Stare domy, bloki i gołębie – powstał piękny komiks o dawnym Targówku

2
Share

Tak właściwie komiks „Praga Gada” jest o starej warszawskiej Pradze. Ale Targówek też znalazł w nim zasłużone miejsce.

 

Zaczęło się od rozmów. Ekipa Fundacji Animacja przez kilka lat docierała do najstarszych mieszkańców Pragi i Targówka (takich w okolicach 90. roku życia) i rejestrowała ich opowieści z dzieciństwa. Trochę już o tym pisaliśmy na targowek.info.

Na podstawie tych opowieści powstała seria komiksów pod wspólnym tytułem „Praga Gada”. Nie są to komiksy dla dzieci, ale też nie komiksy historyczne. Twórcy zinterpretowali naczęściej powtarzające się wątki we wspomnieniach seniorów i stworzyli własne autorskie historie. Wydany już kilka lat temu pierwszy komiks („O wojnie!”) opisuje okres II wojny światowej, zaś drugi („O pokoju”) historie obyczajowe z wczesnego PRL-u .

Teraz powstał trzeci komiks z tej serii „Praga Gada. O międzywojniu” – dla nas najbardziej interesujący, bo właśnie tutaj obok Pragi pojawia się też warszawski Targówek.

W komiksie „Praga Gada. O międzywojniu” jest 9 odrębnych nowel. Ostatnia z nich, o tytule „Git-ptaki” dzieje się w gołębniku na Targówku. To okrutna baśń o cenie, jaką trzeba zapłacić za wolność. W odróżnieniu od pozostałych komiksów dzieje się nie w międzywojniu, a już w PRL-u – mówi targowek.info Przemysław Olszewski kurator projektu Praga Gada i współautor albumu.

Za zgodą Przemysława Olszewskiego pokazujemy poniżej jedną z dziesięciu plansz dziejącego się na Targówku komiksu. Występuje w nim prześmieszny, gadający warszawską gwarą stary gołąb, opowiadający młodym o czekającym ich marnym losie. Ponieważ jego język może być dla niektórych niezrozumiały, twórcy komiksu zamieścili na stronie też słowniczek.

Rysunek zdradza, że akcja komiksu dzieje się już w czasach PRL-u. Gołębie latają nad starymi domami, zza których wyrastają już bloki z wielkiej płyty. W innych miejscach komiksu pojawia się też hodowca gołębi z Targówka oraz jego mała wnuczka.

Komiks „Praga Gada. O międzywojniu” będzie miał premierę na festiwalu Komiksowa Warszawa za kilka dni.

Pierwsza okazja, żeby zobaczyć oraz zdobyć komiks o Pradze i Targówku będzie w sobotę 20 maja 2017 r. na Stadionie Narodowym w sali „Paryż C” o godzinie 18:15. Wtedy to Mirosław Urbaniak (grafik, storybordzista, komiksiarz) i Przemysław Olszewski (kurator projektu Praga Gada, scenarzysta komiksowy z Fundacji Animacja) będą gadać i zdradzać tajniki pracy nad komiksem „Praga Gada. O międzywojniu”.

Potem komiks będzie można kupić tylko na wybranych imprezach. Natomiast biblioteki otrzymają go za darmo.

Tytuł: Praga Gada. O międzywojniu

Seria: Praga Gada

Scenariusz: Przemysław J. Olszewski, Mieczysław Gajda, Nikola Kucharska, Janusz Dziano

Rysunek: Alberto Pagliaro, Mirosław Urbaniak, Tony Sandoval, Daniel Baum, Nikola Kucharska, Andrzej Łaski

Okładka: Przemysław J. Olszewski

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx