Jest ostateczne pozwolenie na rozbudowę spalarni

32
Share

Rozpoczęcie wielkiej inwestycji, którą odczuje cały Targówek, jest tuż tuż.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania powiadomiło o uzyskaniu kluczowego dokumentu niezbędnego dla wielkiej rozbudowy spalarni ZUSOK przy ul. Gwarków (Zabranieckiej) na Targówku Fabrycznym.

– MPO otrzymało ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, dotyczące modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych – informuje nas Wojciech Jakubczak, specjalista ds. komunikacji społecznej MPO.

Wniosek o pozwolenie, wraz z projektem budowlanym, został złożony w połowie grudnia 2016 roku w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego UM Warszawy. 12 stycznia 2017 roku MPO otrzymało zawiadomienie o wszczęciu postępowania, a następnie 22 marca uzyskała pozwolenie na budowę. 11 kwietnia 2017 roku ta decyzja stała się ostateczna.

Przedstawiciele MPO niezmiennie zapewniają, że rozbudowana spalarnia będzie wyposażona w filtry i systemy, które całkowicie zablokują wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Niezależnie od tych zapewnień pewne jest natomiast, że uciążliwe dla całej dzielnicy będą setki śmieciarek zjeżdżających się na Targówek Fabryczny z całej Warszawy. Po planowanej wielkiej rozbudowie spalarnia na Zabranieckiej będzie przerabiała 300 tysięcy ton odpadów – czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. A ponad 7 razy więcej śmieci, to ponad 7 razy więcej śmieciarek na naszych ulicach…

Rozbudowany zakład będzie miał dachy obsiane zielenią. W nocy będzie podświetlany. Obecnie istniejący komin zostanie powiększony do wysokości ok. 60 metrów, a na jego czubku ma się znaleźć  punkt widokowy.

Rozbudowa spalarni na Targówku ma kosztować ok. 1,1 mld zł. Wg obecnego harmonogramu inwestycja rozpocznie się jesienią 2017 roku i zakończy 2 lata poźniej, a więc jesienią 2019 roku.

 

na górze: wizualizacja spalarni na Targówku po przebudowie / mat. MPO

 

32
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx