Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje - ale nie cały. | targowek.info

Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje – ale nie cały.

Bruk na ulicy Lusińskiej obroniony! Po protestach mieszkańców władze Targówka postanowiły zachować większą część (choć nie całość) przedwojennej nawierzchni ulicy.

 

Jeszcze półtora roku temu mało kto słyszał o ulicy Lusińskiej, łączącej ul. Handlową i Borzymowską na Targówku.

Nieoczekiwanie zapuszczona wąska uliczka, pokryta w małej części starą trylinką, a w większości jeszcze starszymi kocimi łbami, zdobyła sławę po rozpoczęciu budowy metra, gdy stała się jednym z głównych objazdów rozkopanego Targówka Mieszkaniowego. Od tego czasu w godzinach szczytu regularnie pojawiają się na niej korki, a zawsze jadące nią auta telepią się na urokliwym, lecz niemiłosiernie dziurawym przedwojennym bruku.

Gdy o korkach na Lusińskiej zrobiło się głośno, o ulicy przypomnieli sobie też urzędnicy z Targówka. I wymyślili jej remont, tyle że w swoim stylu – postanowili przedwojenne kocie łby (kamienie polne) całkowicie usunąć i zastąpić je prymitywną betonową kostką, a chodnik wykonać z kostki.

Martwiliśmy się losem przedwojennego bruku na targowek.info, a nasze wątpliwości podzielili mieszkańcy, którzy masowo skrytykowali ten pomysł na konsultacjach. Ostatecznie urzędnicy zmienili koncepcję – bruk na Lusińskiej ocaleje! Chociaż nie cały.

Wg aktualnych planów obecnie brukowana ulica o szerokości 8 metrów – czyli odcinek pomiędzy ul. Borzymowską i Złotopolską – zostanie zwężona do 5,5 metra. I tam pozostanie bruk, który nawet chciano wpisać do rejestru zabytków. Natomiast „odzyskane” miejsce po zachodniej stronie ulicy zostanie przeznaczone na parkingi dla samochodów i będzie już wyłożone betonową kostką typu „Holland”. Po drugiej, wschodniej stronie brukowanej Lusińskiej będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania.

Z kolei odcinek Lusińskiej pomiędzy ul. Złotopolską i Handlową, dziś pokryty rozsypującą się trylinką, zostanie zbudowany z ciemnoszarej betonowej kostki typu „Behaton”. Tutaj miejsca parkingowe powstaną po obu stronach ulicy. Co ważne – podczas remontu powstanie pełnoprawne skrzyżowanie ul. Lusińskiej z Handlową, które zastąpi obecną prowizorkę.

Dla pieszych na całej długości będzie położony chodnik z dużych betonowych płyt 50×50 cm.

Urząd dzielnicy prowadzi właśnie przetarg na wykonawcę remontu. Na inwestycję urzędnicy zaplanowali pół miliona złotych. Prace zaczną się prawdopodobnie jesienią i powinny zakończyć do połowy maja 2018 roku. Przekazanie ulicy do eksploatacji ma nastąpić najpóźniej do końca czerwca 2018 r.

Do tego czasu, w trakcie kilkumiesięcznego remontu Lusińskiej, kierowcy samochodów utracą ostatni skrót pomiędzy ulicami Borzymowską i Handlową.

 

Brukowana ul. Lusińska, którą urzędnicy chcieli zastąpić betonem
Fragment Lusińskiej przy skrzyżowaniu z Handlową – wąski, ciasny i pokryty rozpadającą się trylinką

 

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

19 komentarzy na temat “Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje – ale nie cały.

 • 12 lipca 2017 o godz. 10:12

  Ztm i zdm lub ew. dzielnica powinno zapewnić mieszkańcom dorny, aby Ci mogli dostać się do pracy :(

 • 12 lipca 2017 o godz. 10:13

  drony – pomyłka, przepraszam

 • 12 lipca 2017 o godz. 10:53

  Nie dosyć, że pół roku ma trwać remont Motyckiej to drugie pół Lusińskiej i wszyscy będą naginać po Gościeradowskiej, gdzie jest szkoła… Smutny obraz TGK :(

 • 12 lipca 2017 o godz. 11:22

  JUHUUU :D WIĘCEJ BARIEREK PRZY WYJEZDZIE NA OBWODNICE TARGÓWKA!! PRZECIEZ TAM JEST TYLE MIEJSCE.
  I TE DZIURY PO ŚRODKU, KTORYCH NIE MA JAK OMINĄĆ.

  PO PROSTY PERFEKTO! :) AZ CHCE SIE JEZDZIC TA ULICZKĄ NOTABENE GŁÓWNĄ ULICĄ – SKRÓTEM OBECNIE.

 • 12 lipca 2017 o godz. 11:27

  PRZECIEZ TO JEST PATOLOGIA!! ZAMYKAJA GLOWNY SKROT. I TERAZ MOŻE PRZEZ ODROWĄŻA MAMY JEZDZIC? BO SW. WINCENTEGO NAWET NIE BIORĘ POD UWAGĘ BO KOREK OD BIAŁOŁEKI DO sTARZYNSKIEGO.

  A SORY, ODROWĄŻA, KOREK OD ŁOMIANEK DO ŻABY.

