Jest ostateczne pozwolenie na rozbudowę spalarni | targowek.info

Jest ostateczne pozwolenie na rozbudowę spalarni

Rozpoczęcie wielkiej inwestycji, którą odczuje cały Targówek, jest tuż tuż.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania powiadomiło o uzyskaniu kluczowego dokumentu niezbędnego dla wielkiej rozbudowy spalarni ZUSOK przy ul. Gwarków (Zabranieckiej) na Targówku Fabrycznym.

– MPO otrzymało ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, dotyczące modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych – informuje nas Wojciech Jakubczak, specjalista ds. komunikacji społecznej MPO.

Wniosek o pozwolenie, wraz z projektem budowlanym, został złożony w połowie grudnia 2016 roku w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego UM Warszawy. 12 stycznia 2017 roku MPO otrzymało zawiadomienie o wszczęciu postępowania, a następnie 22 marca uzyskała pozwolenie na budowę. 11 kwietnia 2017 roku ta decyzja stała się ostateczna.

Przedstawiciele MPO niezmiennie zapewniają, że rozbudowana spalarnia będzie wyposażona w filtry i systemy, które całkowicie zablokują wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Niezależnie od tych zapewnień pewne jest natomiast, że uciążliwe dla całej dzielnicy będą setki śmieciarek zjeżdżających się na Targówek Fabryczny z całej Warszawy. Po planowanej wielkiej rozbudowie spalarnia na Zabranieckiej będzie przerabiała 300 tysięcy ton odpadów – czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. A ponad 7 razy więcej śmieci, to ponad 7 razy więcej śmieciarek na naszych ulicach…

Rozbudowany zakład będzie miał dachy obsiane zielenią. W nocy będzie podświetlany. Obecnie istniejący komin zostanie powiększony do wysokości ok. 60 metrów, a na jego czubku ma się znaleźć  punkt widokowy.

Rozbudowa spalarni na Targówku ma kosztować ok. 1,1 mld zł. Wg obecnego harmonogramu inwestycja rozpocznie się jesienią 2017 roku i zakończy 2 lata poźniej, a więc jesienią 2019 roku.

 

na górze: wizualizacja spalarni na Targówku po przebudowie / mat. MPO

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

34 komentarzy na temat “Jest ostateczne pozwolenie na rozbudowę spalarni

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 16:25

  Juhuuu jeszcze wiecej syfu dla i tak najgorszej dzielnicy .. pomijani, gnebieni to MY Targówek

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 17:41

  Syfu? Widziałeś kiedyś taką spalarnię? Jest mega eko i ładna, wolisz śmierdzące wysypiska? Całe szczęście że będzie spalarnia

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 18:43

  „Rozbudowany zakład będzie miał dachy obsiane zielenią. W nocy będzie podświetlany. Obecnie istniejący komin zostanie powiększony do wysokości ok. 60 metrów, a na jego czubku ma się znaleźć punkt widokowy.” A co to za widoki dookoła i kto będzie je podziwiał?
  Kaktus mi prędzej na d…pie wyrośnie, w Krakowie też miały być zielone dachy ale zrezygnowano bo były za drogie.

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 19:25

  Tak radni Targówka dbają o mieszkańców dzielnicy. Będziemy pamiętać przy urnach.

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 20:47

  MPO kłamie co do filtrów blokujących nieprzyjemne zapachy! to co wyprawia teraz na Radiowie woła o pomstę do nieba. Mimo że nie mają pozwolenia zintegrowanego działaj dalej wbrew prawu. Straszne alergie, choroby skóry, a w przyszłości zapewne i rak oto skutki tego co tam wyprawia. Mówią że kompostownia jest nowoczesna a smród z niej niesie się po okolicy nawet do 10 km (łomianki, babice, izabelin laski, warszawa bielany i bemowo)

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 21:15

  Gdy w Warszawie był smog, wszelkie normy zanieczyszczeń były znacznie przekroczone, przy spalarni elektroniczna tablica informowała, że poziom zanieczyszczeń w pobliżu komina jest w normie. Cud!

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 23:19

  Już to widzę jak to będzie pięknie.Będą oszczędzać na filtrach a smród będzie w całej okolicy.Zapamiętać radnych z dzielnicy i dać im kosza w najbliższych wyborach.
  I

 • 21 kwietnia 2017 o godz. 23:38

  „MPO kłamie co do filtrów blokujących nieprzyjemne zapachy! to co wyprawia teraz na Radiowie woła o pomstę do nieba” – ale ogarniasz chociaż trochę o czym piszesz?
  Przecież na Radiowie jest niemal otwarta kompostownia a tu spalarnia – to jest NIEPORÓWNYWALNE.
  Nareszcie jest szansa żeby załatwić problem śmieci w Warszawie i szkoda nawet komentować takie bzdety które piszesz

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 00:13

  A rządzący może by tak zrealizowali obietnice sprzed budowy spalarni?
  Nowotrocka i inne inwestycje z pewnością zwiększyły by przepustowość ulic dla śmieciarek.
  W innym wypadku polecam tekst z muru cmentarnego.
  Rząd na bruk – Bruk na rząd

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 01:48

  do Tomi – A gdzie te śmieciarki mają zwozić śmieci jak nie do spalarni? Myśl – coraz więcej ludzi… Jeszcze trochę i Warszawa utonie w śmieciach.
  Masz w domu czarną dziurę gdzie można wrzucać śmieci i znikną? Jeżeli nie to jednak spalarnia potrzebna

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 10:27

  Przedstawiciel MPO sam przyznał na spotkaniu w urzędzie, że logiczniej byłoby zbudować w Warszawie trzy mniejsze spalarnie niż wozić śmieci z Kabat czy Ursusa do jednej wielkiej na Targówku. Ale boją się protestów społecznych więc nawet nie próbują budować gdzie indziej. Tak że śmieci z całego miasta weźmiemy na Targówku na siebie.

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 15:00

  Jaka różnica czy spalarnia większa czy mniejsza jeżeli musi spełniać wymogi i produkować powietrze i energię a nie smród?
  Pewnie za kilka lat będzie potrzebna kolejna w innym miejscu bo Warszawa rośnie i śmieci przybywa, wtedy będą wozić gdzie bliżej.
  Niech zbudują wreszcie jedną chociaż

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 18:32

  Zmęczony, weź odpocznij sobie. Taka różnica że wożenie śmieci po 30-40 km z Pyr na Targówek po prostu się nie opłaca. Wszyscy będziemy do tej spalarni dopłacać.
  I nie wierz w produkcję energii. Ta obecna spalarnia tez miała dostarczać tani prąd. Przez 20 lat nie potrafili tego zorganizować.

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 18:45

  Może osoby którym przeszkadza CZYSTA i EKOLOGICZNA spalarnia powinny zacząć składować swoje śmieci pod własnym oknem? Dlaczego śmieciarki mają wywozić je na wysypiska w okolicy których mieszkają inni?
  Ludzie – stuknijcie się w głowę!

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 21:57

  Sama sie mozesz stuknac. Powinno byc taknjak jiz wspomniano – 3 mniejsze. Nie ma sensu i nie jest to ekonomiczne. Skoro na Targówku moze byc to tak samo gdzies na ursusie kabatach czy bielanach.
  500 smieciar ktore beda kopcic, rozjezdzac male uliczki i blokowac ruch. Inna kwestia jest taka ze beda przekrety na filtrach zeby oszczedzic.

  Bedzie jeden wielki smród. Protest mógłby cos zmienic ale zainteresowanie nikle a pozniej placz bedzie jak jiz zacznie leciec syf z komia

 • 22 kwietnia 2017 o godz. 22:20

  dziękujemy Pani gronkiewicz walz za rozbudowę śmierdzącej i TRUJĄCEJ spalarni .Radni Targówka nie mieli tu nic do gadania .Cały syf na Targówek .

 • 23 kwietnia 2017 o godz. 09:39

  Radni niby są z Targówka ale tak naprawdę to maja za zadanie sprzątać na rozkaz od Hanki z Ratusza
  Pewnie że mogly by byc 2, 3 spalarnie na obrzerzach miasta, by sie samochody przez cala warszawe nie przebijaly
  A protestow nie bedzie bo robia wszystko by sprawe uciszyc, jest jeden projekt w budzecie partycypacyjnym na kampanie informacjyjna o spalarni to robia wszystko by go uwalic.
  a sama firma od spalarni zacznie kampanie jak juz nie bedzie mozna protestowac
  bo uwazaja ze targowek to same sloiki i robole sa bez mozgu

 • 23 kwietnia 2017 o godz. 14:29

  „dziękujemy Pani gronkiewicz walz za rozbudowę śmierdzącej i TRUJĄCEJ spalarni” – a jak ta spalarnia niby ma truć i śmierdzieć oszołomie? :) :) :)
  Twój samochód truje i śmierdzi w jeden dzień bardziej niż ta spalarnia przez rok. Dowiedz się o czym piszesz zanim zrobisz z siebie głupka

 • 23 kwietnia 2017 o godz. 15:39

  Spalarnia przeszkadza? To swoimi samochodami możecie jeździć tylko po Tarchominie!
  Wypad z Warszawy, nie życzę sobie spalin z Waszych samochodów w mieście!

 • 24 kwietnia 2017 o godz. 09:44

  Wiele spalarni śmieci jest w krajach europejskich.
  W centrum miasta ma np. Wiedeń.
  Nieprawdą jest , że taka spalarnia jest uciążliwa.
  Spalarnia nie wydziela smrodu.
  Spalarnie to nowoczesna i dobra technologia.
  W Polsce spalarnie są w miastach:
  Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań, Szczecin.
  Tylko jakoś stolica nie może się doczekać spalarni.

 • 24 kwietnia 2017 o godz. 13:51

  do ‚anna’ – Pełna zgoda, oszołomy nie wiedzą jak wyglądają nowoczesne spalarnie które muszą spełniać wymogi UE, w Warszawie ma powstać jedna z najnowocześniejszych w Europie ale wolą wąchać smrody z wysypisk

 • 25 kwietnia 2017 o godz. 07:51

  Ha, ha, ha,
  a w ramach rekompensaty, by ulżyć mieszkańcom Targówka ich ciężki los Pani Prezydent obiecała nowe inwestycje, i tak już niedługo powstanie:
  – Czerniakowska BIS,
  – tramwaj na Wilanów,
  – Nowolazurowa,
  – Most w Sieradzu oraz druga jezdnia Zakopianki.

 • 25 kwietnia 2017 o godz. 08:02

  Ludzie ogarnijcie to nie jest problem samej spalarni, ale głównie ciężarów ze śmieciami, które do niej bedą zjeżdżać z całej Warszawy! A gdzie infrastruktura, wszystko pójdzie środkiem dzielnicy i potem tymi dziurawymi ulicami? Jak to było ostatnio? Ztm zawiesił linie bo droga była tak dziurawa ze niszczyła autobusy? To są kpiny z mieszkańców żeby zamiast porządnych dróg i komunikacji mamić nas skwarkami nikomu niepotrzebnymi i remontem jakiś malych uliczek na Zaciszu. Skandal i tyle. Moze czas zmienić hasło na targowek śmietnisko Warszawy.

 • 25 kwietnia 2017 o godz. 15:46

  Spalarnia jest w Wiedniu i jest to najczystsza stolica europejska. To wszystko zależy od mentalności Polaków i od zarobków oczywiście też. Oszczędzamy na wszystkim. Na śmieciach, na ogrzewaniu (np. paląc śmieci), czy na samochodach, jeżdżąc starymi (szczególnie diesel)

 • 25 kwietnia 2017 o godz. 16:21

  Od osób którym przeszkadza czysta spalarnia przestać odbierać śmieci, zakazać jazdy samochodami do innych dzielnic miasta bo smrodzą innym, zabronić latać samolotami bo okolicach lotniska głośno i komuś może przeszkadzać, zero jazdy pociągami bo na Solcu jeden huk jak pociągi jadą mostem itd itp.

 • 26 kwietnia 2017 o godz. 11:34

  I znowu co najgorsze na Targówku :(, inni (Kabaty, Wilanów) bronią się nawet przed Galeriami Handlowymi, a u nas wszystko co najgorsze, warszawiacy II ( ba chyba już III ) kategorii.

 • 26 kwietnia 2017 o godz. 12:47

  Robisz zakupy w Arkadii albo Złotych Tarasach? To przestań i zbuduj u siebie galerię handlową.
  Miasto to organizm, gdzieś masz lotnisko, gdzieś tory kolejowe, wielkie galerie, zakorkowane ulice, spalarnie itd.
  Jak nie rozumiesz to wyjedź w Bieszczady

 • 27 kwietnia 2017 o godz. 12:02

  Dokładnie! Targówek powinien zbudować sobie własne lotnisko jezeli spalarnia (czysta spalarnia!) przeszkadza. Dlaczego maja latać z Okęcia? Samoloty dla mieszkańców z okolic lotniska są milion razy bardziej uciążliwe od spalarni

 • 1 maja 2017 o godz. 00:01

  odnośnie Radiowa warto przypomnieć kto po cichu dokonuje śmierdzącej ekspansji na Bielanach :/ Informacja ze strony Czystych Bielan: „Stowarzyszenie otrzymało pismo od Ministra Środowiska w sprawie odwołania pozwolenia zintegrowanego dla firmy Byś. Minister nie znajduje powodu do podtrzymania wniosków stowarzyszeń o odwołanie decyzji wydanej przez Marszałka. Smutne ale ze smrodem zostaniemy. Niestety mieszkańcy i uciążliwości dla mieszkancow się nie liczą.”

 • 5 maja 2017 o godz. 22:14

  czyste spalarnie o czym tu piszecie ? .na zachodzie już mają dosyć spalarni więc pchają się do Polski a tu pani gronkiewicz zaprasza .będą nas truć .już obecnie powietrze jest gorsze w niektóre dni jak na śląsku nowotwory alergie astma autyzm .A można śmiecie sortować .Przeczytajcie co na temat spalarni opublikował Polski klub ekologiczny .Jeśli chodzi o radnych to radni koalicji rządzącej czyli PO i SM Bródno są za PIS przeciw spalarni ale jest w mniejszości .

 • 11 czerwca 2017 o godz. 18:42

  Dlatego w ramach rekompensaty nasz dzielnicowy ratusz Targówka dostał całkiem sporą sumę na rewitalizację Kanału Bródnowskiego i .. utworzenie Zalewu Bardowskiego który burmistrz Antonik oddal (ponoć był przetarg (?)) teraz w prywatne władanie firmie robiącej na surfowaniu na desce kasę. Mieszkańcy Targówka Fabrycznego nie maja nic z tego. Zostali zepchnięci do narożnika.. zalewu . Dosłownie.

 • 5 listopada 2017 o godz. 09:47

  Szanowni Państwo,
  Jestem mieszkańcem Rembertowa i dopiero kilka dni temu usłyszałem audycję w Radio Warszawa dot. wielkiej rozbudowy spalarni… Jesteśmy z żoną bardzo zaniepokojeni. Nie chcę być na pogrzebie własnych dzieci. Czujemy się jako obywatele niesprawiedliwe potraktowani i skrzywdzeni przez urzędników, polityków – przez włodarzy Warszawy.
  Mocno zająłem się zbieraniem informacji na ten temat. Widzę jasno, że kampania zatrucia okolicy jest b. profesjonalnie prowadzona i wielowarstwowa.
  Jestem przekonany, że także wszystkie trole internetowe popierające wielką rozbudowę – również na tej stronie – są jej częścią. Nie mam, co do tego wątpliwości.
  Mieszkańcy Pragi, Targówka, Ząbek, Rembertowa… i okolicznych terenów zostali potraktowani jak podludzie. Będą truci przez całe miasto. Aż wyginą.
  Jest tu mniej mieszkańców niż np. na Bemowie, dlatego Radiowo będzie zamknięte, a Wielka Spalarnia na Targówku zostanie rozbudowana. Bo kto tu będzie protestował?
  Ojciec z matką i kilkoro dzieci, którzy chcą sprawiedliwości?
  Sprawiedliwość polega m.in. na równości wobec prawa. A jaka tu równość, gdy mam przyjąć do domu śmiecie i śmieciarki z całej Warszawy?
  U nas Zlewnia, Mega Spalarnia, Czajka…!!!
  A po lewej stronie rzeki – Filharmonia, Opera, Kampinos, las Kabacki, Park Łazienki Królewskie i … Elektrociepłownia Siekierki – trująca przede wszystkim prawą stronę…
  Cała reszta badziewia + Polfa, Żerań, Kawęczyn.. u nas!!!!!!
  Postulat:
  Małe spalarnie w każdej dzielnicy dla własnych potrzeb.

  Wiem, że robicie to że strachu przed protestami w innych dzielnicach.
  Tam więcej ludzi i więcej bogatych, wpływowych, na stołkach…
  Ale dlatego ja i moja rodzina wraz z mieszkańcami okolicy mamy wymrzeć?

  Ale kształtowanie sumienia obowiązuje każdego. Przed sobą i przed Prawdą nie można uciec.

  Apeluję o wrażliwość sumienia oraz zdecydowane działanie dla prawdziwego dobra i sprawiedliwości.
  Nie jesteśmy podludźmi.

 • 27 października 2020 o godz. 17:18

  no prescription viagra buy cheap viagra viagra online canada

 • 30 października 2020 o godz. 04:22

  viagra professional buy sildenafil cheap viagra online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.