Jeszcze jeden remont stawów w parku. Czy woda wreszcie będzie czysta?

9
Share

Ledwie zakończyła się modernizacja fontann w parku Bródnowskim, a już szykuje się tam kolejny remont.

 

W tym roku woda w Parku Bródnowskim pojawiła się dopiero w połowie lipca. Wcześniej wszystkie zbiorniki w Parku Bródnowskim były całkowicie suche. Powód: w tym czasie instalowano w nich cztery aeratory – wyglądające jak proste fontanny – napowietrzające wodę po to, żeby nie pojawiały się w nich w dobrze znane z poprzednich lat glony.

Wkrótce po uruchomieniu aeratory miały kłopoty, ale teraz już działają. Jednak, jak się okazuje, to nie koniec prac wokół stawów.

Na dzisiejszej sesji Rady Targówka radni będą głosowali nad zmianami do tegorocznego budżetu dzielnicy. Największa wprowadzana kwota, ponad 617 tys. zł dotyczy „modernizacji systemu zasilania wraz z budową stacji oczyszczania wody w zbiornikach w Parku Bródnowskim”.

Całościowa instalacja oczyszczania wody w zbiornikach składać się będzie ostatecznie z:
1) Aeratorów, których celem jest natlenianie wody (one już są),
2) Systemu wymuszającego cyrkulację wody w całej objętości dużego basenu, składającego się z dysz napływowych i wpustów dennych połączonych rurociągami (który powinien powstać jeszcze w tym roku).

Jak czytamy w projekcie, dysze napływowe systemu powstaną w istniejących ścianach dużego zbiornika, a wpusty wyposażone w kosze ssawne będą w jego dnie.

Oprócz tego przy głównym stawie zostanie zbudowany budynek techniczny. W jego środku, podzielonym na dwie części, zaprojektowano zbiornik retencyjny wody, pompę i lampę bakteriobójczą przepływającej wody, obsługującej duży basen oraz rozdzielnice elektryczne.

Na szczęście budynek techniczny nie powinien zepsuć widoków – w głównej części znajdować się będzie pod ziemią, ponad którą wyniesione będzie jedynie zejście.

Wg założeń cała instalacja – czyli aeratory plus wymuszona cyrkulacja – ma ostatecznie spowodować skuteczne oczyszczenia wody w stawach w parku Bródnowskim. Czy glony naprawdę ostatecznie znikną, a woda będzie wreszcie czysta, przekonamy się jednak zapewne dopiero w przyszłym roku.

 

zdjęcie na górze: targowek.info

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx