Nowa odsłona Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim. Co wymyślą tym razem? | targowek.info

Nowa odsłona Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim. Co wymyślą tym razem?

W środę dzieci będą sadziły nowe rośliny. A w czwartek mieszkańcy są zaproszeni na spotkanie, na którym będą decydować, gdzie w Parku Bródnowskim stanie nowa rzeźba. A to wszystko z okazji 9. edycji Parku Rzeźby.

 

To już dziewiąty raz w Parku Bródnowskim pojawią się artyści ze swoimi pomysłami. Raz lepszymi, raz gorszymi, ale zawsze jest o nich głośno, a przy okazji głośno jest też o naszej dzielnicy.

Zaczęło się od Pawła Althamera, potem była m.in. kula z krat, fontanna Sylwia, ceglany napis „Bródno”, zakopane wazy,  czy bezdomna artystka koczująca w parku.

9. odsłona Parku Rzeźby na Bródnie

Tegoroczna 9. odsłona Parku Rzeźby zacznie się w środę (24.05) i potrwa do 3 września. Ma być podsumowaniem dotychczasowych edycji i przygotowaniem do jubileuszu za rok.

– Przyglądamy się poprzednim ośmiu edycjom wystawy, odwiedzając starych, dobrych znajomych: artystów, prace, zrealizowane i niezrealizowane idee. Jednocześnie tegoroczna edycja to przygotowania i porządki przed „jubileuszową”, dziesiątą edycją projektu –  czytamy w zaproszeniu przygotowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które opiekuje się Parkiem Rzeźby.

Posadź rośliny w Parku Rzeźby

W zeszłym roku mieszkańcy przygotowali model rzeźby „Mieszczanie z Bródna” / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Pierwsze wydarzenia już w środę. Uczniowie okolicznych szkół razem z grupą zawodowych ogrodników posadzą nowe rośliny w „Raju”, rzeźbie-ogrodzie, która powstała w 2009 roku podczas pierwszej, inauguracyjnej edycji Parku Rzeźby dzięki współpracy Pawła Althamera z mieszkańcami Bródna – m.in. z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 285 (zdjęcie na górze strony). Autorzy uznali, że po prawie dekadzie przyszedł czas na wzbogacenie rajskiego zakątka o nowe gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

Do udziału w sadzeniu zaproszeni są wszyscy chętni. Początek o godz. 10 w Raju.

Mieszczanie z Bródna

Drugie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji odbędzie się od razu w czwartek. W zeszłym roku mieszkańcy dzielnicy wspólnie przygotowywali modele postaci do rzeźby „Mieszczanie z Bródna”. Pomnik ma być odlany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a uroczyste odsłonięcie nastąpi 3 września. Gdzie? To właśnie będzie omawiane w czwartek.

Spotkanie zaplanowano o godz. 17 w Przystanku Gofrowo. Każdy może przyjść i powiedzieć, gdzie jego zdaniem na terenie Parku Bródnowskiego powinni stanąć „Mieszczanie z Bródna”

Taka rzeźba Moniki Sosnowskiej miała stanąć w Parku Bródnowskim w 2009 roku, ale ostatecznie do tego nie doszło / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Trzy miesiące z Parkiem Rzeźby

Podobne wydarzenia będą się odbywały w ciągu najbliższych miesięcy, aż do września. Tegoroczny program składa się z działań służących lepszemu wzajemnemu poznaniu się – pracowników Muzeum, lokalnej publiczności, turystów, rekreacyjnych użytkowników Parku Bródnowskiego – „oraz krytycznej refleksji na temat funkcjonowania Parku Rzeźby po prawej stronie Wisły” – czytamy w opisie wydarzenia.

Zaplanowano m.in. piesze wędrówki z Muzeum nad Wisłą do Parku, konsultacje społeczne w formie pikników; latający uniwersytet sztuki lądujący w świetlicach, bibliotekach, a nawet w więzieniu; wizyty artystów, którzy realizowali swoje prace w poprzednich edycjach (m.in. Moniki Sosnowskiej, Katarzyny Przezwańskiej i Pawła Althamera).

Jednocześnie w parku pracować będzie „grupa rekonstrukcyjna”, która zamiast zbrojnych potyczek, odtwarzać będzie dzieła sztuki z XX i XXI wieku. Ma to być nauka historii sztuki w praktyce.

Częścią programu są także prace konserwatorskie i badania nad zgromadzonymi w Parku dziełami.

 


PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Nowa odsłona Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim. Co wymyślą tym razem?

 • 23 maja 2017 o godz. 06:50

  Zdaje się, że w jeziorkach wciąż wody brak, a powoli zbliża się czerwiec.

  Obawiam się, że to prymitywna „zaradność” na problem bezdomnych. Wycięto w pień – z małą szansą na odnowienie – wszystkie grupy krzewów (nie tylko wokoł hydroforu, gdzie było obozowisko), gdzie od czasu do czasu polegiwali pojedyńczy bezdomni. A że czasami robili przepierki w jeziorkach, to…. jeziorka też zlikwidowano?

 • 23 maja 2017 o godz. 08:25

  WSPANIALE!! DWIE RZEŹBY, BRUNATNA WODA ( CIEKAWE OD CZEGO) , TRAWA DO KOLAN . TO JEST NASZ PARK.

  ALE RZEZBY SA NAJWAZNIEJSZE!! NIE LUDZIE

 • 23 maja 2017 o godz. 08:46

  Może najpierw niech trawę zetną , stare kosze wymienią i ławki niech poziom trzymają bo teraz bliżej im do pionu.

 • 23 maja 2017 o godz. 09:23

  przecież trawę skosili, znaczy idzie ku lepszemu :D

 • 23 maja 2017 o godz. 09:34

  Koszenie trawy z czegoś wynika – zapewne z jakiegoś doświadczenia. Ale dla laika wygląda to tak: trawa skoszona późną wiosną i owszem wyglądo to elegancko, tylko za chwilę przychodzi fala upałów, resztki trawy nie ma gdzie magazynować wody, więc chwila i robi się suche klepisko, z szansą na zazielenienie z jesiennymi deszczami.

 • 23 maja 2017 o godz. 09:51

  NIKT NIE MÓWI O KOSZENIU W TEJ CHWILI! TO JEST OBSERWACJA Z KILKU LAT WSTECZ. LATO A TRAWA DO KOLAN. CZY TO MAJ, CZY LIPIEC NIE MA ZNACZENIA. KOSZĄ RAZ W ROKU.

 • 23 maja 2017 o godz. 12:28

  bardzo lubię park rzeźby, ale wolałabym tej ostatniej (mieszczanie) jednak w ogóle tu nie oglądać.
  ot i tak… mam nadzieję, że nie będzie to jednak górka jak planowano. na zebraniu nie będę, bo nie mogę.

 • 23 maja 2017 o godz. 18:32

  Przydałaby się wymiana chodników, bo są w opłakanym stanie od wielu wielu lat, liczne spękania, bąble i nierówności. Na rolkach to mordęga a nie jazda!

 • 24 maja 2017 o godz. 13:47

  Miejsce na rzezby, pomniki itp. to miejskie place i ulice. Tam je stawiajcie, np. przed wejsciem do metra. OD PARKU WARA !!!!!!!!!!! Tu najwyzej rzezba z zywoplotu. PARK TYLKO DLA DRZEW, KRZEWOW I TRAWY, na czym skorzystaja rowniez ludzie

 • 26 maja 2017 o godz. 11:52

  Pamiętam ten park za dzieciaka jak jeszcze nie był parkiem a polem.

 • 13 sierpnia 2017 o godz. 07:59

  Zaproponujmy w budżecie partycypacyjnym usunięcie wszystkich śmieci ( nietrafionych rzeźb ) z Parku Bródnowskiego !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.