Mieszczanie z Bródna będą później. Zobacz zdjęcia z tworzenia rzeźby! | targowek.info

Mieszczanie z Bródna będą później. Zobacz zdjęcia z tworzenia rzeźby!

Nowy projekt w Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim załapał opóźnienie. Co się dzieje?

 

Przedsmak „Mieszczan z Bródna” mieliśmy w lecie ubiegłego roku, gdy na kilka dni w Parku Bródnowskim stanął projekt rzeźby – autoportretu mieszkańców naszej dzielnicy – stworzony według pomysłu znanego bródnowskiego artysty Pawła Althamera przy współpracy z mieszkańcami Bródna i Targówka.

Pomnik dziesięciu osób kroczących, siedzących i leżących wzbudził spore kontrowersje – przede wszystkim dlatego, że postacie były wykonane z najróżniejszych materiałów, od drewna i gipsu, przez wiklinę oraz materiały biurowe po pieczywo. I wyglądały, delikatnie mówiąc, niekoniecznie przekonująco…

Model rzeźby „Mieszczanie z Bródna” w 2016 roku

 

Jednak szybko papierowo-gipsowo-bułkowi „Mieszczanie” zostali zdemontowani i trafili do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie teraz figury są odlewane z trwałego brązu. Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami oficjalne odsłonięcie pomnika, pod szyldem IX odsłony Parku Rzeźby, miało nastąpić 3 września.

Ale ta data już jest nieaktualna. „Niestety proces odlewu rzeźby z brązu okazał się niezwykle skomplikowany i czasochłonny” – mówi targowek.info pani Katarzyna Karwańska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Z powodu opóźnień w realizacji pomnika Mieszczan, MSN musiał o cztery tygodnie przesunąć termin odsłonięcia rzeźby i zakończenia IX edycji projektu – na sobotę 30 września 2017 r.

Na pocieszenie, dzięki uprzejmości muzeum, możemy pokazać kilka zdjęć z procesu tworzenia odlewu w Orońsku. Widzimy na nich m.in. Pawła Athamera przy pracy oraz detale samej rzeźby. Nie ma wątpliwości, że odlew będzie bardzo wierny projektowi stworzonemu przez mieszkańców z dość przypadkowych rzeczy. Ciekawe, jak będą wyglądały bułki z brązu?

Przy odlewie rzeźby „Mieszczan z Bródna” pracuje, oprócz Pawła Althamera (na zdjęciu z lewej), także Roman Stańczak – twórca złotego „Anioła Stróża”, stojącego w Parku Bródnowskim

 

wszystkie zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Mieszczanie z Bródna będą później. Zobacz zdjęcia z tworzenia rzeźby!

 • 26 lipca 2017 o godz. 09:55

  Znów zaśmiecą park?
  Trudno.
  (Wiem, o gustach się nie dyskutuje).

 • 26 lipca 2017 o godz. 12:38

  tragedia. znowu stawianie rzeźb owiniętych w sreberko spożywcze …
  znowu jakieś anioły i inne bzdety.
  rozumiem , że ten SLYNNY rzeźbiarz to ten Paweł Almamer? czy jakoś tak. Bardzo aktywnie promowany przez dzielnicę i wasz portal.

  a ja tylko przypomnę:
  – trawa nieskoszona
  – kolor wody przypomina psie niespodzianki
  – brak jakieś sensownej knajpy na terenie parku

 • 26 lipca 2017 o godz. 15:50

  MIEJSCE NA RZEZBY NIE JEST W PARKU. Miejsce na rzezby jest na placach, chodnikach, skwerach, ulicach. Bedzie slynna renowacja Kondratowicza, tam postawcie to dzielo, np. przy wejsciu do metra. Im wspanialsza rzezba, i im nalezaca do bardziej slynnego artysty, tym bardziej renomowane, prestizowe miejsce sie przeciez dla dla niej nalezy. NIE ZASMIECAJCIE PARKU, swoje rzezby wystawiajcie w muzeach i prestizowych miejscach. Uwazacie sie przeciez za presizowych artystow.

 • 26 lipca 2017 o godz. 18:17

  A może tak by ktoś zapytał mieszkańców?

 • 26 lipca 2017 o godz. 23:07

  A może wreszcie ktoś by mocniej pochylił się nad parkowymi stawami. Miał być remont czy coś podobnego a jedyna zmiana to jakieś psikawki z których tylko trzy działają. Woda straszna jak była tak i jest. Betonowe brzegi ochydne.
  W wielu malutkich miastach są multimedialne fontanny gdzie wraz z muzyką można obejrzeć efekty wodne Jack i świetlne.
  Nasz targówek taki będzie wyróżniony że przyjezdny gość usiądzie na ławce przy brudnej wodzie i ujrzy posągi z byle czego przedstawiające nie wiadomo kogo. Napewno n i e. mieszkańców bródna.
  Cenię Pawła za jego twórczość ale ten pomysł to raczej nie tu.

 • 4 sierpnia 2017 o godz. 11:38

  Nie stawiajcie już żadnych rzeźb tego Pana Pawła w Parku Bródnowski. Te rzeźby są po prostu brzydkie!. Jak najbardziej jestem za rzeźbami, ale ESTETYCZNYMI ! a nie pożal się boże wypocinami jakiego pseudoartysty, który nie wiadomo z jakich przyczyn nazywa się artystą. Obecnie rzeźby w Parku wyglądają jak zbieranina czegoś dziwnego znalezionego na wysypisku , np. kula ze stalowych krat – porażka, ten niby anioł ściągnięty z anioła na placu w Kijowie- kolejna ohydna porażka. Drodzy rzeźbiarze – weźcie się do roboty i patrzcie na te swoją robotę w dużym dystansem, nie wystarczy stworzyć dzieło, bo to każdy może zrobić, to dzieło winno być estetyczne skoro ma się znaleźć w przestrzeni publicznej. A jeśli wszyscy musimy już na to patrzyć to niechże to będzie przynajmniej nie ohydne.

 • 10 sierpnia 2017 o godz. 15:04

  Będzie kolejne miejsce gdzie sie będzie mozża umowic na bełta :)

 • 13 sierpnia 2017 o godz. 15:19

  autor tego gniota powinien zmienić zawód. u nas w firmir brakuje kilku ślusarzy. gwarantuję 15 zł na godzinę.

 • 19 sierpnia 2017 o godz. 21:21

  A ja tak marzę, że kiedyś jacyś złomiarze przyjdą i w ramach tzw. performance-u , ukradną sobie zamiast metalowych części ławek, tą stalową kulę i wszystkie rzeźby , a te z metalu w szczególności i przynajmniej będzie z nich pożytek ( i z panów i z rzeźb) . Panowie złomiarze zarobią parę złotych na skupie złomu , a i zrobią dobry uczynek dla wszystkich mieszkańców Targówka , którzy odwiedzając Park Bródnowski skazani są na nieestetyczne wrażenia spowodowane przykrym wyglądem pseudo rzeźb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.