Samochody jak Veturilo – na Targówku ruszyła wypożyczalnia aut przez aplikację

8
Share

Miasto planuje w tym roku uruchomić sieć „car sharingu”, czyli wypożyczania aut na minuty. Ale już teraz można wypożyczyć w ten sposób samochód – tyle, że od prywatnej firmy. Jedna z jej baz jest w naszej dzielnicy.

 

Według planów władz Warszawy „samochodowe Veturilo”, czyli sieć tanich, bezobsługowych wypożyczalni samochodów w formule tzw. car sharingu, ma ruszyć pod koniec 2017 roku. Tymczasem od kilku miesięcy w całej Warszawie – a od dwóch tygodni na Targówku – działa dokładnia taka sama prywatna wypożyczalnia 4Mobility.

Tak jak w przypadku rowerowego Veturilo najpierw trzeba zarejestrować się w systemie, zainstalować na smartfonie aplikację (tutaj jest niezbędna) i po kilku minutach już można korzystać z zaparkowanego na mieście samochodu. Do jazdy nie potrzeba kluczyków – auto otwiera się właśnie za pomocą aplikacji, a silnik uruchamia się przyciskiem. Jeśli w samochodzie jest za mało paliwa, wówczas można zatankować na koszt firmy wykorzystując dostępną w aucie kartę paliwową. Samochód „zwraca się” do dowolnej z ponad 30 baz w całym mieście – albo gdziekolwiek w Śródmieściu Warszawy (bez płacenia za parkowanie).

A co najważniejsze dla Targówka najnowsza z tych baz jest ulokowana w naszej dzielnicy: na parkingu zlokalizowanym pomiędzy Parkiem Handlowym Targówek, a IKEA Targówek – nieco bliżej Parku Handlowego Targówek.

Generalnie do bazy na Targówku są przypisane dwa samochody marki Mini – ale auta są często w ruchu, więc ta ilość może się zmieniać. Przedstawiciel 4Mobility zapewnia, że firma stara się, żeby przynajmniej jeden samochód był u nas zawsze gotowy do zarezerwowania.

Żeby nie było za dobrze – w przeciwieństwie do Veturilo za wypożyczenie samochodu płaci się już od pierwszej minuty. Obecnie stawki za Mini wynoszą 41 groszy za minutę plus 80 groszy za każdy przejechany kilometr (są też dostępne większe i droższe BMW). Według zapowiedzi władz stolicy, miejski system „carsharingu”, gdy ruszy, będzie kosztował ok. 1,2 zł za minutę bez opłat za kilometry – wygląda więc na to, że obecnie działający system jest nawet tańszy.

zdjęcie na górze: 4Mobility na Targówku

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx