Jak wzrośnie ruch po rozbudowie spalarni? I którędy pojadą śmieciarki? | targowek.info

Jak wzrośnie ruch po rozbudowie spalarni? I którędy pojadą śmieciarki?

Odpowiedzi na pytania w tytule są bardzo proste. Natężenie ruchu wzrośnie wielokrotnie. A setki śmieciarek pojadą drogami, które nie istnieją.

 

Trwa przetarg na wykonawcę wielkiej rozbudowy spalarni śmieci przy ul. Zabranieckiej na Targówku Farbycznym. MPO czeka na oferty do 10 sierpnia. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, wielka inwestycja rozpocznie się już jesienią 2017 roku i zakończy jesienią 2019 roku.

Po rozbudowie spalarnia na Zabranieckiej będzie przerabiała ponad 1/3 wszystkich śmieci z całej Warszawy – 300 tysięcy ton odpadów rocznie, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie.

Przedstawiciele MPO niezmiennie zapewniają, że rozbudowana spalarnia będzie wyposażona w najnowocześniejsze filtry i systemy, które całkowicie zablokują wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Być może zapachy uda się zatrzymać. Nie ma natomiast wątpliwości, że nie da się zatrzymać setek śmieciarek, które będą dniem i nocą dowozić do spalarni odpady z wielkiej części Warszawy. Którędy będą jeździć i ile ich będzie?

Dotarliśmy do prognozy MPO, przewidującej natężenie ruchu śmieciarek po otwarciu rozbudowanej spalarni na Zabranieckiej. Wynika z niej, że dziś do „małej” spalarni dojeżdża około 60 pojazdów MPO na dobę. Po rozbudowie, w 2022 roku, będzie to… ok. 270 śmieciarek dziennie!

Czyli, przyjmując równomierne rozłożenie ruchu przez całą dobę, na Zabraniecką będzie wjeżdżało około 11-12 załadowanych odpadami pojazdów co godzinę, lub licząc jeszcze inaczej – jedna śmieciarka co 5 minut.

Przewidywane natężenie ruchu po rozbudowie spalarni na Targówku Fabrycznym / mat. MPO

 

Wielkie natężenie ruchu to jedno. Ale którędy pojadą te wszystkie pojazdy? Prognoza MPO przewiduje, że drogami, które dziś… nie istnieją.

Olbrzymia większość śmieciarek ma bowiem w 2022 roku jeździć Trasą Świętokrzyską i ulicą Nowotrocką, a przede wszystkim obwodnicą Pragi (będącą częścią obwodnicy Śródmieścia). Budowa tej pierwszej drogi faktycznie ma się dobrze i zbliża się do końca. Lecz pozostałe istnieją tylko w niespełnionych obietnicach polityków.

Do prognozowanego 2022 roku jest jeszcze pięć lat (choć do przewidywanego otwarcia powiększonej spalarni już tylko dwa lata) i budowa brakujących dróg jest jeszcze teoretycznie możliwa. Czy jednak jest możliwa praktycznie, skoro rządzącym Targówkiem i Warszawą ta sztuka nie udała się przez dziesięciolecia?

Bo jeśli się nie uda, 270 śmieciarek dziennie będzie przejeżdżało ciasnymi osiedlowymi ulicami tuż pod oknami mieszkańców naszej dzielnicy…

Rozbudowa spalarni na Targówku ma kosztować ok. 1,1 mld zł. Jako „rekompensatę” za zgodę na tę uciążliwą inwestycję, dzielnica Targówek dostała w ostatnich latach kilkadziesiąt milionów złotych, za które zbudowano promenadę i skwery wzdłuż kanałku Bródnowskiego oraz zalew przy ul. Bardowskiego.

Tak po rozbudowie ma wyglądać spalarnia śmieci przy ul. Zabranieckiej / wizualizacja MPO

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Jak wzrośnie ruch po rozbudowie spalarni? I którędy pojadą śmieciarki?

 • 28 lipca 2017 o godz. 09:14

  będzie super :) droga do Wawra przez Fabryczny będzie samą przyjemnością. Ogromne korki, które i tak są :)

  Pomijam smród bo to już oddzielna sprawa. Zbudować GIGA spalarnie i nic nie mieć w zamian w dzielnicy :) tak sie rządzi. Tak rządzi Sm Bródno i ratusz.

 • 28 lipca 2017 o godz. 09:19

  Zaraz znajdą się łby, które napiszą, że można przecież przez Targową jechac. A no można.

  Na Białołękę przez Mokotów też można.

 • 28 lipca 2017 o godz. 09:26

  Teraz całymi dniami nie widzę śmieciarki a spalarnia już lata funkcjonuje. Jak zwiększą 6 moc to nie zaleją Targówka. Pragnę zauważyć Że z tego miejsca ( spalarnia) jest ta sama odległość na Starówkę jak i pod UD Targówek.

 • 28 lipca 2017 o godz. 09:37

  Robicie aferę z niczego. Jeden dodatkowy samochód co 5 minut to jest nic.

 • 28 lipca 2017 o godz. 09:48

  Lepiej te śmieci wywieźć do lasu i po kłopocie? Mi spalarnia nie przeszkadza – żyję w mieście i mam nie tylko tramwaj czy metro (wkrótce) ale i spalarnię (pierwszą z cyklu). Bardziej przeszkadzają mi wyjący motocykliści na np. Radzymińskiej czy (jeśli czepiać się władz) bezsensowna przebudowa Łodygowej.

 • 28 lipca 2017 o godz. 10:53

  To idź do okulisty bo ślepniesz..

  „Teraz całymi dniami nie widzę śmieciarki a spalarnia już lata funkcjonuje. Jak zwiększą 6 moc to nie zaleją Targówka. Pragnę zauważyć Że z tego miejsca ( spalarnia) jest ta sama odległość na Starówkę jak i pod UD Targówek.”

 • 28 lipca 2017 o godz. 12:46

  AFERE?

  NIE ODCZUWASZ TEGO NA CO DZIEŃ. CHODZI O EFEKT DŁUGOFALOWY. SPALARNI, ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH I BAKTERII.
  WAM TO NIC NIE PRZESZKADZA, BYLE ROSSMAN I KERFUR BYŁ OTWARTY 24/7 …. ZWYKŁE SŁOJE

 • 28 lipca 2017 o godz. 12:58

  Promenada za kilkadziesiąt milionów złotych? Nie zaszła tutaj jakaś pomyłka? Mostków wybudowano chyba łącznie 8 szt., każdy mostek to może 200-300 tys. zł. Czyli za mostki mamy 2 miliony zł. Potem jeszcze trochę kostki, ławek, kilka drzew… I to ma kosztować kilkadziesiąt milionów? Gdzie reszta pieniędzy?? Bo zbiornik retencyjny Bardowskiego i tak musiał powstać, aby spalarni nie zalało. Zresztą, jak widać, nie dzielnica nim administruje tylko władze biorą pieniądze z dzierżawy.

 • 28 lipca 2017 o godz. 13:19

  do def: SM Bródno i inne temu podobne mają się coraz lepiej . W dzielnicy się buduje, buduje, buduje , a co że tylko OSIEDLO-GETTA. Reszta sie nie liczy.

 • 28 lipca 2017 o godz. 14:07

  w dzielnicy się teraz buduje bo się wcześniej nie budowało tylko ziemia leżała odlogiemi i ugorami . albo chce się mieszkać w mieście albo na wsi , dzielnicy willowej raczej nie można się tu spodziwac . a tak z ciekawości to ile budynków wybudowała sm bródno w ostatnich 10 latach? kto wie?

 • 28 lipca 2017 o godz. 14:10

  Z mapki wynika, że najwięcej śmieciarek będzie jeździć przez Most Gdański i na Żabie spotka się z tymi jadącymi Odrowąża. Dalej wzdłuż torów to obecnie nie ma jak jechać. Chyba, że kawałek Wincentego i dopiero skręcać w prawo , przez wąskie uliczki, na Radzymińską. Wjazd z Radzymińskiej na Targówek Fabryczny to zakorkowana serpentyna. Użytkownicy 500! Żaba i Wincentego mocno to odczuje. Most Gdański uzyska dodatkowe obciążenie, pewnie nieduże bo z granicach 1% obecnego. Do tego skrzyżowanie Radzymińska- Naczelnikowska – specjalnie więcej tam już nie przejedzie. Czy tych śmieciarek będzie dużo? Z mapki wynika, że na Żabie czy wjeździe z Radzymińskiej w Naczelnikowską to będzie 130-150 na dzień. Śmieciarki kursują w godzinach 6-14, czasami dodatkowo. Daje to 15-20 smieciarek na godzinę. Autobus 500 to w szczycie 8 kursów na godzinę . Czyli tych śmieciarek na Żabie będzie 2 razy więcej niż autobusów 500 w szczycie. Na skręcie w Naczelnikowską jeszcze trochę więcej. Czy będzie to ten dodatkowy kamyk, który zakorkuje tamte miejsca, to się dopiero okaże.
  Ciekawe jak pojada śmieciarki , które zgodnie z mapką, mają kursować Nowo Trocką i te co mają przejeżdżać obwodnicą Śródmieścia z Grochowa. Jakimiś objazdami będą się musiały przepychać.
  I rzecz ważna. Te wyliczenia to zapewne szacunki MPO dla swoich śmieciarek. Co z innymi firmami, co z małymi firmami wywożącymi tzw „gabaryty”. Ten ruch może być dużo większy.
  Ale Władze Dzielnicy zadbały o rekompensatę. Dostaliście stawek rekreacyjny na zadupiu, może trochę ścieżek rowerowych Wam dorzucą.
  Na Targówku mieszka ludek spokojny, który aby pokazać, że jest grzeczny i dobrze wychowany zgodzi się na wszystko. Żolibórz chce mieć spokój i cisze więc proszę bardzo rezygnujemy z Mostu Krasińskiego a jak za to dadzą kilka ścieżek rowerowych i kolorowe chodniki prze zwężonych jezdniach to będzie wdzięczny. Szmulki zażyczyły sobie by wyrzucić pas pod tramwaj i zachować 1000m2 skwerku – władze Targówka nawet

 • 28 lipca 2017 o godz. 14:20

  Tak czy inaczej spalarnia jest niezbędna bo Warszawa produkuje coraz więcej śmieci. Całe szczęście że budują ją teraz bo musi spełniać wysokie normy i po prostu być czysta

 • 28 lipca 2017 o godz. 14:48

  „WAM TO NIC NIE PRZESZKADZA, BYLE ROSSMAN I KERFUR BYŁ OTWARTY 24/7 …. ZWYKŁE SŁOJE” – to może powinni przestać odbierać od Ciebie śmieci skoro spalarnia przeszkadza, zakazać wstępu na lotnisko bo ktoś mieszka tam i może nie chce żebyś latał mu nad głową, wjazdu do centrum bo hałasujesz i śmierdzisz itd. itp.
  I nie pisz buraku wielkimi literami

 • 28 lipca 2017 o godz. 14:50

  do kaartownik: Przepraszam czym? Nowo .. jaką? Trocką? Nowo Trocką? Jest 2017 a nie 2087 …..

  do Piotr: tak, najlepiej niech budują u nas w dzielnicy. Wiesz co się dzieje na Radiowie? Szczury, prusaki, smród, stęchlizna itd.? Byłeś kiedyś tam? To pojedz na tydzień.

 • 28 lipca 2017 o godz. 14:52

  do kartownik: do połowy Twojej wypowiedzi zgadzam sie. WIĘCEJ ŚMIECIAREK niż 500. I super :) będą nas podwozic.

  Dali nam brudną wodę i plażę pełną śmieci . Dziekujemy Warszawo!

 • 28 lipca 2017 o godz. 17:45

  do Jan: „Wiesz co się dzieje na Radiowie? Szczury, prusaki, smród, stęchlizna itd.?” – najpierw dowiedz się jaka jest różnica pomiędzy kompostownią a nowoczesną spalarnią

 • 31 lipca 2017 o godz. 11:21

  do Piotr:
  różnica jest, ale mało to ochodzi NAS mieszkańców. Nie chcemy smrodu i insektów.

 • 31 lipca 2017 o godz. 17:14

  do Jan:
  to może czas zacząć zjadać swoje śmieci? dlaczego wcześniej komuś innemu je wieziono?
  nie wywalaj od dziś śmieci i nie spuszczaj wody bo oczyszczalni własnej też nie masz tylko miejską

  ps. cieszy mnie że zrozumiałeś że bredzisz porównując kompostownię za spalarnią :)

 • 31 lipca 2017 o godz. 17:17

  do Jan:
  teraz doczytałem… jednak nadal bredzisz – ekologiczne spalarnie nie smrodzą i nie ma tam insektów, chyba że hodujesz własne :)

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 00:25

  Chyba trochę za dużo wzajemnych złośliwości w komentarzach a miasto to przecież wielki organizm. Gdzieś jest lotnisko, gdzieś dworce, oczyszczalnie czy spalarnie. Wszystko jest potrzebne żeby miasto działało i wszyscy korzystają ze wszystkiego.
  A Warszawa ma szczęście że spalarnia budowana teraz bo będzie jedną z najczystszych i najnowocześniejszych w UE. Kiedyś nie było tak wysokich ‚eko’ norm do spełnienia.

 • 13 sierpnia 2017 o godz. 20:04

  Spalarnie są drogie i zanieczyszczają środowisko .W powietrze idzie około 1200 różnych związków chemicznych silnie toksycznych (patrz stanowisko Polskiego Klubu Ekologicznego) na zachodzie już nie chcą spalarni więc firmy budujące spalarnie szukają nowych rynków zbytu .Rekompensaty za spalarnie są śmieszne .Powinien powstać most Krasińskiego .Targówek powinien dostać jako najbardziej nasycony firmami utylizacyjnymi elektryczne autobusy .

 • 15 sierpnia 2017 o godz. 14:34

  @Adam – w UE jest inna sytuacja, mają już spalarnie a świadomość jest na tyle wysoka że ludzie naprawdę segregują a nie pozorują. Warszawa musi mieć spalarnię żeby nie utopić się w śmieciach a segregować śmieci zaczniemy za całe lata

 • 16 sierpnia 2017 o godz. 20:06

  Dno, dna, tak określić można poziom merytoryczny artykułu… jak zwykle, straszenie, narzekanie, defetyzm i biadolenie…

 • 27 sierpnia 2017 o godz. 20:56

  Tak sobie kombinuję. Ruch na obecnie istniejących drogach i przejazdach zaklopsuje się kompletnie. bo nie wierzę w to,że drogi powstaną na czas!!
  Może to i dobrze. Może dzięki temu paraliżowi w którym kompletnie utknie MPO, mieszkańcy Targówka i Białołęki, władze Warszawy nareszcie poważnie pomyślą o budowie Nowotrockiej ,łącznika Radzymińskiej z Żabą , przypomną sobie na setrio o infrastrukturze drogowej Targówka.
  Cóż dotychczasowe doświadczenie uczy ,że dopiero ręka w nocniku powoduje szybsze ruchy i reakcję siedzących na stołkach..

 • 29 sierpnia 2017 o godz. 20:43

  Praga jest konsekwentnie karana przez władze Warszawy za to, że nie głosuje na PO.

 • 5 października 2017 o godz. 16:36

  Do Adam . Twój pomysł jest Fajny ale dodałbym dofinansowanie Tesli model 3 w wysokości 90% dla wszystkich mieszkańców Targówka finansowanych z budżetu Żoliborza .

 • 26 stycznia 2018 o godz. 11:53

  Chyba nie umiecie czytać tej mapy którą podlinkowaliście.. ;)

  „Bo jeśli się nie uda, 270 śmieciarek dziennie będzie przejeżdżało ciasnymi osiedlowymi ulicami tuż pod oknami mieszkańców naszej dzielnicy…”

  – którą ciasną osiedlową uliczką będą przejeżdżały te śmieciarki?

  Zamiast solidnego artykułu mamy tu tylko straszenie ludzi.

 • 29 września 2018 o godz. 14:57

  Może by tak wybudować spalarnie na Wilanowie, jeśli Warszawa musi być czysta a miejsce jej budowy nie ma znaczenia bo jest ekologiczna, ciekawe co powiedzieli by mieszkańcy Wilanowa?. Ale tam nie może być spalarni, tam mieszka inteligencja, lepiej aby śmieciarki stały w korkach na Pradze ( mosty też nie są potrzebne np. Krasińskiego), tam nikomu to nie przeszkadza, przecież to sama patologia!!!!!

 • 7 listopada 2018 o godz. 16:30

  do: Mieszkanka „gorszej” Warszawy: pełna zgoda. Sobie to sobiepaństwo niczego brudnego nie wybudują, bo to by ich pańskim nosom uwłaczało. Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności jak się buduje nowy stadion, tor kolarski, łyżwiarski albo choćby park, to po lewej stronie Wisły, a prawa dostaje takie [oczywiście niezbędne] inwestycje jak oczyszczalnia ścieków, spalarnia śmieci i rurociąg szerokiego przesyłu. O centrum kulturalnym, czy choćby szpitalu, który odciążyłby Bródnowski, nawet nie ma co marzyć. Chceta kultury i wypoczynku – jedźta przez Wisłę. U siebie możemy się co najwyżej zatruć wyziewami albo gazem; no i oczywiście utknąć w korkach generowanych przez tysiące śmieciarek. Zaiste, absolutna równość w inwestycjach panuje ;) Szanowny ratusz nawet wylicza, ile to miliardów pompuje w Pragę; tylko „zapomina”, że te inwestycje są niechcianymi nigdzie indziej :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.