Dachowanie na Osiedlu Wilno. Może "Strefa 30" w tym rejonie ma sens? | targowek.info

Dachowanie na Osiedlu Wilno. Może „Strefa 30” w tym rejonie ma sens?

Dwie osoby zostały wczoraj ranne na Elsnerowie. Czy zgłoszony w budżecie partycypacyjnym projekt drastycznego uspokojenia ruchu na Osiedlu Wilno zapobiegnie podobnym wypadkom?

 

Do wypadku doszło w sobotę po południu na ulicy Zamkowej – głównej ulicy wciąż rozbudowującego się Osiedla Wilno. Sportowy Peugeot RCZ, raczej niejadący z przepisową prędkością, uderzył w zaparkowany na skraju drogi samochód i obrócił się na dach. Kierująca autem, a także pasażerka czarnego Peugeota, zostały niegroźnie ranne.

– Kierująca Peugeotem kobieta w wieku około 35-40 lat. Uslyszalem z jej relacji, że się zagapiła – pisze w mejlu do targowek.info pan Piotr, który przysłał nam też zdjęcia z akcji ratunkowej po wypadku:

 

 

Sobotni wypadek na długo zablokował główną ulicę Osiedla Wilno. To nie pierwsze takie zdarzenie w tym miejscu – do wypadków w okolicach ul. Zamkowej dochodzi regularnie. Z tego powodu jeden z mieszkańców zgłosił do tegorocznego budżetu partycypacyjnego projekt poważnych zmian w organizacji ruchu samochodów na całym Osiedlu Wilno.

Propozycja nr 1537: Projekt wprowadzenia rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno w Warszawie – przewiduje kompleksowe zmiany w tym rejonie.

Genezą napisania projektu z niniejszymi pomysłami stało są narastające zagrożenie w postaci samochodów rozwijających nadmierne prędkości na ulicach naszego Osiedla. Nasze nowe, długie i proste osiedlowe drogi to niewątpliwie zachęta do notorycznego przekraczania dozwolonej prędkości. Sytuacje takie obserwowujemy każdego dnia, zarówno u kierowców samochodów osobowych, skuterów jak i autobusów ZTM – pisze w uzasadnieniu projektu pan Jarosław, pomysłodawca projektu.

 

różne wypadki na Osiedlu Wilno / fot. archiwum

 

Jego propozycje wprowadzenia rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno obejmują kolejno:

 • wprowadzenie strefy „Tempo 30” (ograniczenie prędkości samochodów do 30 km/h) na całym obszarze osiedla Wilno.
 • przebudowa skrzyżowania ulic Zamkowa/Montwiłłowska z ulicą Wierną na skrzyżowanie równorzędne.
 • zastosowanie tzw. esowania jezdni (szykan) na ulicy Zamkowej – dokładnie w miejscu wczorajszego wypadku.
 • budowa minironda na skrzyżowaniu ulic Zamkowa/Przecławska z ulicą Bukowiecka/Klukowska.
 • budowa przejścia dla pieszych na ulicy Klukowskiej (przy Zamkowej).

 

Wzór szykany na ul. Zamkowej – grafika pochodzi z projektu nr 1537 złożonego do budżetu partycypacyjnego

 

W uzasadnieniu swojego projektu pan Jarosław przywołuje artykuły o wypadkach na osiedlu Wilno, które publikowaliśmy na targowek.info. Cały projekt miałby kosztować 400 tys. zł, czyli większość budżetu partycypacyjnego przeznaczonego w tym roku dla całego Targówka Fabrycznego, Elsnerowa i Utraty.

Czy w świetle m.in. wczorajszego wypadku ten projekt ma sens? Zapraszamy do dyskusji. Na projekty budżetu partycypacyjnego głosować można przez internet (na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl) lub osobiście w Urzędzie Dzielnicy Targówek – Wydział Obsługi Mieszkańców przy ul. Kondratowicza 20 (w poniedziałki w godz. 8.00- 18.00, od wtorku do piątku 8.00-16.00).

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Dachowanie na Osiedlu Wilno. Może „Strefa 30” w tym rejonie ma sens?

 • 18 czerwca 2017 o godz. 08:02

  Ślepy w karty nie gra, jak się nie umie prowadzić samochód to trzeba jeździć rowerem.

 • 18 czerwca 2017 o godz. 09:33

  Od szykany (przewężenia) już blisko do likwidacji ulicy, może to będzie tańsze? Na pewno skuteczniejsze.

 • 18 czerwca 2017 o godz. 10:02

  A z jakiej racji publiczne pieniadze maja isc na modernizacje prywatnego osiedla??? Mieszkancy wilna uwagi i projekty to sobie zglaszajcie do swojego dewelopera a nie do miasta!!!

 • 18 czerwca 2017 o godz. 10:06

  Autora proszę o informację co znaczy użyty w artykule zwrot do wypadków dochodzi regularnie i co oznaczają „okolice” ulicy Zamkowej ?

 • 18 czerwca 2017 o godz. 10:15

  Ciekawe jak takie „szykany” zadziałają w godzinach porannych gdy wszyscy się będą spieszyć z dziećmi do szkoły, do pracy itp.

 • 18 czerwca 2017 o godz. 11:22

  Publiczne pieniàdze na prywatne osiedle? ( TE DROGI SĄ DOPIERO NIEDAWNO PRZEJĘTE PRZEZ UD Targówek )

  Targówek ma pilne potrzeby!

 • 18 czerwca 2017 o godz. 13:04

  Idąc tym tokiem rozumowania, to wszystkie osiedla (oprócz mieszkań komunalnych) na Targówku, Bródnie, Woli – w całej Warszawie są prywatne. Czy mamy więc nic nie robić na drogach przy których one stoją? Bo jak tu ktoś napisał – „A z jakiej racji publiczne pieniadze maja isc na modernizacje prywatnego osiedla??? ” Wystarczy pomyśleć i zgłosić własny projekt. Ale lepiej ponarzekać i tak to zostawić.

 • 18 czerwca 2017 o godz. 16:10

  To OW nie powino wspierać projektów Brudna w takim układzie!!!

 • 18 czerwca 2017 o godz. 17:30

  PIJANY ANU … DOIGRAL SIE

 • 18 czerwca 2017 o godz. 20:01

  Tak, moi drodzy, bo na „prywatnym Osiedlu Wilno” mieszkają ludzie którym nie jest wszystko jedno na co wydawane są publiczne pieniądze. Mieszkańcy potrafią się zmobilizować i przeglosowac swoje projekty, poprawiając infrastrukturę okolicy w którą dzielnica do tej pory nie zainwestowala ani grosza. (nie liczę zbiornika na Bardowskiego, który zrealizowany jest z pieniędzy za spalarnie)

 • 19 czerwca 2017 o godz. 12:17

  Eustachy – mieszkańcy ulicy Przecławskiej dziękują Wam za siłownię.

 • 22 czerwca 2017 o godz. 23:51

  Ta kobieta to mistrz kierownicy,najlepszemu nie udaloby sie zrobic takiej wywrotki!

 • 9 lipca 2017 o godz. 11:25

  całe to osiedle jak i dd to istna parodia azylu i spokoju

 • 9 lipca 2017 o godz. 11:35

  DD lubi uszcześliwiać mieszkańców mieszkających z dala od lodowiska a teraz boiska a innym zakłucać spokój.

 • 14 lipca 2017 o godz. 17:25

  Pan Frączak z jego poronionymi pomysłam ma nierówno pod kopułą.

 • 19 lipca 2017 o godz. 11:01

  Pani Ulka,
  czy chce się Pani spotkać i porozmawiać o moim problemie? Ponieważ mnie Pani obraziła to albo jest Pani silniejsza, albo słabsza ode mnie. Jeżeli jest Pani słabsza to oszczędze Pani tego spotkania, jeżeli silniejsza to oszczędze siebie i nie spotkam się z Panią.

  Życzę dużo szczęścia i życzliwości w Pani życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.