Dziś zacznie się wiercenie tuneli metra (prawdopodobnie) | targowek.info

Dziś zacznie się drążenie tuneli metra (prawdopodobnie)

Tarcza Maria już działa i dostarcza pierwszy urobek. Ale to dopiero rozruch – prawdziwe drążenie tuneli metra z Targówka w stronę centrum Warszawy zacznie się najprawdopodobniej dzisiaj.

 

Tarcza miała ruszyć dopiero na początku wakacji, ale budowa metra na Targówku idzie jak burza – i inzynierowie z firmy Astaldi wyprzedzają harmonogram już o dobre dwa miesiące. Pierwszą tarczę TBM, mającą drążyć tunele metra, odpalono w ostatni piątek po południu.

Mierząca blisko 100 metrów i ważąca ponad 600 ton maszyna, „ochrzczona” imieniem Maria, na razie stoi jeszcze w miejscu – na placu budowy przy ulicy Trockiej – ale już dostarczyła pierwszy urobek ziemi spod Targówka:

 

 

Na pytanie, kiedy tarcza rozpocznie właściwe drążenie tunelu i ruszy pełną parą w stronę centrum miasta, Metro i władze Warszawy na razie zgodnie używają zgrabnych zwrotów „wkrótce” i „niebawem”. Jednak wg naszych nieoficjalnych informacji powinno to nastapić już dzisiaj – w poniedziałek 8 maja!

Jeśli to się potwierdzi, będziemy dziś mieli na Targówku własny, mały Dzień Zwycięstwa :)

Tarcza Maria będzie miała do wykopania 2240 metrów podziemnego tunelu od ul. Trockiej przez ul. Ossowskiego do placu Wileńskiego na Pradze – gdzie połączy się z już istniejącym tunelem II lini metra w stronę Śródmieścia i Woli. Zgodnie z harmonogramem ma jej to zająć około 10 miesięcy. Budowlańcy zakładają, że średnio tarcza będzie kopać 10 metrów tunelu dziennie, ale jeśli dobrze się rozpędzi, może „pędzić” kilka razy szybciej.

TBM Maria wydrąży jedną nitkę tunelu – tą, którą w przyszłości podziemne pociągi będą przyjeżdżać od strony centrum na Targówek.

Drugi równoległy tunel (którym za kilka lat metro będzie jeździć z Targówka do centrum) wydrąży „siostrzana” tarcza Anna, która też już jest montowana pod ziemią przy Trockiej, ale ruszy w drogę dopiero około miesiąc po Marii – ze względów bezpieczeństwa lepiej jest, żeby mechaniczne krety nie pracowały równocześnie obok siebie.

Zakończenie budowy targówkowskiego odcinka II linii metra planowane jest za dwa lata, w maju 2019 roku – a jeśli obecne świetne tempo prac się utrzyma, być może nawet stanie się to nieco wcześniej.

 Raport z budowy metra na Targówku

 

zdjęcia: Facebook/Metro Warszawskie, zdjęcie na górze: UM Warszawa

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Dziś zacznie się drążenie tuneli metra (prawdopodobnie)

 • 8 maja 2017 o godz. 09:53

  Budujmy jak najszybciej.

 • 8 maja 2017 o godz. 10:33

  Był hałas przy ścianach szczelinowych teraz jeszcze zaczną pękać bloki ;-)

 • 8 maja 2017 o godz. 13:55

  i po co to metro? ludzie…. w naszej dzielnicy powstaje wlasnie 5 duzych osiedli. Dojdzie metro i co? Zabierze mnie na Dw. Gdański do 1 nitki metra? Ciekawe któredy i w jakim czasie, bo juz teraz jedzie się od Żuromińskiej do Ronda Żaby 20-25 minut :) A będzie gorzej …. więcej samochodów , większe korki a drogi te same. Czeka nas PARALIŻ!!! Nikt o tym nie pisze…

 • 8 maja 2017 o godz. 17:03

  Sam pekniesz. Nie aiej paniki. Nie ma co porownywac starych kamienic na Pradze ktore same z siebie sie walily do blokow i wieżowców z lat 60/70 czy 80.

  Trzeba dopilnowac zeby nie bylo pozniej celowego spowolniania prac.
  jak Wolabsienociaga z budowa i sa tamngierki polityczne to ich problem. Najwyzej zacznoe tam jezdzic metro dobre pol roku pozniej albo i rok.

  Odstawcze na Daszynskiego sa.

 • 9 maja 2017 o godz. 00:44

  Najbardziej modrzy są ci którzy nie mieszkają w blokach przy budowie tego metra prace prowadzone są na okrągło dzień i noc i pewnie dlatego są tak do przodu bo nikt sie nie liczy z ludźmi którzy w tym miejscu mieszkają

 • 9 maja 2017 o godz. 18:30

  Ja mieszkam. Przyzwyczaiłem się, że nieraz trzeba zamknąć okna bo głośno. Ale nie narzekam. Im szybciej zrobią, tym szybciej będzie ciszej ;)

 • 10 maja 2017 o godz. 03:21

  do ~Dzorcz: Ciebie już sparaliżowało!! Więcej otuchy! Przeczytaj ~Kondzio!!!
  do ~Kondzio: Dokładnie tak jak ja!
  do Wszystkich: Zauważyliście, że to już minął pierwszy rok od rozpoczęcia budowy?

 • 10 maja 2017 o godz. 11:55

  Mija rok od rozpoczęcia inwestycji, zatem 33% czasu za nami. Jak ten czas leci!
  Z pracami idą bardzo dobrze, ale pamiętajcie, że potem jeszcze odbiory. Wykonawca do maja zakończyć ma budowę (może zrobi to wcześniej), ale potem jeszcze wszystko trzeba odebrać. 2019 rok to rok wyborczy i znów będą polityczne gierki przy otwieraniu metra na TGK, jestem o tym przekonany!

 • 10 maja 2017 o godz. 13:40

  Nikt nie chce mieszkać przy budowie, ale każdy chciałby mieć stację pod domem…

 • 19 maja 2017 o godz. 12:19

  Kto wie czy już na pewno ruszyła tarcza i na jakim odcinku jest? (po adresach)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.