Budżet partycypacyjny 2017/2018 – dziś początek głosowania

27
Share

Przeglądamy pomysły zgłoszone na Bródnie, Targówku i Zaciszu.

 

Od dziś możnemy głosować nad projektami zgłoszonymi do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego (które będą realizowane w 2018 roku). Głosowanie potrwa od 14 do 30 czerwca 2017 do godz. 23:59. Każdy mieszkaniec Warszawy może zagłosować na pomysły, które uważa za ciekawe i potrzebne do realizacji.

Głosować można przez internet (na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl) lub osobiście w Urzędzie Dzielnicy Targówek – Wydział Obsługi Mieszkańców przy ul. Kondratowicza 20 (w poniedziałki w godz. 8.00- 18.00, od wtorku do piątku 8.00-16.00) .

Na terenie Targówka będzie do podziału 3,1 mln zł. Zgłoszono kilkaset propozycji – pozytywną weryfikację przeszło 125 z nich (21 ogólnodzielnicowych, 31 dla obszaru Bródno, 18 – Bródno-Podgrodzie, 17 – Targówek Mieszkaniowy, 21- Zacisze, 17 – Targówek Fabryczny, Elsnerów i Utrata).

Pomysłów jest wiele, ale zdecydowana większość jest dość standardowych – to najczęściej tylko organizacja różnego rodzaju zajęć, zabaw, kursów czy szkoleń dla mieszkańców w różnym wieku. Oprócz nich jest też kilka ważnych prób poprawienia bezpieczeństwa na drogach oraz kilka projektów nowych parkingów. Dla niektórych instytucji (biblioteki, pływalnia Polonez, szkoła przy ul. Mieszka) to także sprytna próba uzyskania dodatkowych środków na własną działalność…

Wszystkie 125 projektów ze szczegółowymi opisami znajdziecie na miejskiej stronie budżetu partycypacyjnego (kliknij tutaj) – poniżej opisujemy kilka najciekawszych z nich:

878 – Zielone igloo w Parku Wiecha – zielone igloo wykonuje się z wikliny, którą zaplata się w formę altany. Taka zielona altana cieszyłaby mieszkańców przez cały rok. W lecie pokryta byłaby liśćmi i dawała cień do zabawy dla dzieci. W zimę, bez liści, cieszyłaby oko swoim nietypowym kształtem. (koszt: 15 000 zł)

989 – Muzyczny Trakt Elsnera – propozycja zakłada stworzenie ścieżki edukacyjnej nawiązującej do polskiego kompozytora, nauczyciela Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera. Na długości ok. 100 m wzdłuż ul. Bukowieckiej miałyby stanąć umieszczone różnorakie instrumenty, umożliwiające wprowadzenie dzieci oraz dorosłych w świat muzyki. (koszt: 92 260 zł)

1301 – Pij, Warszawo – na Targówku – projekt ogólnodzielnicowy obejmuje ustawienie w 15 miejscach na ulicach dzielnicy kranów/źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. (koszt: 245 850 zł)

1385 – Ławeczka z Janem Kobuszewskim – realistyczna rzeźba przy Domu Kultury Świt, którego rodzinny dom stał na terenie obecnego DK Świt. Pomysł zgłaszany już w poprzednich edycjach – i lekko kontrowersyjny, biorąc pod uwagę, że wspaniały 83-letni aktor żyje i ma się dobrze. Ale może ławeczkę dostanie już teraz? (koszt: 26 350 zł)

1537 – Uspokojenie ruchu drogowego na Osiedlu Wilno – duży projekt przewidujący szereg zmian w organizacji ruchu na Osiedlu Wilno, w tym m.in. wprowadzenie strefy „Tempo 30” (ograniczenia prędkości samochodów na całym osiedlu do 30 km/h) oraz budowę dwóch szykan na ul. Zamkowej, mających dodatkowo wymusić spowolnienie samochodów. (koszt: 400 000 zł)

(zdjęcie na górze: wzór szykany na ul. Zamkowej – grafika pochodzi z projektu nr 1537 złożonego do budżetu partycypacyjnego)

 

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 14 lipca 2017. Wybrane przez mieszkańców pomysły zostaną zrealizowane w 2018 roku przez miasto.

 

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx