Dekomunizacja ulic: konsultacje w sprawie ul. Reichera | targowek.info

Dekomunizacja ulic: konsultacje w sprawie ul. Reichera

Czy komunistyczny działacz straci ulicę na Zaciszu? Od dziś każdy może wypowiedzieć się w tej sprawie na miejskich konsultacjach.

 

Niewielka ulica Reichera znajduje się na Zaciszu, niedaleko kanałku Bródnowskiego. Zawieszona na jednym z niskich domów tabliczka MSI informuje bardzo krótko, że żyjący w latach 1900-1938 Gustaw Reicher to „działacz ruchu robotniczego, członek SDKPiL, KPP. Od 1937 r. uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, organizator Brygady im. Jarosława Dąbrowskiego”.

To jednak tylko drobna część biografii pana Reichera. IPN podkreśla, że Gustaw Reicher wspólnie z Sowietami szykował się do objęcia władzy na terenie Polski po planowanym zwycięstwie Armii Czerwonej w 1920 r. – m.in. był w strukturach powołanego przez bolszewików marionetkowego „rządu” pod przewodnictwem Feliksa Dzierżyńskiego. W niepodległej Polsce kilkukrotnie siedział w więzieniu, skąd był wydalany do ZSRR, gdzie należał do najbardziej oddanych Stalinowi funkcjonariuszy Kominternu – i gdzie ostatecznie, w ramach stalinowskich czystek, został rozstrzelany.

Dzisiaj ruszyły konsultacje w sprawie zmiany ulicy Reichera (i 11 innych w innych dzielnicach Warszawy).

W konsultacjach można wziąć udział na trzy sposoby: przez internet (kliknij tutaj), za pomocą papierowego formularza dostępnego w urzędzie dzielnicy na ul. Kondratowicza 20, oraz podczas spotkania, które na Targówku odbędzie się 21 czerwca (środa) w Czytelnii Naukowej nr 1 przy ul. św. Wincentego 85 w godzinach 18:00 – 20:00.

Chociaż po przejrzeniu biografii Gustawa Reichera zmiana nazwy ulicy wydaje się konieczna, trzeba pamiętać, że dla mieszkańców oznacza to konieczność wymiany dokumentów (dowodów rejestracyjnych, praw jazdy), zmian w rejestrach przedsiębiorców (na ul. Reichera jest zarejestrowanych 21 osób prowadzących działalność gospodarczą), a także tabliczek z numerami na domach. Te koszty częściowo weźmie na siebie miasto – ale nie we wszystkich przypadkach.

Jaka będzie nowa nazwa obecnej ulica Reichera? To zostanie zadecydowane po konsultacjach. Najczęściej padają dwie propozycje: nazwanie ulicy imieniem porucznika Jana Raczkowskiego „Motora”- żołnierza wojny obronnej 1939 r. i partyzanta, który zginął bohatersko we wrześniu 1944 r. w bitwie pod Jaktorowem  – lub po prostu przemianowanie Reichera na ulicę Beżową, co nawiązywałoby do sąsiednich „kolorowych” ulic na Zaciszu: ul. Fioletowej, Seledynowej, Karminowej i Pastelowej.

Aktualne konsultacje dotyczą wyłącznie losów ul. Reichera, lecz nie jest to jedyna ulica na Zaciszu, którą może spotkać zmiana nazwy. Od lat mówi się też o dekomunizacji ul. Mieczysława Fersta (na ul. Św. Pallottiego, Władysława Raczkiewicza lub po prostu Szmaragdową) oraz ul. Jadwigi i Witolda Kokoszków (na ul. Jerzego Szaniawskiego lub, bardziej dowcipnie, na ulicę komiksowego Kokosza).

W przypadku Kokoszków-Kokosza jest już blisko, ale na żadnej z wymienionych ulic nie da się zastosować sztuczki, jaką zrobiono w 2008 roku na Bródnie Podgrodziu: wtedy to ul. Aleksandra Kowalskiego – komunisty i pułkownika LWP – zmieniono na ul. Aleksandra Kowalskiego – hokeisty, oficera WP i ofiary zbrodni katyńskiej. Dzięki temu przeprowadzona dekomunizacja ulicy nie wiązała się dla mieszkańców z obowiązkiem zmiany dokumentów i przeszła całkowicie bezproblemowo, by nie rzec, że wręcz niezauważalnie.

 

Ulica Gustawa Reichera na Zaciszu /fot. targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Dekomunizacja ulic: konsultacje w sprawie ul. Reichera

 • 16 czerwca 2017 o godz. 11:15

  A nie można zmienić nazwy na „MICHAŁA Reichera”

  Michał Reicher- polski anatom i antropolog pochodzenia żydowskiego; profesor zwyczajny dr nauk biologicznych. Współautor i kontynuator prac nad kompleksowym podręcznikiem Anatomia człowieka, rozpoczętych przez prof. dra Adama Bochenka. Twórca działającego do dziś wileńskiego Collegium Anatomicum oraz jeden ze współtwórców Akademii Lekarskiej w Gdańsku.

 • 16 czerwca 2017 o godz. 12:18

  „pochodzenia żydowskiego” – to chyba nie przejdzie w państwie pis……

 • 16 czerwca 2017 o godz. 12:39

  Niezły pomysł ale inne imię = trzeba i tak wymieniać dokumenty

 • 16 czerwca 2017 o godz. 12:55

  Gdy spacerowałem, już dwa, trzy razy przyjezdni pytali o ulicę… Renifera. Może ta nazwa?

  Nie ma żadnego powodu, aby osoby, akurat pochodzenia żydowskiego, jakoś specjalnie były w Polsce uhonorowywane choćby poprzez nadanie nazwy ulicy.

  Dokumenty w urzędzie i tak trzeba często wymieniać. Coś ten urząd musi robić. Mieszkań ani ulic budować przecież nie będzie. Nie jest od tego. Każdy, kto się zetknął z urzędem w najdrobniejszej sprawie, np. zbycia auta wie, że do załatwienia tej sprawy ZA KAŻDYM RAZEM trzeba podać kilka razy imię, nazwisko, pesel, ADRES. Tak jakby te dane zmieniały się co kilka dni.

 • 16 czerwca 2017 o godz. 15:56

  A tak w ogóle, czy są jakieś imprezy na T. w długi łikend? ;-)

 • 17 czerwca 2017 o godz. 11:03

  Ja proponuję Tytusa, Romka i A’Tomka.

 • 17 czerwca 2017 o godz. 22:53

  PEŁOWCY robią wszystko żeby odwrócić uwagę od przekrętów w Ratuszu

 • 18 czerwca 2017 o godz. 03:08

  ,,Dekomunizacja” 30 lat po upadku PRLu. W Polsce oczywiście nie ma innych problemów. Aby „sprawiedliwości” stało się zadość, ulicę przemianować na Smoleńską, 10 kwietnia, braci Kaczyński, Prawą i Sprawiedliwą, Toruńską itd.

 • 18 czerwca 2017 o godz. 12:28

  Był również Michał Reicher profesor zwyczajny dr nauk biologicznych, bardzo wybitny naukowiec:
  1912 – stopień doktora filozofii summa cum laude nadany przez Uniwersytet w Zurychu
  1914 – stypendium w Zakładzie Embriologii Instytutu Carnegie w Baltimore (USA)
  1915 – asystentura, później prosektura w Zakładzie Anatomii Uniwersytetu Warszawskiego
  1920 – kierownik Katedry Anatomii w Wilnie
  1934 – dziekan Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Stefana Batorego
  1945 – kierownik Katedry Anatomii Prawidłowej w Gdańsku
  1946 – dziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku
  1947 – rektor Akademii Medycznej w Gdańsku[6]
  1949 – w uznaniu zasług naukowych wybrany na członka-korespondenta Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności
  1951 – członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Lekarskiego
  1951 – członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego
  1962 – odszedł na własne życzenie w stan spoczynku
  1964 – członek honorowy Polskiego Towarzystwa Anatomicznego
  1965 – doktor honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku
  1972 – członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Naukowego
  Nazwa ulicy prawie ta sama, a w nowych dowodach osobistych nie wpisuje się adresu, tylko miejsce urodzenia.

 • 18 czerwca 2017 o godz. 12:37

  Proponuję również nazwać ulicę im. Wojciecha Widłaka pisarza dla dzieci, jego książki m.in. przygody „Wesołego Ryjka”są fantastyczne. Bajkopisarz mieszka na Zaciszu.

 • 23 czerwca 2017 o godz. 17:36

  Mozna nazwac tak:
  Ul. Planu Osmioletniego PO
  Ul. Kaczora Donalda Tuska – ta forma zadowala dwie strony
  Ul. Angeli Makreli
  Ul. Bohaterskiego Narodu Francji – tu mozna wymienic ich deoch bohaterow

 • 25 listopada 2017 o godz. 08:14

  Po co to robią skoro wszystko trzeba zmienić dokumenty , adresy i inne i proponuję nazwę na :
  ul.Andzeja Dudy ul.Kaczora Donalda i ul.Michała Tuska Polskiego HEHE !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.