Odsłonięcie pomnika Mieszczan z Bródna. Jest mniejszy niż myślicie - zobaczcie zdjęcia | targowek.info

Odsłonięcie pomnika Mieszczan z Bródna. Jest mniejszy niż myślicie – zobaczcie zdjęcia

Pomnik „Mieszczan z Bródna” wzbudza kontrowersje już od roku. Jutro ostatecznie zostanie odsłonięty w parku Bródnowskim – zobaczcie, jak wygląda.

 

Oficjalne zakończenie 9. edycji Parku Rzeźby, czyli odsłonięcie wykonanej z brązu rzeźby „Mieszczanie z Bródna”, będzie ostatecznie miało miejsce (z małym opóźnieniem) w sobotę 30 września 2017 r. o godzinie 16:00.

Przedsmak tej pracy mieliśmy w lecie ubiegłego roku, gdy na kilka dni w parku stanął projekt rzeźby – autoportretu mieszkańców naszej dzielnicy – stworzony według pomysłu znanego bródnowskiego artysty Pawła Althamera przy współpracy z mieszkańcami Bródna i Targówka. Pomnik dziesięciu osób kroczących, siedzących i leżących wzbudził spore kontrowersje – przede wszystkim dlatego, że postaci naturalnej wielkości były wykonane z najróżniejszych materiałów, od drewna i gipsu, przez wiklinę oraz materiały biurowe, po pieczywo. I wyglądały, delikatnie mówiąc, niekoniecznie przekonująco…

 

 

Teraz w parku zostanie odsłonięty finalny efekt pracy artystów – pomnik stworzony na podstawie zeszłorocznych prac, ale odlany z trwałego brązu.

Rzeźba stoi przy skrzyżowaniu głównych alej parku, na placyku w sąsiedztwie „Przystanku Gofrowo”, równolegle do zbiornika wodnego. Największe zaskoczenie: pomnik jest dużo mniejszy niż w zeszłym roku, tak właściwie to miniatura, mieszcząca się na średniej wielkości kamiennej ławie! To niewątpliwie duża ulga dla osób, które przestraszyły się naturalistycznej skali zeszłorocznego konceptu.

W tej chwili pomnik mieszczan stoi w parku przykryty płachtą – ale znaleźliśmy zdjęcia gotowej rzeźby na społecznościowych profilach Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz miejskiego aktywisty Jędrka Rogozińskiego. Mieszczanie z Bródna wyglądają tak:

 

 

A poniżej możecie zobaczyć detale rzeźby „Mieszczanie z Bródna” oraz zdjęcia z jej tworzenia przez Pawła Althamera:

Przy odlewie rzeźby „Mieszczan z Bródna” pracuje, oprócz Pawła Althamera (na zdjęciu z lewej), także Roman Stańczak – twórca złotego „Anioła Stróża”, stojącego w Parku Bródnowskim

 

AKTUALIZACJA (30.09): Pomnik jest już odsłonięty. Budzi, delikatnie mówiąc, mieszane uczucia. A wygląda tak:

 

zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, UD Targówek, Facebook, Instagram

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Odsłonięcie pomnika Mieszczan z Bródna. Jest mniejszy niż myślicie – zobaczcie zdjęcia

 • 29 września 2017 o godz. 12:03

  Niewiele widać. Ale…

  Co do stylu, techniki, detali, ogólnego wrażenia, rzeźba nasuwa skojarzenia z parkową Sylwią.

  W stylu kopia Sylwii, w inspiracji kopia mieszczan z Calais, w praktyce kopia roboczej wariacji z zeszłorocznych warsztatów.

  Trochę za dużo tu inspiracji, kopii, naśladownictwa jak na niezależne dzieło sztuki.

  W zeszłym roki z braku laku odbył się hapenning z mieszkańcami z Bródna. Tworzywo: zupełnie przypadkowe, wręcz odpadki. Twórcy: próba aktywizacji osób z deficytami. Zakładalem, że będzie to akcja bardziej społeczna niż artystyczna, nieco zabawa, żart, prowokacja. Też nieco zapowiedź, że powstanie w przyszłości jakaś figuratywna rzeźba. Na razie nie mamy na to środków więc szalejemy z chlebem, steropianem i oddajemy inicjatywę osobom, które będą miały przy okazji warsztaty zajęciowe.

  Efekt. Kopia tych nieco przypadkowych pomysłów z zeszłego roku.

  Park. Postument. Rozumiem, że stowrzenie odlewu to koszty. Ale czy w tym otwartym otoczeniu sprawdzi się de facto miniatura? Być może z tych przypadkowych pomysłów trzeba było wybrać jeden i zrealizować w pełnej skali. Bylby po prostu mieszczanin/mieszczanka z Bródna w liczbie pojedyńczej.

  O interpretację rzeźby nie pytam. Co te postaci mają wspólnego z mieszkańcami Brodna? Chyba tylko to, że powstały w wyobraźni mieszkańców Brodna korzystających z ośrodków społecznych.

  Może tę rzeźbę trzeba promować inaczej. Oto artyści utrwalili w metalu ulotne wizje wyobraźni nieskrępowanej przez normy społeczne?

 • 29 września 2017 o godz. 14:54

  Socrealizm wraca. Tylko z tą różnicą, że tu brak idei.

