Sztuka z Bródna podbija Bangladesz

6
Share

Bródnowski Park Rzeźby staje się produktem eksportowym. Mieszkańcy Bródna pod wodzą Pawła Althamera założyli podobny z Bangladeszu.

 

O naszym najsłynniejszym artyście i jego czwórce sąsiadów pisze już nawet „Dhaka Tribune” (Dhaka to 7-milionowa stolica Bangladeszu). Althamer ze znajomymi polecieli do Bangladeszu na zaproszenie lokalnej fundacji Samdani Art. Na przedmieściach miasta Sylhet zbudowali ogromną rzeźbę leżącej kobiety.

Przystrojona w kolorowe ludowe szaty postać o imieniu Rokeya nawiązuje do historycznej postaci Rokey Sakhawar Hossain – to XIX-wieczna działaczka walcząca w Bangladeszu o prawo do edukacji kobiet.

W założeniu fundacji Rokeya ma dać początek parkowi rzeźby podobnemu do tego w Parku Bródnowskim. Althamer w jej budowanie (to szkielet z bambusa opleciony kolorową tkaniną) wciągnął około stu osób z lokalne społeczności. Kobiety szyły szaty, dzieci robiły biżuterię.

A my się cieszymy, że przy okazji tyle osób dowiedziało się o Bródnie. No i będąc przy okazji w Bangladeszu możecie zabłysnąć, że wiecie kto zrobił im tę wielką rzeźbę ;)

Paweł Althamer w Bangladeszu / fot. Samdani Art Foundation

 

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx