Biały ołtarz na polu PGR – co tam się dzieje?

17
Share

Konstrukcja, która wyrosła na polu przy ul. św. Wincentego, intryguje mieszkańców Targówka. Wyjaśniamy, co to jest, co się tam wydarzy w tym tygodniu, oraz który znany reżyser za tym stoi.

 

Prace na znikającym pod nowymi blokami polu PGR, pomiędzy ulicami św. Wincentego i Gilarską, zaczęły się w zeszłym tygodniu – ale główna konstrukcja wyrosła w ostatni weekend. Na rozległej łące zbudowano małe namiotowe miasteczko oraz wielki biały ołtarz z krzyżem po środku.

Ołtarz na polu PGR – te trzy zdjęcia robiliśmy wczoraj po południu. Przed wieczorem na środku ołtarza przybył jeszcze „złoty” krzyż oraz flagi Polski i Watykanu (zdjęcie na górze) / wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

Nie jest to jednak prawdziwy ołtarz, tylko scenografia do nowego filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Na razie o nowym dziele twórcy kultowej „Drogówki” i wstrząsającego „Wołynia” wiadomo niewiele. Film nosi roboczy tytuł „3” (lub „Kler”) i poruszy temat współczesnych problemów Kościoła Katolickiego, w tym także najbardziej kontrowersyjne punkty – portal wp.pl podaje, że najprawdopodobniej znajdzie się w nim wątek dotyczący pedofilii.

W filmie grają „etatowi” aktorzy Smarzowskiego, m.in. Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Jacek Braciak. Dla nas najciekawsza jest informacja, że po raz pierwszy u tego reżysera ma też zagrać Janusz Gajos – wielki aktor i mieszkaniec naszej dzielnicy.

Sceny do filmu były już kręcone m.in. w Krakowie oraz okolicach czeskiej Ostrawy, a teraz ekipa filmowa przeniosła się do Warszawy.

Co będzie kręcone na naszym Targówku? Filmowcy starannie strzegą tej tajemnicy. Jednak wg naszych nieoficjalnych informacji pole PGR ma „udawać” krakowskie Błonia, na których odbędzie się wielka msza święta, prawdopodobnie z udziałem arcybiskupa lub nawet papieża. Zdjęcia tej mszy, w której weźmie udział tłum statystów–wiernych, zaplanowane są na środę, czwartek i piątek (a w razie kiepskiej pogody także sobotę).

Jednak filmowców powinniśmy spotkać na Targówku już dzisiaj. W poniedziałek i wtorek mają być bowiem kręcone mniejsze sceny, m.in. z udziałem filmowych żołnierzy. Co dokładnie będzie się działo? Nie wiemy. W każdym razie w białych namiotach rozstawionych niedaleko ołtarza wiszą już, obok szat liturgicznych, rzędy polskich wojskowych mundurów.

Jak wypadnie dawne pole PGR Bródno w filmie Wojeciecha Smarzowskiego i czy w ogóle da się je rozpoznać, przekonamy się w kinie zapewne za jakiś rok. Czekając na premierę filmu „3” / „Kler” sprawdźcie, jakie inne filmy i seriale nakręcono na Targówku – m.in. na tym samym polu przy ul. św. Wincentego:

Filmowa Mapa Targówka. Gdzie na Bródnie, Targówku i Zaciszu kręcono znane filmy?

 

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx