Godzina W. Tak Targówek uczcił rocznicę Powstania | targowek.info

Godzina W. Tak Targówek uczcił rocznicę Powstania

Gdy 1 sierpnia 2017 r. zawyły syreny, stanęła cała Warszawa – również nasza dzielnica. Tak obchodziły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Targówek i Bródno [ZDJĘCIA, FILM]

 

Najwięcej osób zgromadziło się 1 sierpnia o godzinie 17. w dwóch miejscach – przy rondzie Żaba oraz na skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i Rembielińskiej. Sporo osób przyszło też pod budynek urzędu dzielnicy na Kondratowicza. Kilka godzin wcześniej urzędnicy przeprowadzili też cichsze uroczystości na ul. Bartniczej. Tak to wyglądało:

 

Rondo Żaba (zdjęcia dzięki uprzejmości Warszawskiej Grupy Luka & Maro)

Kondratowcza róg Rembielińskiej (film: Facebook/Marek Ku)

 

„Reduta Powstańcza” przy ulicy Bartniczej (zdjęcia: UD Targówek)

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

34 komentarzy na temat “Godzina W. Tak Targówek uczcił rocznicę Powstania

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 07:45

  Niestety ale dziś to niemal wstyd o powstaniu pamiętać…

  Kto uczestniczył w powstaniu? W ogromnym stopniu inteligenka młodzież. Niska średnia wieku, to charakterystyczne dla naszych zrywów narodowych. A więc i brak rozsądku, analizy, skłonność do bohaterszczyzny. Ale zostawmy to na boku, czy była to właściwa decyzja. Generalnie powstanie wywołali ówcześni tzw. młodzi, inteligentni, z wielkich miast.

  No i teraz warto przypomnieć przysłowie, może niepełne: coś się przykleiło do flagowego okrętu i mówi płyniemy.

  Bo powstanie zawłaszczyli kibole, dresiarze i inne bazarowe towarzystwo, które – gdyby przenieść je w realia wojny – co najwyżej handlowałoby rąbanką, a wielu ochoczo służyłoby w granatowej policji, bo ciągoty tego towarzystwa do faszystowskiego myślenia są oczywiste.

  Generalnie zrobiła się z tego tandetna moda podchwycona przez nieskomplikowane osobowości. I nie zrobiła się sama. To pokłosie prób walki z bandytami na stadionach. Coś o tym przebąkiwał Tusk, Walter – właściciel ówczesny TVN i Legii, Wyborcza. Nieświadome politycznie kibolstwo się wzburzyło i to wykorzystało Pis – zrobiło z nich swoje oddziały mocnych ludzi, współczesnych wyklętych. Socjotechnika i robota spin doktorów pełną parą. Partia która każdym krokiem zbliża nas do Moskwy rękami ludzi o sympatiach totalitarnych walczy z wartościami europejskimi, o które walczyli powstańcy.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 08:33

  Do anu: Co to za lewacki bełkot?

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 08:36

  Poprzednią wypowiedź można by streścić tak, gdyby nią zamanipulować, jak to robią wymienione w tej wypowiedzi media i osoby:

  „Tusk, Walter – właściciel ówczesny TVN i Legii, Wyborcza – i inne bazarowe towarzystwo, które – gdyby przenieść je w realia wojny – co najwyżej handlowałoby rąbanką”

  Zaiste – te osoby i media to są rzeczywiście wielkie autorytety i elity, aby wypowiadać się w sprawach Polski. Nie jest żadną tajemnicą, że interesuje je tylko zarabianie (uczciwe?) pieniędzy.

  Kto by w powstaniu nie uczestniczył, należy pamiętać, że ktoś ważny wydał ROZKAZ. I to ktoś z przygotowaniem wojskowym. Ktoś z ówczesnych elit (chyba słowo przekleństwo). Trudno tu mówić tylko o jakimś spontanicznym zrywie.

  Stawianie znaku równości pomiędzy kibolami a patriotyzmem co najmniej niestosowne.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 08:52

  Gdyby nie to powstanie bylibyśmy szesnastą republiką ZSRR. „Moskwa ” nie byłaby w stolicy a stolica byłaby w Moskwie.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 08:54

  Dodam jeszcze, że sam fakt wybuchu powstania można oceniać różnie, ale dla Bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę i dla tysięcy ofiar walk należy się najwyższy szacunek i hołd. Trudno nawet dyskutować z osobą, która wstydzi się pamiętać o Powstaniu.

  PS nikt nie zawłaszcza pamięci – możesz razem ze wszystkimi oddać cześć poległym.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 09:14

  Do anu: Skrajna Lewica mogłaby w tym dniu wznieść się na wyżyny kultury i milczeć.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 09:56

  Popieram anu z małą poprawką. Do tej bandy dołączyły słoiki, którzy do Warszawy przyjechali „wczoraj”. Nalepiają na swe auta symbol Polski Walczącej PAMIĘTAMY. Przepraszam co? co pamiętasz słoiku? Chyba, że jeszcze niedawno ganiałeś po rżysku na bosaka. Nawet tatuują sobie te symbole. Z roku na rok jest coraz gorzej i „niemal wstyd o powstaniu pamiętać…”
  Mamy modę na powstanie. Modę na godzinę W.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 10:18

  do anu: raczej nie piszę na tym forum, choć codziennie czytam i tak się zastanawiam kim ty człowieku jesteś? wydaliłeś z siebie ten obrzydliwy post (zresztą w zeszłym roku ton twojej wypowiedzi był ni mniej ni więcej talki sam) i co ? jesteś z siebie dumny? cyt: …Niestety ale dziś to niemal wstyd o powstaniu pamiętać… Bo powstanie zawłaszczyli kibole, dresiarze i inne bazarowe towarzystwo… jak w twojej chorej głowie mogły powstać tak obrzydliwe stwierdzenia? I ty jesteś Warszawiakiem z Bródna? Jesteś kompletnym ZEREM a z twoich pseudo „intelygenckich” postów można się tylko śmiać. To dresiarze i kibole śpiewali wczoraj powstańcze pieśni, przed grobem nieznanego żołnierza? Ty mały podły człowieku, czy wiesz jak się czuje człowiek, który idąc ulicą kuli się ze strachu, bo nadczłowiek może do niego podejść i zabić jak psa, gdzie rasa panów robi łapanki jak hycle, jak nie wiesz, czy przeżyjesz kolejny dzień. Wiem o tym, bo mówiła mi moja śp. Mama, która przeżyła powstanie, mój dziadek żołnierz AK zginął w sowieckim łagrze. Ci ludzie nie chcieli ginąć, chcieli być WOLNI!!! Jesteś obrzydliwym człowiekiem, który zasługuje tylko na pogardę. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM, HOŁD POLEGŁYM ZA POLSKĘ, NASZĄ OJCZYZNĘ!!!

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 10:27

  szkoda pisać o odpowiadać słoikom pokroju anu…

  mnie ciekawi jedno. PW to jest taki temat, który ciężko ruszyć. Cięzko powiedzieć, że niektóre osoby na co dzień sikają na przystankach, wyzywają, biją a potem zakładają koszulkę z Kotwicą i są wybieleni. Ale co ruszysz ich? Coś im powiesz? To powiedzą, że są patriotami, że robią to ku chwale walczącym. Niestety część z nich to robi bo taka jest MODA. Bo nie wypada nie być patriotą, nie wyjść na środku ronda z racą.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 10:29

  do 61: ja od dłuższego czasu apelują do admina o bana dla ANU. Zwykły podburzać, jakiś wąsaty pewnie z nadwagą trol. Gdybym cie spotkał na ulicy to byś leżał i kwiczał prostaku.

  Chwała bohaterom! Rozkaz rozkazem, oni walczyli dla swojej idei, dla wolności, walczyli bo tak zrobiłby każdy patriota.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 10:49

  do Społka: masz całkowitą rację, wszędzie znajdą się tacy, z gębą pełną frazesów o patriotyzmie, ale (takie jest moje osobiste zdanie , z którym się można zgadzać lub nie), że większość ludzi taka nie jest, patriotyzmu uczą nas nasi Dzidkowie, Rodzice a potem na Nas spoczywa obowiązek, przekazać wiedzę Naszym dzieciom. I żeby nikt nie mówił, że … polskość to nienormalność. Jestem dumny z tego że jestem Polakiem, małym trybikiem w kraju o ponad 1000-letniej skomplikowanej historii. I takie wartości przekazuję swojemu wnukowi. Do Jana: powiem tylko jedno słowo: Dziękuję. Pozdrawiam wszystkich, spokojnego dzionka życzę.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 14:57

  do 61, do Jana i wiekszosci tu piszacych.

  Rok temu po podobnym wpisie osobnika anu o Powstaniu Warszawskim, obrazajacym pamiec zwyklych ludzi, probowalem z ta osoba dyskutowac i poczynilem wiele wpisow na tym forum. Nie wiedzialem jeszcze wtedy z kim mam dokladnie do czynienia i oczekiwalem jakiejs merytorycznej dyskusji, ktora (teraz to wiem) z takimi osobami jest niemozliwa. To osoba ziejaca nienawiscia, ktora ma parcie aby prezentowac swoje poglady a nie rozmawiac z drugim czlowiekiem. Nie wiem czy zbanowanie tego osobnika to dobra decyzja. Niech pluje ile chce. Dla mnie wazne jest to, zeby identyfikowac z kim ma sie do czynienia i to sie dzieje. Cieszy mnie, ze dzisiaj tu na forum jest zupelnie inna reakcja niz rok temu, kiedy nikt oprocz mnie nie zareagowal na plugawe slowa.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 15:19

  może ktoś wie kim jest ten osobnik anu. Jestem bardzo ciekawy kto sie kryje za monitorem.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 15:35

  „Patrioci”…

  Od napisania sobie na koszulce „Polska Walcząca”, albo „Bóg honor i ojczyzna”, patriotą się nie zostaje.

  Patriotą nie zostaje się też nawołując do przemocy i kreując sobie na siłę wyimaginowanych wrogów byle tylko kibolstwo mogło drzeć japy wykrzykując – „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”.

  Patriotą nie zostaje się też odpalając racę na środku ronda będąc przepasanym obowiązkową pedałówką z brzuchem spadającym na uda..

  Więc przestańcie krzyczeć, że ktoś tu nie docenia wielkich patriotów bo jak dla mnie to jest obraza dla Powstańców i deprecjonowanie znaczenia tego słowa.

 • 2 sierpnia 2017 o godz. 15:42

  do 61
  szczegolnie dziekuje za te dzisiejsze wpisy.

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 02:34

  Janusze patriotyzmu, Polska dla Wolaków i inne a za dnia leją żony, oszukują, kradną, biorą prochy itp. Szczególnie w naszej dzielnicy nie brakuje tego elementu.

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 09:15

  do ojkofob: w każdym aspekcie życia tak jest. Że ktoś udaje kogoś innego. Tu nie o tym mowa. Jak mozesz problem ze zrozumieniem to ci wyjasnie.

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 10:49

  do mj Warszawiak mam pytanie: to co to jest wg Ciebie patriotyzm? Pozdrawiam

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 10:52

  do ?/?: pozdrawiam Cię, nad pewnymi rzeczami nie można przejść obojętnie stąd moje wzburzenie, jeżeli nie będziemy pamiętać na Naszej historii, to kim będziemy? Jeszcze raz pozdrawiam, spokojnego dnia

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 10:57

  do Ojkofob: taaaak …Szczególnie w naszej dzielnicy nie brakuje tego elementu… no i winnych dzielnicach jest po prostu cudownie, sielanka, wszyscy się uśmiechają, są życzliwi, nie ma konfliktów… No cóż wszędzie są ludzie ale są i taborety i to nie odnosi się tylko do naszej dzielnicy czy Polski, tak jest na całym świecie, tak było i tak będzie, pozdrawiam a tak na marginesie, warto czasami popatrzeć na to, co nas otacza bardziej optymistycznie, a nie tylko snuć przypuszczenia w czarnym kolorze

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 11:27

  do 61: olej ich. To trole. Pewnie mają 12 la i młodzienczy wąsik. Nie wiedzą co to bieda, wojna i cierpienie.

  Mamusia nie chce dac 3 tys na nowego iphone i to jest koniec świata..

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 13:03

  do 61: Czym jest patriotyzm?
  Dla mnie patriotyzm to:
  – płacenie podatków – każdych, w tym za bilet autobusowy czy za parkometr;
  – przestrzeganie prawa – zarówno tego zawartego w Kodeksie Karnym (nie kradnij, nie bij, nie niszcz, nie obrażaj), ale także wypełnianie zawartych umów, jazda z przepisową prędkością, nieparkowanie na kopertach dla niepełnosprawnych, zgłaszanie organom ścigania przestępstw i wykroczeń;
  – dbałość o mowę ojczystą – nieużywanie słów na k., ch., p. itd, zwracanie uwagi na ortografię i interpunkcję we wpisach, przeczytanie Pana Tadeusza w całości,
  – szacunek do symboli – znajomość wszystkich zwrotek hymnu narodowego, niechodzenie w gaciach z symbolem Polski Walczącej „na tyłku”;
  – pogłębianie wiedzy historycznej – i to zarówno o Powstaniu Warszawskim, jak i o Jedwabnem (żeby zrozumieć i zapobiec na przyszłość takiej tragedii);
  – udział w wyborach – korzystając zarówno z biernego jak i czynnego prawa wyborczego, wpływanie na tworzenie i wykonywanie prawa przez organy do tego powołane;
  – dbanie o przyrodę – niewrzucanie śmieci do lasu, niespalanie śmieci w piecu, sprzątanie butelek po wizycie nad Wisłą, sprzątanie po psie, korzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu, nierozjeżdżanie samochodem trawników, branie aktywnego udziału w inicjatywach proekologicznych (ochrona Puszczy, walka ze smogiem, segregowanie śmieci);
  – wybieranie polskich produktów – o ile jest to możliwe;
  – szacunek i pomoc dla osób starszych, słabszych, biedniejszych, dyskryminowanych, prześladowanych,
  – branie udziału w inicjatywach lokalnych – w tym zgłaszanie na 19115 usterek latarni czy dziury w drodze;
  – promocja Polski i Polskości na świecie – rozmowy z obcokrajowcami na wakacjach o tym co jest w Polsce fajne, tłumaczenie obcokrajowcom Polskiej historii, nierobienie bydła za granicą w koszulce z symbolem Polski Walczącej, szacunek dla innych narodów (skoro chcemy żeby nas szanowano to najpierw sami uszanujmy innych);
  – dbanie o swój rozwój zarówno fizyczny, jak i intelektualny;
  – walka z organizacjami, które używają symboliki nazistowskiej („salut rzymski”, swastyki, brunatne koszule, marsze z pochodniami), propagują nienawiść do innych narodów, kultur, wyznań, ras i które używają przemocy jako środka do zastraszenia wobec wszystkich, którzy nie myślą albo nie wyglądają „prawilnie”
  – przekazanie tych wszystkich wzorców mojej córeczce, która w wieku lat trzech mówi „dzień dobry”, „dziękuję” „proszę” i „przepraszam” i to nie ważne czy do Pani Dozorczyni, czy też do Pani Ukrainki sprzedającej w sklepie na osiedlu, czy też do starszego dystyngowanego Pana z laseczką;
  – dbanie o stan zdrowia mojego dziecka
  – dbanie o rozwój intelektualny mojego dziecka bo to ona kiedyś będzie decydować o tym jakim krajem będzie Polska. A od tego czy będzie mądra czy głupia, czy będzie umiała samodzielnie myśleć, czy będzie baranem idącym za stadem takich samych baranów, czy będzie znać języki i będzie umiała załatwić sprawy ważne dla Polski na arenie międzynarodowej czy będzie umiała tylko obrażać się na innych zupełnie ich nie rozumiejąc będzie zależało to czy moja i Twoja emerytura upłynie na łowieniu ryb dla przyjemności z czystego jeziora czy po to żeby mieć cokolwiek zjeść wyciągając kalosza ze ścieku.

  To wszystko co powyżej to dla mnie patriotyzm i staram się być takim patriotą każdego dnia.

  A dla Ciebie, co oznacza patriotyzm i co robisz w tym kierunku?

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 13:15

  do mj Warszawiak – pięknie i mądrze napisane, nie ująłbym tego lepiej, oby tak myślących ludzi było w Polsce jak najwięcej, pozdrawiam

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 13:41

  do mj: to co napisałeś to jest promil patriotyzmu. Patriotyzm to wszystko to co robisz pozytywnego wokół siebie, dla bliskich i innych ludzi w tym kraju. Każdego dnia, w każdej godzinie.

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 13:46

  Jan – szacunek pozdrawiam

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 14:03

  Do Jan i do 61

  Więc nie dziwcie się mi ani Anu, że większości z tych którzy stali na Rodzie z racami i zostali uwidocznieni na zdjęciach nie traktuję jako patriotów, a jako patriotycznych Januszy, którzy największe symbole są w stanie przekuć w bazarową tandetę.

  Bo dla nich (oczywiście uogólniam bo przecież nie znam każdego z imienia i z nazwiska i nie wiem co konkretnie robi, ale dziwnym trafem jak widzę zdjęcia to od razu kojarzą mi się z tymi samymi typami których później widzę na ulicy) to co napisałem nie jest patriotyzmem, a z frajerstwem, pedalstwem i lewactwem, na które znajdzie się kij („znajdzie się kij na wasz lewacki ryj”, „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”).

  Mam wrażenie (być może się mylę) że większość z nich nie wie ile dni trwało Powstanie, nie wie po co wybuchło, dlaczego ruscy nie pomogli itd., nigdy nie miało Pana Tadeusza w dłoni, nigdy nie słyszało koncertu Chopina, jezioro do dla nich miejsce do wrzucania butelek po piwie, las to składowisko starych mebli, prawo to zło narzucone przez okupanta (UE) egzekwowane przez psiarnię, czytanie książek to strata czasu, a używanie słów na k., ch. i p. (nawet przy dzieciach) to wręcz powód do dumy, tak samo jak robienie bydła na wczasach w Egipcie, a demolowanie przystanków autobusowych traktuje jako sparing z najeźdźcą…

  Dlatego odpalanie rac i darcie japy w Godzinę W nigdy nie będzie dla mnie oznaką patriotyzmu…

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 16:02

  do 61 : jesteś jedynym, który tak pozytywnie do mnie napisał :) Zazwyczaj mnie tutaj cisną, że walczę i skarżę sie na to co sie dzieję w naszej dzielnicy.

  Autobus nr 500. To jeden z ważniejszych tematów poruszanych przeze mnie.
  Teraz dodali 4 nowe przystanki na żądanie i to co się dzieje to jest PATOLOGIA!!!! Ludzie duszą się i mdleją w autobusie. Brak miejsc, dystans 3 km w 40 min. Czy to jest normalne??

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 16:22

  Jan masz rację, to jest nienormalne i właśnie takie tematy, bolączki dnia codziennego należy nagłaśniać i walczyć z patologią, ja codziennie jeżdżę Łodygową (pomijam tworzące się tam korki o każdej porze dnia), ale ta ulica to DRAMAT, wystarczy przekroczyć przejazd kolejowy i jesteś w innym świecie. A najgorsza jest bezsilność, jesteś jednostką przeciwko urzędniczej machinie, która ma Cię kompletnie gdzieś. Jan życzę Ci dużo zdrowia i wytrwałości, można przegrać bitwę ale najważniejsze to wygrać wojnę (oby ich nigdy nie było, miałem tę nieprzyjemność odbywać służbę wojskową w stanie wojennym i powiem tak: OBY NIGDY POLAK NIE STAWAŁ PRZECIWKO POLAKOWI). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, anu ciebie NIE!

 • 3 sierpnia 2017 o godz. 17:26

  urzędnicza i mafijna machina to jedno. Choć nie ukrywam, że bardzo mocna i stanowcza.
  Ale tu chodzi też o LUDZI!!! Którzy się boją, którzy idą za tym co powiedzą w urzędzie albo telewizji. Nasza dzielnica jest zapleczem Warszawy. U nas nic nie ma sensownego, nic robionego z głową. Ale ludzie plują jadem na mnie, że staram się, aby Targówek był naszym drugim domem.

 • 4 sierpnia 2017 o godz. 09:08

  1 sierpnia, 11 listopada to święto i każdy kto chce będzie to pamiętał i czcił we właściwy sposób. Obecnie z to robi się z tego jakiś kiczowaty cyrk. Pokazówki kto ma fajniejszą racę, czapkę, koszulkę i kto głośniej manifestuje. Na Targówku Radzymińska / Trocka o 17 na ulicę wtargnęli zwolennicy tego kiczu. Wstrzymali cały ruch bo musieli okazać swoją „pamięć” . Zostało wymuszone dostosowanie się do uczestniczenia w minucie ciszy. (choć ja osobiście zawsze się zatrzymuję i nie potrzebuję do tego wodzireja, kierownika imprezy, podżegacza). Tak samo 10 każdego miesiąca „ktoś” wstrzymuje się ruch na Krakowskim Przedmieściu. Widać ryba psuje się od głowy i takie praktyki są dozwolone i w to graj rządzącym. Łatwiej jest sterować głupcem niż mądrym. Kiedyś uczczenie w ten sposób pamięci było czymś spontanicznym nie na pokaz. Ciekawe jak by zapytać tych „pamiętających” czy wiedzą co czczą. Ci tatusiowie z małymi dziećmi które wykrzykują co tata im każe albo co krzyczy tłum. Dlaczego ? ten tatuś nie nosi patriotycznej koszulki codziennie, często migał się od służby wojskowej itp. No przyszli powstańcy szykujcie się i bądźcie gotowi bo niedługo dostaniecie zakupione przez MON miotacze do ulotek. Taką ulotkową armię będziemy mieli. STRACH SIĘ BAĆ.

 • 4 sierpnia 2017 o godz. 09:29

  Do – mj – Warszawiak

  Popieram i podpisuję się pod tym komentarzem 100 %

 • 4 sierpnia 2017 o godz. 10:41

  do Rydzu. Gdyby nie ci ludzie to z wiekszosci ludzie by BIEGLI i SPIESZYLI do domu nie zatrzymujac sie chociazby na chwile.

 • 4 sierpnia 2017 o godz. 11:10

  Do Jan –
  Co to kogo obchodzi gdzie ktoś biegnie i się spieszy. A może jest to np. obcokrajowiec który nie wie o co chodzi i co ma iść ślepo za tłumem patriotów w szortach. Ponoć jest demokracja i każdy robi co chce a nie co musi.

 • 7 sierpnia 2017 o godz. 23:11

  Bandyci w koszulkach legii patriotami………buhaha.
  IDEAŁ SIĘGNĄŁ BRUKU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.