 • 12 lipca 2017 o godz. 15:08

  Ten odcinek to jest naprawdę totalna katastrofa świadcząca o nieliczeniu sie władz miasta z mieszkańcami. O tym, ze ul. Lusinska będzie głównym objazdem do ul. Handlowej wiadomo było na długo przed rozpoczęciem budowy metra. Był czas na przygotowanie i przeprowadzenie remontu bez szkody dla lokalnego ruchu. Zmuszanie ludzi do jazdy po takiej ulicy oraz planowanie remontu, który się skończy na chwilę przed otwarciem ul. Trockiej jest wyrazem arogancji władzy.

 • 12 lipca 2017 o godz. 17:03

  Na Dornie też by do pracy sie fajnie jechało:)

 • 12 lipca 2017 o godz. 18:47

  Powinni zrobić podobny remont na Chyrowskiej.

 • 12 lipca 2017 o godz. 21:25

  Ja tam widzę „kocie łby” a nie bruk. Bruk to jest np. Na Placu Zamkowym.

 • 13 lipca 2017 o godz. 09:51

  Ciekawe co się stanie z 2,5 metrowej szerokości oraz po całej długości kamieniami zdjętymi z tej ulicy?

 • 13 lipca 2017 o godz. 10:25

  DRODZY PAŃSTWO. TARGÓWEK.INFO

  TO CO SIE DZIEJE NA ULICY ŚW. WINCENTEGO TO JEST DRAMAT I KRYMINAŁ.
  ODCINEK NOTABENE Z TEGO REJONU TARGÓWKA DO METRA M1 DW. GDAŃSKI TO JEDYNA DROGA. CZYLI AUTOBUS NR 500.
  DZISIAJ GODZINY 8:00 ODCINEK RATUSZ-DW. GDAŃSKI POKONANY W 55 MINUT. TO JEST NIESPEŁNA KILKA KM . OK BYŁA ULEWA, ALE TAM ŚREDNIA I TAK WYNOSI 40MIN.
  I NIE MA ALTERNATYWY. 169 DO ŻABY I TRAMWAJ? DŁUZSZY DOJAZD O 10 MIN (DUZO PRZYSTANKÓW + PEŁNO LUDZI SICK! )
  DO WILEŃSKIEGO I PRZESIADKA? TO TEŻ JESZCZE DŁUŻEJ.

  JESTESMY W CZARNEJ DU…

 • 13 lipca 2017 o godz. 12:32

  do Jan, jeszcze nie jesteśmy to dopiero przedsionek, Białołęka ma zlewnie my na razie tylko cmentarz Bródzieński i mała spalarnie:)

 • 13 lipca 2017 o godz. 12:53

  do adam: my mamy jeden pas w stronę metra Gdańskiego itp. Jeden autobus dzieki , któremy dostaniemy się do metra.
  spalarnia to inna bajka … zachęcają do jazdy komunikacją miejską. ALE PO CO?

 • 13 lipca 2017 o godz. 12:57

  Musi wreszcie ruszyć temat poszerzenia Wincentego, przeciez jak się zasiedla osiedla na PGRze to będzie gorzej niz 1 listopada

 • 14 lipca 2017 o godz. 17:02

  Poszerzenie św. Wincentego kłócilo by się z wprowadzana Polityką Mobilności Miasta która zakłada odchodzenie od transportu samochodowego na rzecz komunikacji pieszej, rowerowej i zbiorowej.

 • 17 lipca 2017 o godz. 13:24

  >>Musi wreszcie ruszyć temat poszerzenia Wincentego, przeciez jak się zasiedla osiedla na PGRze to będzie gorzej niz 1 listopada

  Błędne myślenie, 2 pasy w stronę centrum to 2 razy więcej aut w korku. Trzeba zrobić wszystko żeby ludzie przesiadali się do komunikacji miejskiej lub objeżdżali Targówek obwodnicą. Chyba że ktoś lubi mieszkać obok autostrady i wdychać wyziewy z rur wydechowych.

 • 17 lipca 2017 o godz. 14:06

  do Mieszkaniec:

  trollu, to jest wbrew logice. Jak mozna zachecac do jazdy komunikacją, jak jest jeden pas i stoimy w korku wlasnie w KOMUNIKACJI? Dodam, że stoimy w korku, w ścisku i smrodzie. Po co klima włączać?

 • 1 sierpnia 2017 o godz. 11:54

  Zabytkowy bruk na Lusińskiej…. W konsultacjach chyba brały udział osoby, które nie widziały tego „czegoś” na własne oczy. Ktoś już ładnie napisał, że bruk, to jest na Starówce. Tutaj, to są zwyczajne polne kamienie, pozalewane bez ładu i składu resztkami asfaltu… W całej okolicy wyburzane są tak samo „zabytkowe” budynki, na rzecz nowych obiektów. O własnościach jezdnych tego bruku nawet nie wspominam. Ci którzy byli za jego zachowaniem, raczej nie mają aut, a po takim kamienisku i tak chodzić nie będą, bo dla pieszych będzie kostka………

 • 24 sierpnia 2017 o godz. 13:47

  Jak zamkną Lusińską na pół roku to chyba tylko helikopter kupić. A urzędasy? Ekipa za ekipą a na TGK coraz gorzej z komunikacją. A jak nam jeszcze wypierdzielą P+R przy pętli to się nie pozbieramy. Ale za to metro będzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.