Sztuka z Bródna podbija Bangladesz | | targowek.info

Sztuka z Bródna podbija Bangladesz

Bródnowski Park Rzeźby staje się produktem eksportowym. Mieszkańcy Bródna pod wodzą Pawła Althamera założyli podobny z Bangladeszu.

 

O naszym najsłynniejszym artyście i jego czwórce sąsiadów pisze już nawet „Dhaka Tribune” (Dhaka to 7-milionowa stolica Bangladeszu). Althamer ze znajomymi polecieli do Bangladeszu na zaproszenie lokalnej fundacji Samdani Art. Na przedmieściach miasta Sylhet zbudowali ogromną rzeźbę leżącej kobiety.

Przystrojona w kolorowe ludowe szaty postać o imieniu Rokeya nawiązuje do historycznej postaci Rokey Sakhawar Hossain – to XIX-wieczna działaczka walcząca w Bangladeszu o prawo do edukacji kobiet.

W założeniu fundacji Rokeya ma dać początek parkowi rzeźby podobnemu do tego w Parku Bródnowskim. Althamer w jej budowanie (to szkielet z bambusa opleciony kolorową tkaniną) wciągnął około stu osób z lokalne społeczności. Kobiety szyły szaty, dzieci robiły biżuterię.

A my się cieszymy, że przy okazji tyle osób dowiedziało się o Bródnie. No i będąc przy okazji w Bangladeszu możecie zabłysnąć, że wiecie kto zrobił im tę wielką rzeźbę ;)

Paweł Althamer w Bangladeszu / fot. Samdani Art Foundation

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

6 komentarzy na temat “Sztuka z Bródna podbija Bangladesz

 • 11 kwietnia 2017 o godz. 10:04

  Polaczki-prawaczki i tak uznają, że to nie ma nic wspólnego ze sztuką. Dla nich sztuka to albo wulgarne określenie dla ładnej dziewczyny albo co najwyżej płaskorzeźba Lecha K. na Placu Bankowym..

 • 11 kwietnia 2017 o godz. 19:04

  To uczucie być docenionym przez najlepszych.

  Czekamy na nagrody z Haiti, Etiopi i może nawet z takiej kulturalnej potęgi jak Zimbabwe.

 • 11 kwietnia 2017 o godz. 20:06

  A ” Karl”czeka na nagrodę , którą niewątpliwie dostanie,gdy tylko będzie mu się chciało kiwnąć palcem,żeby coś zrobić.Na razie raduje go wyśmiewanie tych, którzy coś robią.A w przypadku p.Pawła Althamera – to nie coś, tylko dużo.

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 21:12

  Do bws: nie troluj bws crew

 • 14 kwietnia 2017 o godz. 21:06

  Do Jan: a wiesz, co to znaczy trolować?

 • 13 sierpnia 2017 o godz. 08:02

  Panie Pawle, bardzo proszę zabrać wszystkie rzeźby z Paku Bródnowskiego i wysłać do Bangladeszu ! Może się tam ucieszą, bo nam one do niczego nie są potrzebne, nawet wręcz przeciwnie , szpecą naszą przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.