 • 29 września 2017 o godz. 15:57

  Althamer synonim kiczu i przedawkowania. Kogo to rodzina w urzedzie?! Gdzie on ma takie plecy ze pozwalaja mu na ten syf?!

 • 29 września 2017 o godz. 16:01

  a pomnik żyda bródnowskiego? ktoś o tym pomyślał?

 • 29 września 2017 o godz. 22:11

  Polska papugą narodów wieszcz to kiedyś napisał .żałosne.

 • 30 września 2017 o godz. 00:04

  Niech Althamer stawia sobie rzeźby w swoim ogrodzie a nie zaśmieca przestrzeń publiczną nie licząc się z mieszkańcami Bródna. Miejsce umieszczenia tego czegoś to też porażka, w miejscu gdzie w lato mnóstwo dzieciaków gania na hulajnogach czy rowerach postawili betonowego bez użytecznego gniota.

 • 30 września 2017 o godz. 13:36

  @Mieszkanka
  „a może przyjąć to w sposób naturalny”

  Przepraszam, a dlaczego mam „to” w ogóle „przyjmować”? Nie mam ochoty i już. Ktoś mi instaluje badziew pod domem a ja mam kombinować jak się do tego przyzwyczajać, bo inaczej będę hejterem?

 • 30 września 2017 o godz. 18:19

  Byłem, widziałem, jest gorzej niż myślałem. Sylwię przepraszam za porównania.

  Już w zeszłym roku pojawiły się podejrzenia o prowokację. Te opisy, że mieszkańcy Bródna są miłośnikami kultury fizycznej, sugerujące, że to siedlisko dresiarstwa, kiczu.

  No i kicz mamy. Rzekomo wykonany własnymi rękami. Tzw. aryści dali przypadkowym ludziom – bo rzadko kto jest obdarzony talentem – odpadki – które same w sobie były przeszkodą, obok braku talentu i techniki, do stworzenia czegoś intetesującego – żeby sami siebie skompromitowali. Bo czymś innym jest luźny, z natury nietrwały hapenning, a czym innym nadawanie żartowi, wprawce, formy spiżu. Spiżu który ma świadczyć: Patrzcie oto mieszkańcy Bródna w pigułce. Tu zobaczycie ich gust, horyzonty.

  Oni robią sobie z nas jaja i pewnie biorą za to spore honoraria. Cały ten anturaż: kiczowata rzeźba, w tle orkiestra dęta z przebojami z remizy… To ma być szczytowe wydarzenie kulturalne dzielnicy.

  Autokompromitacja.

  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby ktoś to filmował i zbierał materiały do absurdalnej komedii. Oto w jakiejś przeciętnej społeczności zjawia się hochsztapler podający sie za aetystę. Miejscowa elita chce dodać sobie blichtru ogrzewając się w świetle rzekomej sztuki. Pseudoartysta wyczuwa jednak, że dobre czasy się kończą. Ktoś wreszcie wstanie i krzyknie: Dyzma! Co robi? Mieszczan z Brodna. Teraz nikt nie krzyknie: Kicz! Bo przecież jest to tak pomślane że Kicz to My, drodzy mieszkańcy Bródna.

 • 1 października 2017 o godz. 22:06

  Park powinien być miejscem gdzie rodziny z dziećmi mogą mile spędzać czas wśród zieleni i przyjemnego dla oka krajobrazu, zdala od zgiełku miasta. Ta straszliwa i obraźliwa rzeźba nadaje naszemu parku rzemieślniczo wulgarny charakter: obcążki, śruby, pręty, druty – a na dodatek upośledzony rzemieślnik ze zwisającym penisem. Jest to nie tylko obraza dla mieszkańców Bródna, ale przede wszystkim brak szacunku dla naszych dzieci. Ktokolwiek ma coś wspólnego z tym brzydactwem powinien się wstydzić i dążyć do jak najszybszego usunięcia tej „rzeźby” zanim zostanie słusznie zdewastowana.

 • 2 października 2017 o godz. 16:16

  to jest artystyczna pornografia!!!! ale kogo to podnieca???!!!!!

 • 3 października 2017 o godz. 08:12

  MASAKRA !!!!
  I wszystko to z moich podatków!
  I kto za to wszystko płaci?
  Pan płaci, Pani płaci …

 • 4 października 2017 o godz. 07:21

  Miś na miarę naszych czasów

 • 8 października 2017 o godz. 00:03

  Tu jest wywiad z panią Joanną Mytkowską z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Można się dowiedzieć jaki był cel pomnika Mieszczan z Bródna. https://www.youtube.com/watch?v=w6MAMfgRCmM

 • 12 kwietnia 2018 o godz. 13:00

  „Jest to nie tylko obraza dla mieszkańców Bródna, ale przede wszystkim brak szacunku dla naszych dzieci. Ktokolwiek ma coś wspólnego z tym brzydactwem powinien się wstydzić i dążyć do jak najszybszego usunięcia tej „rzeźby” zanim zostanie słusznie zdewastowana.”
  zgoda po całości, odraza i Kicz, :-(((

 • 12 kwietnia 2018 o godz. 13:13

  „…Robią wszystkich w bambusa przydałby się z lamusa choć figowy liść…”
  zapuścił się w sztukę na oślep

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.