Dziś zacznie się drążenie tuneli metra (prawdopodobnie)

11
Share

Tarcza Maria już działa i dostarcza pierwszy urobek. Ale to dopiero rozruch – prawdziwe drążenie tuneli metra z Targówka w stronę centrum Warszawy zacznie się najprawdopodobniej dzisiaj.

 

Tarcza miała ruszyć dopiero na początku wakacji, ale budowa metra na Targówku idzie jak burza – i inzynierowie z firmy Astaldi wyprzedzają harmonogram już o dobre dwa miesiące. Pierwszą tarczę TBM, mającą drążyć tunele metra, odpalono w ostatni piątek po południu.

Mierząca blisko 100 metrów i ważąca ponad 600 ton maszyna, „ochrzczona” imieniem Maria, na razie stoi jeszcze w miejscu – na placu budowy przy ulicy Trockiej – ale już dostarczyła pierwszy urobek ziemi spod Targówka:

 

 

Na pytanie, kiedy tarcza rozpocznie właściwe drążenie tunelu i ruszy pełną parą w stronę centrum miasta, Metro i władze Warszawy na razie zgodnie używają zgrabnych zwrotów „wkrótce” i „niebawem”. Jednak wg naszych nieoficjalnych informacji powinno to nastapić już dzisiaj – w poniedziałek 8 maja!

Jeśli to się potwierdzi, będziemy dziś mieli na Targówku własny, mały Dzień Zwycięstwa :)

Tarcza Maria będzie miała do wykopania 2240 metrów podziemnego tunelu od ul. Trockiej przez ul. Ossowskiego do placu Wileńskiego na Pradze – gdzie połączy się z już istniejącym tunelem II lini metra w stronę Śródmieścia i Woli. Zgodnie z harmonogramem ma jej to zająć około 10 miesięcy. Budowlańcy zakładają, że średnio tarcza będzie kopać 10 metrów tunelu dziennie, ale jeśli dobrze się rozpędzi, może „pędzić” kilka razy szybciej.

TBM Maria wydrąży jedną nitkę tunelu – tą, którą w przyszłości podziemne pociągi będą przyjeżdżać od strony centrum na Targówek.

Drugi równoległy tunel (którym za kilka lat metro będzie jeździć z Targówka do centrum) wydrąży „siostrzana” tarcza Anna, która też już jest montowana pod ziemią przy Trockiej, ale ruszy w drogę dopiero około miesiąc po Marii – ze względów bezpieczeństwa lepiej jest, żeby mechaniczne krety nie pracowały równocześnie obok siebie.

Zakończenie budowy targówkowskiego odcinka II linii metra planowane jest za dwa lata, w maju 2019 roku – a jeśli obecne świetne tempo prac się utrzyma, być może nawet stanie się to nieco wcześniej.

 Raport z budowy metra na Targówku

 

zdjęcia: Facebook/Metro Warszawskie, zdjęcie na górze: UM Warszawa

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx