Las na Utracie nareszcie wypięknieje | targowek.info

Las na Utracie nareszcie wypięknieje

O zapuszczonym lesie na Utracie pisaliśmy na targowek.info już 4 lata temu. Wreszcie dzielnica znalazła pieniądze – i pomysł – na jego zagospodarowanie.

 

Jeśli jesteście stałymi czytelnikami targowek.info, o lesie na Utracie – tym obok obecnego zalewu Bardowskiego – czytaliście już kilkukrotnie. Niestety, głównie w negatywnym kontekście.

W niektórych miejscach ścieżkę tarasują zwalone drzewa. W innych pokrzywy są wyższe od dorosłego człowieka. Samochodem wjechać do lasu udaje się chyba tylko ludziom, którzy wyrzucają tu śmieci. Pełno tu gruzu, butelek, opon – widać, że opróżniane na dziko są całe kontenery – pisaliśmy w sierpniu 2013 roku.

Przylegający do przyszłego zbiornika las na Utracie to dziś bezludne miejsce odwiedzane jedynie przez śmieciarzy i co odważniejszych mieszkańców. Teren administrowany przez Nadleśnictwo Jabłonna już w zeszłym roku wyglądał koszmarnie. Teraz jest jeszcze gorzej – dodawaliśmy w lipcu 2014 roku.

Przez kolejne lata nic się tam nie zmieniło. Z jednym wyjątkiem – zbudowane dwa lata temu przy ul. Bardowskiego sztuczne jezioro przyciągnęło w tą odludną okolicę mnóstwo mieszkańców. I wreszcie przyciągnęło też uwagę władz Targówka.

Na ostatniej sesji rady dzielnicy radni przegłosowali wprowadzenie nowego zadania inwestycyjnego w lesie na Utracie. Będzie ono polegało na budowie pieszo-rowerowych ścieżek ekologicznych wraz z zagospodarowaniem terenów zadrzewionych i małą infrastrukturą. Przez tereny podmokłe mają zostać przerzucone drewniane pomosty, a w środku lasu powstanie polana piknikowa. Nowe ścieżki będą się łączyły z tymi wokół zbiornika Bardowskiego.

Czy przy okazji wyeksponowane zostaną pozostałości XIX-wiecznego Fortu XII Twierdzy Warszawa o nazwie Anoninów (używana jest też nazwa Fort Utrata), nie wiadomo.

Wiadomo za to, że najpierw do lasu na Utracie wejdą… saperzy. Słusznie – podczas II wojny światowej w okolicy były składy amunicji. Na budowie jeziorka Bardowskiego wielokrotnie znajdowano niewybuchy, a prace budowlane trzeba było przerywać. Prawdopodobnie sporo starej amunicji leży też zagrzebane w sąsiednim lesie. Prace saperskie na Utracie zaplanowano jeszcze w tym roku.

Na 2017 rok na prace w lesie przeznaczono grosiki (konkretnie 21 tys. zł), ale w 2018 roku mają to już być prawie 3 miliony złotych (z czego 1,6 mln dofinansuje Unia Europejska). W roku 2019, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, las na Utracie stanie się nową atrakcją naszej dzielnicy.

Tak wyglądał las na Utracie przez ostatnie lata:

 

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Las na Utracie nareszcie wypięknieje

 • 30 sierpnia 2017 o godz. 10:15

  supppperrrrrrr. a woda w jeziorku ma więcej syfu i bakterii niż anu we włosach

 • 30 sierpnia 2017 o godz. 11:50

  Super, nareszcie się zainteresowali.
  Można by jeszcze założyć monitoring, tak, aby skończyło się wywożenie wspomnianych śmieci. Na chwilę obecną nie ma przyjemności ze spacerów tamtymi ścieżkami.

 • 30 sierpnia 2017 o godz. 18:54

  Jak za kilka dni zaczną robić ul. Swojską to już mogliby przy okazji zrobic ten mały fragment Bardowskiego do jeziorka

 • 30 sierpnia 2017 o godz. 23:17

  A kiedy oświetlenie ul. Bardowskiego?

 • 31 sierpnia 2017 o godz. 09:53

  a kiedy czysta woda ?

 • 31 sierpnia 2017 o godz. 16:12

  A kiedy oswietlenie i chodnik na Janowieckiej?

 • 31 sierpnia 2017 o godz. 16:14

  Ach zapomnialem,wazniejsze sa szykany ronda i bog wie co jeszcze na osiedlu wilno

 • 5 września 2017 o godz. 23:23

  @Gucio, a kto Ci bronił zgłosić projekt budowy chodników i oświetlenia na Janowieckiej w budżecie partycypacyjnym? Sam bym na taki projekt chętnie zagłosował, ale nikt go nie złożył. Może w przyszłym roku się postarasz, co?

 • 17 października 2017 o godz. 22:37

  Jak zgłaszałem wielką hałdę śmieci w tym lesie do Straży Wiejskiej w marcu, to zajęli się tym (po ponagleniu) w lipcu.

 • 24 listopada 2017 o godz. 15:22

  Saperzy juz w lesie. A kratery jak na księzycu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.