Na Bródnie powstanie sportowe liceum?

10
Share

Walczą o niego nauczyciele, ale odpowiedź poznamy po… okresie urlopowym.

 

Pomysł powstania nowego liceum ma oczywiście związek z likwidacją gimnazjów. Wygaszane gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów na ul. Turmonckiej od 1 września zamieni się w szkołę podstawową nr 379.

Ale nauczyciele z Turmonckiej mają inny pomysł: walczą o to, żeby ich szkoła stała się liceum ogólnokształcącym o profilu sportowym i ratowniczym. Ma to dobre uzasadnienie – w okolicy jest dużo innych podstawówek, więc dzieci się pomieszczą, a obecne gimnazjum 144 ma świetną sportową infrastrukturę (m.in. nowoczesną halę sportową, siłownię, bieżnie), wykwalifikowaną kadrę trenerską, oraz, co może najważniejsze, dużo sukcesów sportowych nie tylko w skali Warszawy, ale województwa, a nawet całej Polski. W szkole działa też jedyna w Warszawie sala pierwszej pomocy oraz Młodzieżowy Oddział Ratowniczy.

Pierwsze pismo z propozycją utworzenia na Turmonckiej liceum sportowego, podpisane przez kilkudziesięciu nauczycieli placówki, trafiło do urzędu dzielnicy Targówek w grudniu. I już doczekało się… negatywnej odpowiedzi. Burmistrz Sławomir Antonik odpisał, że choć rozumie starania nauczycieli, to na obecnym etapie reformy edukacji zastąpienie podstawówki ogólniakiem nie jest możliwe.

Nauczyciele ze szkoły im. Szarych Szeregów jednak się nie poddali. M.in. w czerwcu odbyło się na ten temat spotkanie w przedstawicielami Biura Edukacji Dzielnicy Targówek.

Przez kilka miesięcy pomysł ewoluował – wg obecnej koncepcji liceum ogólnokształcące o profilu sportowym i ratowniczym nie zastąpiłoby całkowicie szkoły podstawowej, ale utworzyło razem z SP 379 Zespół Szkół w tym samym budynku na ul. Turmonckiej 2. Umożliwiłoby to wysportowanym uczniom kontynuację programu treningów po zmianie szkoły. Liceum sportowe rozpoczęłoby działalność za rok, a więc od września 2018 roku.

Co o tym nowym wariancie myśli zarząd dzielnicy? Tego jeszcze nie wiemy. Na niedawną interepelację targówkowskich radnych Jolanty Miśkiewicz i Jędrzeja Kunowskiego zastępca burmistrza odpisał, że „z uwagi na okres urlopowy” burmistrz Antonik jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie.

Na decyzję dotyczącą powstania nowego liceum na Bródnie musimy więc jeszcze trochę poczekać. Podobnie jak na pojawienie się jakiegokolwiek ogólniaka z naszej dzielnicy w czołówce rankingu warszawskich liceów.

 

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx