Nowe życie zalewu Bardowskiego

19
Share

Przez prawie dwa lata nad sztucznym jeziorkiem na Targówku wiało nudą (i dymem z prywatnych grilli). W tym roku wszystko tam się zmieniło. Sprawdźcie, czy warto tam się wybrać w nadchodzący upalny wakacyjny weekend.

 

Zalew (jeziorko, sztuczny zbiornik, jak to zwał tak to zwał) w okolicach ul. Bardowskiego i Skorpiona na głębokim Elsnerowie nie ma szczęścia. Powstał z pieniędzy, które dzielnica dostała jako rekompensatę za rozbudowę spalarni śmieci z ul. Gwarków (Zabranieckiej). Ma pełnić funkcję retencyjną – chronić przed wylewaniem kanałku Bródnowskiego – ale też służyć mieszkańcom Targówka jako miejsce wypoczynku.

I z tą drugą funkcją był problem. Od chwili wybudowania jeziora dwa lata temu (data przybliżona – bo usuwanie różnorakich usterek przez wykonawcę trwa do teraz) cały czas ze zbiornikiem są jakieś kłopoty. Budynki wokół zalewu długo stały puste, wieża widokowa była zamknięta, nie było toalet, śmietników, a wynajęta po pierwszych dewastacjach ochrona chroniła głównie siebie.

 

W tym roku jednak wreszcie dużo się zmieniło. Wiosną władze Targówka wydzierżawiły zalew przy Bardowskiego prywatnej firmie, która prężnie zagospodarowała teren i zajęła się organizacją imprez. WakeFarma zainstalowała wyciągi wakeboard’owe z licznymi przeszkodami, dostosowanymi do różnego poziomu trudności, organizuje zajęcia z crossfitu, archery games, wspinaczki czy jogi. Zbudowała też tor do skimboardu – czyli taki ślizg po wodzie o głębokości kilku cm (fajna sprawa dla dzieciaków i nastolatków). Już wcześniej postawiono przyrządy do street workoutu dla dorosłych oraz dzieci.

Niewątpliwie Wake Farma tchnęła w zalew przy Bardowskiego życie. Ale…

* pierwszą zmianą, którą widać od razu na wejściu, jest postawiony na wiosnę płot i tabliczka „Teren prywatny” – choć to teren prywatny nie jest. To tylko dzierżawa kawałka publicznego terenu.

* na zagospodarowanym terenie – pominimy już prawa własności – jest czysto i porządnie. Wejść na ogrodzoną plażę można za darmo, lecz korzystanie z atrakcji WakeFarmy oczywiście kosztuje, jednorazowo od osoby 40-45 zł (ta wyższa kwota w weekendy).

* dziwna rzecz: na teren WakeFarma przy Bardowskiego jest tylko jedno wejście – umiejscowione dość daleko od parkingu dla samochodów. Przy parkingu (i wieży widokowej) jest wprawdzie chodnik, ale przegrodzony płotem. Efekt: większość osób nie parkuje na parkingu, tylko na poboczach bliżej bramy…

* po licznych perypetiach wreszcie można oficjalnie wejść na wieżę widokową (przed godz. 22). Nazwa jest nieco na wyrost – nie liczcie na widok wieżowców w centrum Warszawy, w zasadzie widać tylko las i samo jezioro z plażą. Chociaż przez dwa lata wieża była oficjalnie zamknięta, to już jest trochę zniszczona.

* tabliczki z zakazem pływania mieszają sie z tabliczkami, że do wody wchodzi się na własną odpowiedzialność. Oczywiście niemal wszyscy plażowicze w wodzie i tak się moczą. Użytkownicy wakeboardu tym bardziej.

* Wake Farma informuje, że niby nad zalewem Bardowskiego jest restauracja, ale aktualnie znajdziecie w niej tylko lody i zimne napoje. Zauważylismy też dystrybutory do piwa, ale kiedy tam byliśmy, akurat nie działały.

* rewolucja, której nie możemy pominąć: nad jeziorkiem są wreszcie śmietniki i toalety dostępne dla wszystkich!

Czy warto wybrać się nad sztuczny zbiornik przy ulicy Bardowskiego na warszawskim Targówku? Jeśli tam jeszcze nie byliście (albo byliście rok-dwa lata temu) to na pewno co najmniej jeden raz warto. Czy warto bywać tam regularnie? To zależy od was – i zmiennej pogody…

Na koniec kilka liczb. Firma prowadząca WakeFarmę wydzierżawiła teren w okolicach zalewu Bardowskiego na 3 lata, a więc do wiosny roku 2020. W sezonie wysokim (wiosna i lato) płaci dzielnicy za tę dzierżawę miesięcznie 12 tys. zł brutto, a w sezonie niskim (jesień i zima) 6 tys. zł brutto. Wybudowanie zalewu przy ul. Bardowskiego kosztowało 20 milionów publicznych złotych.

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

 

Nasze dzielnicowe Mazury z lotu ptaka ?? #zalewbardowskiego #jezioro #bardowskiego #targowek #targówek #fabryczny #warszawa ? #repost @architektura_murator

Post udostępniony przez Targówek – moja dzielnica (@targowek_moja_dzielnica)

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx