Rewolucja na osiedlu Wilno: strefa „Tempo 30”, szykany na drodze, rondo zamiast skrzyżowania

88
Share

Kierowców na Osiedlu Wilno czekają wielkie zmiany. Zadecydowali o tym sami mieszkańcy podczas głosowania nad budżetem partycypacyjnym.

 

W tegorocznym głosowaniu nad budżetem partrycypacyjnym (którego wyniki ogłoszono w ostatni piątek) wygrało mnóstwo drobnych projektów – różnego rodzaju zajęć, zabaw, kursów czy szkoleń, z których skorzysta garstka mieszkańców – oraz kilka przełomowych pomysłów, które zmienią życie tysięcy osób.

Do tej drugiej kategorii należy projekt wprowadzenia „rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno w Warszawie”. Zgłoszony przez pana Jarosława Frątczaka pomysł poparło 301 osób – to wystarczyło, żeby zająć drugie miejsce na swoim obszarze i skierować koncepcję do realizacji.

„Genezą napisania projektu z niniejszymi pomysłami stało są narastające zagrożenie w postaci samochodów rozwijających nadmierne prędkości na ulicach naszego Osiedla (…). W ten sposób dochodzi do wielu kolizji drogowych i niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych (…). Celem niniejszego projektu jest wprowadzenie pozytywnych zmian w przestrzeni pieszej na Osiedlu Wilno i w jego okolicy, a co za tym idzie – uspokojenie ruchu ulicznego” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Co się zmieni na Osiedlu Wilno? Bardzo dużo. Koncepcja obejmuje pięć rozwiązań:

  1. Wprowadzenie strefy „Tempo 30” na całym obszarze Osiedla Wilno. Przy ulicach wjazdowych na obszar osiedla staną znaki B-43 ograniczające dozwoloną prędkość samochodów do 30 km/h.
  2. Zmiana skrzyżowania Zamkowa/Montwiłłowska z ulicą Wierną na skrzyżowanie równorzędne (zamiast obecnego z  pierwszeństwem przejazdu dla ul. Zamkowej).
  3. Zastosowanie tzw. esowania jezdni na ulicy Zamkowej na jej dwóch odcinkach. Esowanie jezdni, w celu uspokojenia ruchu, to zastosowanie tzw. szykan, czyli ograniczeń dla ruchu w formie wygrodzonych fragmentów jezdni, jako alternatywy dla progów zwalniających. Kierujący pojazdami
    zwalniają, by przepuścić pojazd nadjeżdżający z przeciwnego kierunku, ustępują pierwszeństwa przejazdu na przemian – raz dla jednego, raz dla drugiego kierunku jazdy. „Zmusza to kierowców do wykonania w małych odstępach czasu kilku skrętów i ustąpienia pierwszeństwa jadącym pojazdom z naprzeciwka. W rezultacie samochody jadą wolniej, a ruch nie jest płynny” – uzasadnia wniosek autor.
  4. Zorganizowanie minironda na skrzyżowaniu ulic Zamkowa/Przecławska i Bukowiecka/Klukowska. „Jedną z najważniejszych kwestii w tym rozwiązaniu jest to, aby nie było to rondo w wersji malowanej. Przy takim rozwiązaniu kierowcy nie jadą po obwiedni ronda, ale na wprost przez wyspę, nie zwalniając prędkości pojazdu. Dobrym rozwiązaniem zamiast ronda w wersji malowanej przebudować rondo z wysepką wyniesioną co najmniej 4 cm nad powierzchnię jezdni. W praktyce powinno to wyeliminować w stu procentach przejazdy środkiem skrzyżowania” – czytamy w projekcie.
  5. Utworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Klukowskiej w pobliżu (mającego powstać) minironda. Dodatkowo stworzy to wygodną i bezpieczną dla mieszkańców drogę do pobliskiego placu zabaw, z którego uroków korzysta większość rodzciów z dziećmi.

Propozycje umiejscowienia szykan na ulicy Zamkowej
(na dwóch odcinkach) – grafika pochodzi z projektu złożonego do budżetu partycypacyjnego

 

W uzasadnieniu swojego projektu pan Jarosław przywołuje artykuły o wypadkach samochodowych do których doszło na osiedlu Wilno, a które publikowaliśmy na targowek.info. Już po zgłoszeniu koncepcji doszło na ul. Zamkowej do kolejnego groźnego wypadku: dachował sportowy samochód.

Czerwcowy wypadek na Osiedlu Wilno / fot. czytelnik targowek.info

 

Po zwycięstwie w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym, wszystkie powyższe zmiany na osiedlu Wilno zostaną wprowadzione w 2018 roku. Realizacja projektu ma kosztować 400 tys. zł.

 

88
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx