Gdzie powstanie wielopoziomowy parking P+R przy metrze Trocka?

38
Share

Budowa P+R Trocka jest już właściwie pewna – urzędnicy rozważają jeszcze tylko dwie lokalizacje. Gdzie dokładnie stanie wielki parking, jak będzie wyglądał i kiedy zostanie otwarty?

 

O tym, że po otwarciu metra Targówek Mieszkaniowy czeka najazd samochodów, a władze planują postawić przy ulicy Trockiej piętrowy parking przesiadkowy P+R (Park and Ride, Parkuj i Jedź) na kilkaset samochodów, już pisaliśmy na targowek.info. Teraz znamy szczegóły tego planu.

Wczoraj Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji wielopoziomowego parkingu na Targówku. Urzędnicy nie mogą się jeszcze zdecydować, gdzie on dokładnie ma stanąć, więc zwycięzca przetargu będzie musiał przedstawić dwie koncepcje dla dwóch lokalizacji – a potem ZTM wybierze jedną z nich do realizacji.

Gdzie jest planowany parking P+R na Targówku?

Wariant I:
Na działce po północnej stronie ulicy Trockiej i wschodniej ulicy Korzona w odległości ~140 m od planowej stacji II linii metra C18 „Trocka” – czyli tam, gdzie teraz znajduje się pętla autobusowa „Targówek”.

Wariant II:
Na działce po północnej stronie ul. Trockiej, pomiędzy pętlą, a pawilonami handlowymi, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej stacji II linii metra C18 „Trocka” – czyli tam, gdzie obecnie znajduje się parking dla mieszkańców bloków RSM „Praga”. W materiałach przetargowych nie ma słowa, co się stanie z samochodami mieszkańców w przypadku wybrania tego wariantu.

Jak będzie wyglądał parking przesiadkowy na Trockiej?

To zostanie dokładnie obliczone przez zwycięzcę ogłoszonego wczoraj przetargu. Urzędnicy zakładają, że będzie to obiekt wielopoziomowy (ilość kondygnacji będzie wynikać z oszacowanej na podstawie analizy popytu ilości miejsc parkingowych), gdzie na poziomie 0 (poziom terenu) będzie znajdować się pętla techniczna dla 15 autobusów ZTM – bez dostępu dla pasażerów – oraz miejsca postojowe, a na kondygnacjach nadziemnych tylko miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Wjazd i wyjazd dla pojazdów osobowych i autobusów musi być realizowany oddzielnie.

Co jeszcze znajdzie się na parkingu P+R obok stacji metra?

Najbliżej wyjścia z parkingu w stronę stacji Trocka będą miejsca postojowe dla inwalidów. Mają też być zaprojektowane stanowiska do ładowania pojazdów o napędzie elektrycznych (3 stanowiska na każde 100 miejsc postojowych). Będą też miejsca postojowe / stojaki dla rowerów oraz, z „innej beczki”, toalety dla kierowców autobusów i pasażerów.

Kiedy zostanie zbudowany parking przesiadkowy na Targówku Mieszkaniowym?

Ogłoszony wczoraj przetarg ma być przeprowadzony błyskawicznie. Termin składania ofert mija już 26 maja o godz. 13, a zwycięzca ma przygotować projekt w ciągu 80 dni od podpisania umowy. Jak podaje portal transport-publiczny.pl, gotowy parking P+R miałby zostać udostępniony najpóźniej do czerwca 2020 r.

Nawet jeśli uda się dochować tych terminów, oznacza to co najmniej kilka miesięcy całkowitego parkingowego chaosu na Targówku po otwarciu stacji II linii metra (w 2019 r.). A później, gdy po otwarciu P+R sytuacja parkingowa się uspokoi, pozostanie olbrzymi ruch samochodów ciągnących do metra na ulicy Trockiej.

 

Parking „Parkuj i jedź” na osiedlu Niedźwiadek. Ten na Trockiej będzie prawdopodobnie podobny / fot. ZTM

38
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx