Rekord Warszawy: jedna szkoła w czterech różnych miejscach

25
Share

Publiczna podstawówka na Zaciszu otwiera następny oddział zamiejscowy. To efekt kolejnych reform edukacji oraz niekontrolowanego rozrostu nowych osiedli w dzielnicy.

 

Szkoła podstawowa nr 84 im. Waleriana Łukasińskiego jest prawdopodobnie najstarszą szkołą działającą w dzielnicy Targówek. Niedawno obchodziła 100-lecie swojego istnienia, a we wrześniu będzie obchodzić 55-lecie przeprowadzki do obecnego gmachu przy ul. Radzymińskiej 227.

Szkopuł w tym, że powstały w 1962 roku szkolny budynek, choć duży, już dawno przestał mieścić dzieci z okolicy.

Po wybudowaniu wielkich osiedli mieszkaniowych, m.in. w rejonie ul. Łodygowej, oraz po reformie „sześciolatków”, już dwa lata temu dzielnica musiała wynająć dla SP 84 dodatkowe budynki. Od 2015 roku szkoła ma dwie filie: pomiędzy nowymi blokami na ul. Topazowej 26 oraz na terenie parafii katolickiej przy ul. Rozwadowskiej 9/11.

Ale to wciąż za mało. Po decyzji o likwidacji gimnazjów w podstawówce im. Łukasińskiego znów zabrakło miejsca. W roku szkolnym 2017/2018 placówka musi więc otworzyć już trzeci oddział poza swoją główną siedzibą: tym razem wybrano nowowybudowany mini biurowiec po drugiej stronie szerokiej ulicy, przy ul. Radzymińskiej 232.

Dwupiętrowy szary budynek z windą i garażem, o łącznej powierzchni 826 m2, wciąż jeszcze jest wykańczany. Zgodnie z umową przedwstępną dzielnica wynajmie go na 5 lat – z możliwością przedłużenia o kolejne trzy lata – urządzając w nim sale lekcyjne lub sale do zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Planowany koszt wynajmu Radzymińskiej 232: 49 tys. zł brutto miesięcznie, czyli na przestrzeni pięciu lat uzbiera się niebagatelna kwota około 3 mln zł. (O informację, czy zawarto już umowę ostateczną, poprosiliśmy dwa dni temu rzecznika urzędu dzielnicy – na razie nie odpowiedział).

Szkoła na Radzymińskiej, mieszcząca się pod tyloma adresami, jest wyjątkowa, ale nie jedyna na Targówku. Np. najlepsza podstawówka w dzielnicy, SP 52 z ul. Samarytanka, oprócz swojego głównego budynku wynajmuje jeszcze sale w dwóch innych.

Dodajmy, że od końca PRL na terenie Bródna, Targówka i Zacisza nie wybudowano ani jednej szkoły (w przeciwieństwie do olbrzymiej ilości bloków). Pierwszą taką inwestycją od około 30 lat będzie nowa podstawówka na ul. Gilarskiej na znikającym polu PGR Bródno. Na jej budowę władze dzielnicy przeznaczyły w najbliższych latach ponad 25 mln zł. Budowa powinna rozpocząć się na przełomie 2017 oraz 2018 r., zaś pierwsi uczniowie mają pójść do nowej szkoły we wrześniu 2019 roku.

 

zdjęcie na górze: Szkoła Podstawowa nr 84 im. Waleriana Łukasińskiego w Warszawie / fot. targowek.info

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx