Które ulice powstaną za most Krasińskiego? Znamy szczegóły

14
Share

Nowotrocka powinna powstać od razu od św. Wincentego do Radzymińskiej – rekomendują eksperci w analizie zamówionej przez ratusz. Czy to wystarczy jako rekompensata za most Krasińskiego?  

 

Mostu i trasy Krasińskiego nie będzie w ciągu najbliższych 10 lat, a zapewne nie będzie nigdy, jeśli radykalnie nie zmieni się warszawska polityka. W zamian  rządząca miastem Platforma Obywatelska zdecydowała, żeby przeznaczyć na poprawę warunków drogowych na Targówku 80 mln zł. Niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że Białołęka na tory i tramwaje dostaje ponad 300 mln zł…

A z tych 80 mln zł na drogi pójdzie tak naprawdę tylko niewiele ponad 40 mln zł. Eksperci w zamówionej przez ratusz analizie proponują resztę przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i budowę ścieżek rowerowych.

Z rozwiązań drogowych analizowano 10 wariantów, rekomendowano do wybudowania sześć – „na szczęście” wszystkie naprawdę ważne dla tej części dzielnicy:

  1. ciąg ulic Codzienna – Łokietka – Pratulińska (czyli prowadzący do metra szlak od ul. Młodzieńczej do Handlowej)
  2. ulica Nowotrocka (ważna droga oczekiwana od kilkudziesięciu lat, wciąż odsuwana „do świętego nigdy”)
  3. przedłużenie ul. Samarytanka do św. Wincentego (obecnie asfalt na Samarytanka kończy się przy ul. Korzona, dalej do św. Wincentego prowadzi bita dziurawa droga)
  4. przedłużenie ul. Rolanda do przyszłej Nowotrockiej (króciutki odcinek) wraz z przebudową skrzyżowania Rolanda i Gilarskiej w rondo (nowość!)
  5. generalny remont i budowa nowego odcinka ul. Księcia Ziemowita (najbardziej „reprezentacyjnej” ulicy Targówka Fabrycznego)
  6.  generalny remont ulicy Bukowieckiej (łączącej ul. Radzymińską z Elsnerowem, przez przejazd kolejowy)

 

Te ulice mają powstać na Targówku / rys. Transeko dla ZTM

 

Nowotrocka ma znacznie odciążyć równoległe ulice: Trocką i Gilarską. Widać to dobrze na tym rysunku z analizy. To jest prognozowany ruch samochodowy na godzinę. Na czerwono – o tyle wzrośnie, na zielono – o tyle zmaleje.

 

materiały Transeko dla ZTM

 

Można się obawiać o przepustowość skrzyżowania Nowotrockiej ze św. Wincentego, tym bardziej że pojawi się tam też tramwaj.

To były całkiem pozytywne wiadomości, teraz znacznie gorsze: realizacja powyższych projektów planowana jest dopiero po wybudowaniu obwodnicy Śródmieścia (od ronda Wiatraczna do Żaba), modernizacji Łodygowej oraz poszerzeniu św. Wincentego (o buspas). A na te trzy główne inwestycje (oprócz Łodygowej) wciąż do końca nie ma jednak pieniędzy – więc szybko nie powstaną…

Realny efekt więc będzie taki, że dostaniemy na Targówku spalarnię śmieci, metro w pakiecie z tysiącami kierowców dojeżdżających do niego z podwarszawskich miejscowości, a w zamian tylko kolejne obietnice budowy dróg.

 

Na zdjęciu ul. Gilarska – w tym miejscu odbije od niej Nowotrocka, która pobiegnie między Zaciszem a Targówkiem / fot. targowek.info

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx