Awantura o rzeźbę z butelek po piwie i winie

14
Share

Okazuje się, że sztuka nowoczesna bywa trudna nie tylko dla odbiorców, ale też dla twórców. Najnowsza instalacja artystyczna w Parku Bródnowskich poróżniła mieszkańców i oburzyła urzędników.

 

O planach rekonstrukcji rzeźby pakistańsko-brytyjskiego artysty Rasheeda Araeena „Arctic Circle” z pustych butelek po piwie i winie napisaliśmy na targowek.info w ostatni piątek rano. Powstanie tymczasowej rzeźby – a właściwie ułożonego na trawie wielkiego kręgu z butelek – było częścią IX edycji Parku Rzeźby na Bródnie.

Korzystaliśmy z informacji udostępnionych przez organizatorów akcji, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt nie był żadną tajemnicą, ale aż do publikacji na naszej stronie pozostał praktycznie niezauważony. A gdy o nim napisaliśmy, rozpętała się niemała awantura.

Co się stało? Okazało się, że organizatorzy zapomnieli o dwóch ważnych sprawach.

Po pierwsze o tym, że od czasu niesławnego placu zabaw z recyklingu, który w 2012 roku powstał za samorządowe pieniądze pod urzędem dzielnicy, mieszkańcy Bródna są wyjątkowo wyczuleni na wszelkie instalacje artystyczne związane ze śmieciami czy odpadami.

Po drugie o tym, że Park Bródnowski nie jest prywatnym terenem muzeum, tylko własnością samorządu – i artyści nie mogą w nim robić, co chcą, bez pytania nikogo o zgodę.

Burza, która rozpoczęła się w komentarzach pod naszym artykułem szybko przeniosła się do siedziby muzeum przy ul. Pańskiej oraz urzędu przy ul. Kondratowicza.

Po kilku godzinach otrzymaliśmy od Marcela Andino Veleza, zastępcy dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wyjaśnienie, które chyba możemy nazwać przeprosinami:

„W informacji o wydarzeniu nie dość wyraźnie podkreśliliśmy, że opakowania szklane, o których przyniesienie prosiliśmy uczestników, zostaną wywiezione i poddanej recyclingowi w hucie szkła w Wyszkowie. Na pewno intencją naszą nie było zaśmiecanie Parku Bródnowskiego, w którym od 9 lat prowadzimy nasze działania kulturalne i edukacyjne.

Na stronach informujących o wydarzeniu poprawiliśmy już nieprecyzyjną informację dotyczącą rodzaju butelek – chodzi nam o wszystkie opakowania szklane, które bez względu na przeznaczenie, kolor i rodzaj szkła zostaną oddane do wtórnego przetworzenia.

Przepraszamy za nieprecyzyjne sformułowania w opisie wydarzenia, które mogły wzbudzić zaniepokojenie mieszkańców Targówka” – poinformował nas pan Marcel Andino Velez.

I może byłoby po sprawie, jednak równocześnie do akcji ruszyli urzędnicy z ratusza Targówka, który po przeczytaniu artykułu na targowek.info odkryli własne powody do oburzenia. O co dokładnie poszło, dowiedzieliśmy się z sobotniego komunikatu na stronie urzędu:

„W związku z niekonsultowaną inicjatywą Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN), dotyczącą ustawienia w Parku Bródnowskim w dniu 9 września 2017 roku konstrukcji ze szklanych butelek informujemy:
– w dniu wczorajszym tj. piątek 8 września 2017 r., Zarząd Dzielnicy Targówek skontaktował się z zastępcą dyrektora MSN z prośbą o wyjaśnienie idei powyższej nieplanowanej akcji.
– w związku z brakiem jakichkolwiek uzgodnień i pozwoleń ze strony Urzędu Dzielnicy Targówek, MSN zostało zobowiązane do odwołania powyższych nieuzgodnionych działań” – czytamy w komunikacie.

Nie możemy powiedzieć, że ostra reakcja urzędu była równie skuteczna, jak nasz artykuł. Mimo „zobowiązania do odwołania”, rekonstrukcja rzeźby z butelek odbyła się bowiem zgodnie z planem. Teraz już nie ma po niej śladu – zgodnie z piątkową deklaracją muzeum po jakimś czasie rzeźba została poddana recyclingowi, a użyte w niej butelki (w zdecydowanej większości po winie i piwie) pojechały do huty szkła Ardagh Glass S.A. w Wyszkowie.

Czy to koniec tej awantury? Niekoniecznie, gdyż oburzeni urzędnicy z Kondratowicza przekazali informację o nieuzgodnionej instalacji władzom m.st. Warszawy, nadzorującym działalność MSN – czy i jakie mogą z tego wyniknąć konsekwencje, dowiemy się później.

Być może obie strony wyjaśnią sobie wszystkie nieporozumienia podczas oficjalnego zakończenia 9. edycji Parku Rzeźby, czyli odsłonięcia wykonanej z brązu rzeźby „Mieszczanie z Bródna”, która nastąpi w sobotę 30 września 2017 r. To wydarzenie już jest z całą pewnością zgłoszone do urzędu, przynajmniej więc w tym punkcie nie powinno budzić kontrowersji.

 

Sobotnia rekonstrukcja instalacji „Arctic Circle” w Parku Rzeźby na Bródnie /fot. targowek.info

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx