Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje - ale nie cały. | targowek.info

Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje – ale nie cały.

Bruk na ulicy Lusińskiej obroniony! Po protestach mieszkańców władze Targówka postanowiły zachować większą część (choć nie całość) przedwojennej nawierzchni ulicy.

 

Jeszcze półtora roku temu mało kto słyszał o ulicy Lusińskiej, łączącej ul. Handlową i Borzymowską na Targówku.

Nieoczekiwanie zapuszczona wąska uliczka, pokryta w małej części starą trylinką, a w większości jeszcze starszymi kocimi łbami, zdobyła sławę po rozpoczęciu budowy metra, gdy stała się jednym z głównych objazdów rozkopanego Targówka Mieszkaniowego. Od tego czasu w godzinach szczytu regularnie pojawiają się na niej korki, a zawsze jadące nią auta telepią się na urokliwym, lecz niemiłosiernie dziurawym przedwojennym bruku.

Gdy o korkach na Lusińskiej zrobiło się głośno, o ulicy przypomnieli sobie też urzędnicy z Targówka. I wymyślili jej remont, tyle że w swoim stylu – postanowili przedwojenne kocie łby (kamienie polne) całkowicie usunąć i zastąpić je prymitywną betonową kostką, a chodnik wykonać z kostki.

Martwiliśmy się losem przedwojennego bruku na targowek.info, a nasze wątpliwości podzielili mieszkańcy, którzy masowo skrytykowali ten pomysł na konsultacjach. Ostatecznie urzędnicy zmienili koncepcję – bruk na Lusińskiej ocaleje! Chociaż nie cały.

Wg aktualnych planów obecnie brukowana ulica o szerokości 8 metrów – czyli odcinek pomiędzy ul. Borzymowską i Złotopolską – zostanie zwężona do 5,5 metra. I tam pozostanie bruk, który nawet chciano wpisać do rejestru zabytków. Natomiast „odzyskane” miejsce po zachodniej stronie ulicy zostanie przeznaczone na parkingi dla samochodów i będzie już wyłożone betonową kostką typu „Holland”. Po drugiej, wschodniej stronie brukowanej Lusińskiej będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania.

Z kolei odcinek Lusińskiej pomiędzy ul. Złotopolską i Handlową, dziś pokryty rozsypującą się trylinką, zostanie zbudowany z ciemnoszarej betonowej kostki typu „Behaton”. Tutaj miejsca parkingowe powstaną po obu stronach ulicy. Co ważne – podczas remontu powstanie pełnoprawne skrzyżowanie ul. Lusińskiej z Handlową, które zastąpi obecną prowizorkę.

Dla pieszych na całej długości będzie położony chodnik z dużych betonowych płyt 50×50 cm.

Urząd dzielnicy prowadzi właśnie przetarg na wykonawcę remontu. Na inwestycję urzędnicy zaplanowali pół miliona złotych. Prace zaczną się prawdopodobnie jesienią i powinny zakończyć do połowy maja 2018 roku. Przekazanie ulicy do eksploatacji ma nastąpić najpóźniej do końca czerwca 2018 r.

Do tego czasu, w trakcie kilkumiesięcznego remontu Lusińskiej, kierowcy samochodów utracą ostatni skrót pomiędzy ulicami Borzymowską i Handlową.

 

Brukowana ul. Lusińska, którą urzędnicy chcieli zastąpić betonem
Fragment Lusińskiej przy skrzyżowaniu z Handlową – wąski, ciasny i pokryty rozpadającą się trylinką

 

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

 

17 komentarzy na temat “Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje – ale nie cały.

 • 12 lipca 2017 o godz. 10:12

  Ztm i zdm lub ew. dzielnica powinno zapewnić mieszkańcom dorny, aby Ci mogli dostać się do pracy :(

 • 12 lipca 2017 o godz. 10:13

  drony – pomyłka, przepraszam

 • 12 lipca 2017 o godz. 10:53

  Nie dosyć, że pół roku ma trwać remont Motyckiej to drugie pół Lusińskiej i wszyscy będą naginać po Gościeradowskiej, gdzie jest szkoła… Smutny obraz TGK :(

 • 12 lipca 2017 o godz. 11:22

  JUHUUU :D WIĘCEJ BARIEREK PRZY WYJEZDZIE NA OBWODNICE TARGÓWKA!! PRZECIEZ TAM JEST TYLE MIEJSCE.
  I TE DZIURY PO ŚRODKU, KTORYCH NIE MA JAK OMINĄĆ.

  PO PROSTY PERFEKTO! :) AZ CHCE SIE JEZDZIC TA ULICZKĄ NOTABENE GŁÓWNĄ ULICĄ – SKRÓTEM OBECNIE.

 • 12 lipca 2017 o godz. 11:27

  PRZECIEZ TO JEST PATOLOGIA!! ZAMYKAJA GLOWNY SKROT. I TERAZ MOŻE PRZEZ ODROWĄŻA MAMY JEZDZIC? BO SW. WINCENTEGO NAWET NIE BIORĘ POD UWAGĘ BO KOREK OD BIAŁOŁEKI DO sTARZYNSKIEGO.

  A SORY, ODROWĄŻA, KOREK OD ŁOMIANEK DO ŻABY.

 • 12 lipca 2017 o godz. 15:08

  Ten odcinek to jest naprawdę totalna katastrofa świadcząca o nieliczeniu sie władz miasta z mieszkańcami. O tym, ze ul. Lusinska będzie głównym objazdem do ul. Handlowej wiadomo było na długo przed rozpoczęciem budowy metra. Był czas na przygotowanie i przeprowadzenie remontu bez szkody dla lokalnego ruchu. Zmuszanie ludzi do jazdy po takiej ulicy oraz planowanie remontu, który się skończy na chwilę przed otwarciem ul. Trockiej jest wyrazem arogancji władzy.

 • 12 lipca 2017 o godz. 17:03

  Na Dornie też by do pracy sie fajnie jechało:)

 • 12 lipca 2017 o godz. 18:47

  Powinni zrobić podobny remont na Chyrowskiej.

 • 12 lipca 2017 o godz. 21:25

  Ja tam widzę „kocie łby” a nie bruk. Bruk to jest np. Na Placu Zamkowym.

 • 13 lipca 2017 o godz. 09:51

  Ciekawe co się stanie z 2,5 metrowej szerokości oraz po całej długości kamieniami zdjętymi z tej ulicy?

 • 13 lipca 2017 o godz. 10:25

  DRODZY PAŃSTWO. TARGÓWEK.INFO

  TO CO SIE DZIEJE NA ULICY ŚW. WINCENTEGO TO JEST DRAMAT I KRYMINAŁ.
  ODCINEK NOTABENE Z TEGO REJONU TARGÓWKA DO METRA M1 DW. GDAŃSKI TO JEDYNA DROGA. CZYLI AUTOBUS NR 500.
  DZISIAJ GODZINY 8:00 ODCINEK RATUSZ-DW. GDAŃSKI POKONANY W 55 MINUT. TO JEST NIESPEŁNA KILKA KM . OK BYŁA ULEWA, ALE TAM ŚREDNIA I TAK WYNOSI 40MIN.
  I NIE MA ALTERNATYWY. 169 DO ŻABY I TRAMWAJ? DŁUZSZY DOJAZD O 10 MIN (DUZO PRZYSTANKÓW + PEŁNO LUDZI SICK! )
  DO WILEŃSKIEGO I PRZESIADKA? TO TEŻ JESZCZE DŁUŻEJ.

  JESTESMY W CZARNEJ DU…

 • 13 lipca 2017 o godz. 12:32

  do Jan, jeszcze nie jesteśmy to dopiero przedsionek, Białołęka ma zlewnie my na razie tylko cmentarz Bródzieński i mała spalarnie:)

 • 13 lipca 2017 o godz. 12:53

  do adam: my mamy jeden pas w stronę metra Gdańskiego itp. Jeden autobus dzieki , któremy dostaniemy się do metra.
  spalarnia to inna bajka … zachęcają do jazdy komunikacją miejską. ALE PO CO?

 • 13 lipca 2017 o godz. 12:57

  Musi wreszcie ruszyć temat poszerzenia Wincentego, przeciez jak się zasiedla osiedla na PGRze to będzie gorzej niz 1 listopada

 • 14 lipca 2017 o godz. 17:02

  Poszerzenie św. Wincentego kłócilo by się z wprowadzana Polityką Mobilności Miasta która zakłada odchodzenie od transportu samochodowego na rzecz komunikacji pieszej, rowerowej i zbiorowej.

 • 17 lipca 2017 o godz. 13:24

  >>Musi wreszcie ruszyć temat poszerzenia Wincentego, przeciez jak się zasiedla osiedla na PGRze to będzie gorzej niz 1 listopada

  Błędne myślenie, 2 pasy w stronę centrum to 2 razy więcej aut w korku. Trzeba zrobić wszystko żeby ludzie przesiadali się do komunikacji miejskiej lub objeżdżali Targówek obwodnicą. Chyba że ktoś lubi mieszkać obok autostrady i wdychać wyziewy z rur wydechowych.

 • 17 lipca 2017 o godz. 14:06

  do Mieszkaniec:

  trollu, to jest wbrew logice. Jak mozna zachecac do jazdy komunikacją, jak jest jeden pas i stoimy w korku wlasnie w KOMUNIKACJI? Dodam, że stoimy w korku, w ścisku i smrodzie. Po co klima włączać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.