Dachowanie na Osiedlu Wilno. Może „Strefa 30” w tym rejonie ma sens?

16
Share

Dwie osoby zostały wczoraj ranne na Elsnerowie. Czy zgłoszony w budżecie partycypacyjnym projekt drastycznego uspokojenia ruchu na Osiedlu Wilno zapobiegnie podobnym wypadkom?

 

Do wypadku doszło w sobotę po południu na ulicy Zamkowej – głównej ulicy wciąż rozbudowującego się Osiedla Wilno. Sportowy Peugeot RCZ, raczej niejadący z przepisową prędkością, uderzył w zaparkowany na skraju drogi samochód i obrócił się na dach. Kierująca autem, a także pasażerka czarnego Peugeota, zostały niegroźnie ranne.

– Kierująca Peugeotem kobieta w wieku około 35-40 lat. Uslyszalem z jej relacji, że się zagapiła – pisze w mejlu do targowek.info pan Piotr, który przysłał nam też zdjęcia z akcji ratunkowej po wypadku:

 

 

Sobotni wypadek na długo zablokował główną ulicę Osiedla Wilno. To nie pierwsze takie zdarzenie w tym miejscu – do wypadków w okolicach ul. Zamkowej dochodzi regularnie. Z tego powodu jeden z mieszkańców zgłosił do tegorocznego budżetu partycypacyjnego projekt poważnych zmian w organizacji ruchu samochodów na całym Osiedlu Wilno.

Propozycja nr 1537: Projekt wprowadzenia rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno w Warszawie – przewiduje kompleksowe zmiany w tym rejonie.

Genezą napisania projektu z niniejszymi pomysłami stało są narastające zagrożenie w postaci samochodów rozwijających nadmierne prędkości na ulicach naszego Osiedla. Nasze nowe, długie i proste osiedlowe drogi to niewątpliwie zachęta do notorycznego przekraczania dozwolonej prędkości. Sytuacje takie obserwowujemy każdego dnia, zarówno u kierowców samochodów osobowych, skuterów jak i autobusów ZTM – pisze w uzasadnieniu projektu pan Jarosław, pomysłodawca projektu.

 

różne wypadki na Osiedlu Wilno / fot. archiwum

 

Jego propozycje wprowadzenia rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno obejmują kolejno:

  • wprowadzenie strefy „Tempo 30” (ograniczenie prędkości samochodów do 30 km/h) na całym obszarze osiedla Wilno.
  • przebudowa skrzyżowania ulic Zamkowa/Montwiłłowska z ulicą Wierną na skrzyżowanie równorzędne.
  • zastosowanie tzw. esowania jezdni (szykan) na ulicy Zamkowej – dokładnie w miejscu wczorajszego wypadku.
  • budowa minironda na skrzyżowaniu ulic Zamkowa/Przecławska z ulicą Bukowiecka/Klukowska.
  • budowa przejścia dla pieszych na ulicy Klukowskiej (przy Zamkowej).

 

Wzór szykany na ul. Zamkowej – grafika pochodzi z projektu nr 1537 złożonego do budżetu partycypacyjnego

 

W uzasadnieniu swojego projektu pan Jarosław przywołuje artykuły o wypadkach na osiedlu Wilno, które publikowaliśmy na targowek.info. Cały projekt miałby kosztować 400 tys. zł, czyli większość budżetu partycypacyjnego przeznaczonego w tym roku dla całego Targówka Fabrycznego, Elsnerowa i Utraty.

Czy w świetle m.in. wczorajszego wypadku ten projekt ma sens? Zapraszamy do dyskusji. Na projekty budżetu partycypacyjnego głosować można przez internet (na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl) lub osobiście w Urzędzie Dzielnicy Targówek – Wydział Obsługi Mieszkańców przy ul. Kondratowicza 20 (w poniedziałki w godz. 8.00- 18.00, od wtorku do piątku 8.00-16.00).

 

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx