Zaczęła się przebudowa najniebezpieczniejszego skrzyżowania Bródna | targowek.info

Zaczęła się przebudowa najniebezpieczniejszego skrzyżowania Bródna

Wkrótce będą tu zakazy skrętów w lewo i zawrotka. Ale czy będą też potężne korki?

 

Chodzi oczywiście o skrzyżowanie ulic Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej. Regularnie w tym miejscu dochodzi do wypadków i kolizji. Samochodowe (i samochodowo-tramwajowe) stłuczki są tu niemal codziennie, przed rokiem wydarzył się też wypadek śmiertelny.

 

Jeden z wypadków na skrzyżowaniu Kondratowicza i Rembielińskiej /fot. archiwum targowek.info

 

W lecie zeszłego Zarząd Dróg Miejskich przedstawił projekt przebudowy tego niebezpiecznego skrzyżowania, a władze Warszawy przyznały pieniędze na remont. Roboty właśnie ruszyły.

Co się zmieni na tym skrzyżowaniu? Dużo – chociaż wcale nie jesteśmy pewni, czy wszystko na lepsze.

Ogłoszony przez ZDM projekt przebudowy już w zeszłym roku wzbudził spore kontrowersje. Przypomnijmy, że skasowane zostaną dwa skręty w lewo: z Bazyliańskiej w kierunku Annopolu i z Rembielińskiej w Bazyliańską. W zamian kierowcy z obu tych ulic pojadą na ul. Kondratowicza na nową zawrotkę z wydzielonym pasem do zawracania (a więc np. jadąc Remblieńską od Galerii Renova trzeba będzie skręcić w prawo w Kondratowicza, tam zawrócić i dopiero pojechać prosto w Bazyliańską).

 

ZOBACZ PROJEKT PRZEBUDOWY SKRZYŻOWANIA REMBIELIŃSKIEJ, KONDRATOWICZA I BAZYLIAŃSKIEJ

 

Urzędnicy są z tego projektu bardzo zadowoleni i mimo krytycznych głosów nic w nie zmienili. Pani Anna Golas z ZDM potwierdziła nam wczoraj, że przebudowa skrzyżowania Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej jest prowadzona zgodnie w powyższym planem.

To oznacza, że już wkrótce pokonanie tego miejsca dla skręcających w lewo znacznie się wydłuży (z jednego cyklu świateł do co najmniej dwóch, a najpewniej trzech cykli), zaś na zawrotce (na której auta z dwóch różnych kierunków zostaną ściśnięte na jednym pasie) prawdopodobnie regularnie będą robiły się korki.

Kiedy tak się stanie? Urzędnicy sami jeszcze nie wiedzą. – W tym momencie jest za wcześnie, by mówić o terminie zakończenia przebudowy – informuje Anna Golas z ZDM.

Prace jednak toczą się szybko – wczoraj koparki wyraźnie wycięły już pas ziemi wyznaczający przyszłą zawrotkę na Kondratowicza.

 

Budowa zawrotki na ul. Kondratowicza /fot. targowek.info
Budowa zawrotki na ul. Kondratowicza /fot. targowek.info

 

Czy na skrzyżowaniu Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej naprawdę zrobi się bezpieczniej – nie wiemy. Wiemy natomiast, że przebudowywane właśnie miejsce nie przetrwa długo.

Władze Warszawy kilka dni temu zapowiedziały bowiem przyspieszenie budowy metra na Bródnie i jeśli te obietnice zostaną spełnione, skrzyżowanie zostanie całkowicie rozkopane już w 2018 roku, czyli raptem za kilkanaście miesięcy.

 

12 komentarzy na temat “Zaczęła się przebudowa najniebezpieczniejszego skrzyżowania Bródna

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 09:26

  a wystarczyło przesadzić krzaki …

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 09:33

  Do całego idiotyzmu dochodzi fakt, że na Bródnie jest bardzo dużo „eLek”. Taka zawrotka, zakaz skrętu itp. będą obowiązkowym miejscem przejazdu każdej z nich, a to spotęguje korki w tym miejscu.

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 12:25

  A nie dało rady zrobić ronda? (Pomijam fakt tymczasowości rozwiązania…)

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 14:42

  ignoranci z ZDM bawią się kosztem mieszkańców… i co? i można im skoczyć? przecież Kondratowicza regularnie stoi w stronę Bazyliańskiej, jest tylko jeden pas do jazdy na wprost jak można próbować tam wtłoczyć dodatkowy ruch?????

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 18:28

  Zycze powodzenia wszystkim ktorzy beda chcieli dojechac do annopolu o godz 7 rano. Ciekawe kto ich z tej nawrotki pusci na prawy pas. Przy okazji chcialbym pogratulowac glupoty inzynierowi.

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 19:39

  Dobrze że całego skrzyżowania nie zlikwidowali lub linii tramwajowej …

  … a wystarczyło poprawić widoczność wycinając szuwary wzdłuż Kondratowicza i postawić atrapę fotoradaru na wysokości bloku nr 13. Teraz to będzie tam armagedon szczególnie dla tych jadących od Galerii w kierunku Kondratowicza do nawrotki lub prosto, pieszym też się po nogach dostanie.

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 19:50

  Ciekawe ile kasy zainkasował genialny pomysłodawca projektu przebudowy !

 • 12 kwietnia 2017 o godz. 21:49

  Ludzie, wyluzujcie. Zmienią się warunki to i zachowania, trasy się zmienią. Zawsze kiedy mają wyłączyć z różnych powdów jakąś ulicę, skrzyżowanie jest masa biadolenia, a później okazuje się, że nie jest tak strasznie.

 • 13 kwietnia 2017 o godz. 08:26

  Tak jest!
  , a Pani z ZDM mogła by w końcu się ubrać!

 • 13 kwietnia 2017 o godz. 10:16

  Nie wiem, co tam jest niebezpiecznego. Jak jeździłem „elką”, było ok, byle użyć głowy i patrzeć na tramwaje. Gorzej jest przy Łabiszyńskiej, tam przydałby się pas do skrętu w prawo od strony Zacisza, wieczne korki!

 • 13 kwietnia 2017 o godz. 13:22

  Dla mnie super!

 • 20 kwietnia 2017 o godz. 07:41

  do powyższych komentarzy chciałbym dodać jeszcze jeden a raczej pytanie: czy ta zmiana została ujęta w planach zwężenia ul. Kondratowicza wg. planów przedstawionych przez miasto? czy po prostu zwężenie będzie tylko na odcinku od urzędu dzielnicy targówek do łabiszyńskiej a od łabiszyńskiej do rembielińskiej już nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.