IPN na Bródnie: 8 szkieletów znalezionych w 3 dni | targowek.info

IPN na Bródnie: 8 szkieletów znalezionych w 3 dni

Pracownicy IPN wznowili poszukiwania na Cmentarzu Bródnowskim. W trzy dni znaleźli szczątki ośmiu ofiar stalinowskiej służby bezpieczeństwa. Przy jednym z zamordowanych znaleziono ryngraf z Matką Boską.

 

Poszukiwania IPN na Cmentarzu Bródnowskim / fot. IPN

W poniedziałek rozpoczął się drugi etap prac ekshumacyjnych w kwaterze 45N Cmentarza Bródnowskiego – to część nekropoli przy murze od strony ul. Rzeszowskiej. Podczas trzech dni prac ujawniono w sumie osiem szkieletów ludzkich. Oględziny sądowo-medyczne jednego z ekshumowanych szkieletów wykazały ślad po postrzale w tył głowy. Przy jednym ze szkieletów odnaleziono ryngraf z Matką Boską Częstochowską.

Ryngraf z Matką Boską znaleziony w jednej z mogił / fot. IPN

Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Śledczy szukają szczątków więźniów straconych w więzieniu przy ul. 11 Listopada na Pradze w 1946 roku, a następnie pogrzebanych na terenie Cmentarza Bródnowskiego. Prace potrwają do soboty 8 kwietnia.

To już drugie poszukiwania IPN na Bródnie. Pierwsze prowadzono w lipcu 2015 roku. Odnaleziono wówczas kwaterę więziennych pochówków osób straconych i zmarłych w praskim więzieniu. W prowizorycznych grobach odkryto szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Przy jednej z osób dorosłych znaleziono szczoteczkę do zębów, należącą do por. Zygmunta Kęski. Trzy osoby spośród odnalezionych zabito „metodą katyńską”, tzn. strzałem w potylicę.

Natomiast 18 kwietnia śledczy wznowią poszukiwania na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Dotyczą one m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej

PRZECZYTAJ TEŻ:

5 komentarzy na temat “IPN na Bródnie: 8 szkieletów znalezionych w 3 dni

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 10:08

  Specjalisci z tego tworuco jakim jest IPN powinni zatrudnić dziki z Bródno. One by im momentalnie zryly caly cmentarz.

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 11:32

  co raz więcej wychodzi na jaw śladów „bratniej” pomocy judeokomuchów…

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 14:59

  to jednej z ostatni szczątków PRAWDZIWYCH WARSZAWIAKÓW. Za 100 LAT odkryją kości i puste słoiki :((

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 19:11

  25 lat po upadku komuny. Wstyd. Ale dobrze ze nadszedł na to czas.

 • 13 kwietnia 2017 o godz. 22:16

  około 200osób powstania antykomunistycznego pochowano na cmentarzu Bródnowskim .Solidarni 2010 organizują około 1marca czyli dnia żołnierzy wyklętych uroczyste obchody na kwaterze 45n.Burmistrza i władze dzielnicy udają że tego miejsca niema .Czystej wody komuna .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.