Tenisiści bronią kortów w Parku Bródnowskim

20
Share

Jest petycja w obronie kortów tenisowych w Parku Bródnowskim. Ratusz chce je zlikwidować i zrobić w tym miejscu sensoryczny plac zabaw. Zdania są podzielone, a dyskusja burzliwa. 

 

Trochę do tego się przyczyniliśmy. A właściwie nasz czytelnik Przemysła, który w 2012 roku chciał zagrać w tenisa, ale nigdzie nie mógł znaleźć informacji, jak działają korty i dla kogo są. Poszliśmy tym tropem i ponad cztery lata temu opisaliśmy sprawę kortów w Parku Bródnowskim. 

Samowola przez 30 lat

Okazało się, że korty to inicjatywa społeczna na miejskim gruncie. Ponad 30 lat temu zbudowała je grupa entuzjastów tenisa i przez te wszystkie lata dbała o korty i je użytkowała. Niestety po drodze za bardzo nie starając się, żeby poinformować o możliwości gry za darmo innych mieszkańców…

I to okazał się największy problem. Kilka lat temu obiektem zainteresował się ratusz. Urzędnicy przekazali korty pod zarząd VIII Ogródka Jordanowskiego, teoretycznie miały być udostępniane dla wszystkich, ale wyszło jeszcze gorzej niż było. Zamiast tenistów pojawiły się tam butelki po piwnie i tanim winie.

Ratusz zapowiadał wprawdzie konsultacje społeczne  o przyszłości kortów, ale w końcu zdecydowano o ich likwidacji i powiększeniu sąsiedniego placu zabaw. Dokładnie w tym miejscu ma powstać ogród sensoryczny za ponad milion złotych (szczegóły tutaj).

Petycja w obronie kortów

Teraz tenisiści próbują uratować swoje miejsce pisząc petycję w obronie kortów (tutaj można się podpisywać). Spotykają się głównie z krytyką i wypominaniem, że przez lata na kortach nie było żadnej informacji, że można z nich korzystać.

To prawda. Ale jeśli spojrzeć na to z drugiej strony, to jaki je jest sens w likwidacji istniejących kortów? Wystarczy dobrze i sprawiedliwie zorganizować dostęp do nich. W końcu mieszkańcy, którzy je prowadzili, udowodnili że w swoim sąsiedztwie można zrobić coś świetnego bez pomocy urzędu. I to w czasach, gdy o budżecie partycypacyjnym nikomu się nawet nie śniło…

A na powiększenie placu zabaw w Parku Bródnowskim jest mnóstwo miejsca.

 

Na zdjęcia korty w Parku Bródnowskim / fot. targowek.info

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx