Pomnik „Mieszczan z Bródna” wzbudza kontrowersje już od roku. Jutro ostatecznie zostanie odsłonięty w parku Bródnowskim – zobaczcie, jak wygląda.
Oficjalne zakończenie 9. edycji Parku Rzeźby, czyli odsłonięcie wykonanej z brązu rzeźby „Mieszczanie z Bródna”, będzie ostatecznie miało miejsce (z małym opóźnieniem) w sobotę 30 września 2017 r. o godzinie 16:00.
Przedsmak tej pracy mieliśmy w lecie ubiegłego roku, gdy na kilka dni w parku stanął projekt rzeźby – autoportretu mieszkańców naszej dzielnicy – stworzony według pomysłu znanego bródnowskiego artysty Pawła Althamera przy współpracy z mieszkańcami Bródna i Targówka. Pomnik dziesięciu osób kroczących, siedzących i leżących wzbudził spore kontrowersje – przede wszystkim dlatego, że postaci naturalnej wielkości były wykonane z najróżniejszych materiałów, od drewna i gipsu, przez wiklinę oraz materiały biurowe, po pieczywo. I wyglądały, delikatnie mówiąc, niekoniecznie przekonująco…
Teraz w parku zostanie odsłonięty finalny efekt pracy artystów – pomnik stworzony na podstawie zeszłorocznych prac, ale odlany z trwałego brązu.
Rzeźba stoi przy skrzyżowaniu głównych alej parku, na placyku w sąsiedztwie „Przystanku Gofrowo”, równolegle do zbiornika wodnego. Największe zaskoczenie: pomnik jest dużo mniejszy niż w zeszłym roku, tak właściwie to miniatura, mieszcząca się na średniej wielkości kamiennej ławie! To niewątpliwie duża ulga dla osób, które przestraszyły się naturalistycznej skali zeszłorocznego konceptu.
W tej chwili pomnik mieszczan stoi w parku przykryty płachtą – ale znaleźliśmy zdjęcia gotowej rzeźby na społecznościowych profilach Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz miejskiego aktywisty Jędrka Rogozińskiego. Mieszczanie z Bródna wyglądają tak:
A poniżej możecie zobaczyć detale rzeźby „Mieszczanie z Bródna” oraz zdjęcia z jej tworzenia przez Pawła Althamera:
AKTUALIZACJA (30.09): Pomnik jest już odsłonięty. Budzi, delikatnie mówiąc, mieszane uczucia. A wygląda tak:
zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, UD Targówek, Facebook, Instagram
Niewiele widać. Ale… Co do stylu, techniki, detali, ogólnego wrażenia, rzeźba nasuwa skojarzenia z parkową Sylwią. W stylu kopia Sylwii, w inspiracji kopia mieszczan z Calais, w praktyce kopia roboczej wariacji z zeszłorocznych warsztatów. Trochę za dużo tu inspiracji, kopii, naśladownictwa jak na niezależne dzieło sztuki. W zeszłym roki z braku laku odbył się hapenning z mieszkańcami z Bródna. Tworzywo: zupełnie przypadkowe, wręcz odpadki. Twórcy: próba aktywizacji osób z deficytami. Zakładalem, że będzie to akcja bardziej społeczna niż artystyczna, nieco zabawa, żart, prowokacja. Też nieco zapowiedź, że powstanie w przyszłości jakaś figuratywna rzeźba. Na razie nie mamy na to środków… Czytaj więcej »
Socrealizm wraca. Tylko z tą różnicą, że tu brak idei.
Althamer synonim kiczu i przedawkowania. Kogo to rodzina w urzedzie?! Gdzie on ma takie plecy ze pozwalaja mu na ten syf?!
a pomnik żyda bródnowskiego? ktoś o tym pomyślał?
Polska papugą narodów wieszcz to kiedyś napisał .żałosne.
skąd u was piszących tyle podtekstów, a może przyjąć to w sposób naturalny , polecam filmik obejrzyjćie
https://www.youtube.com/watch?v=xw8-g20_WiQ
Niech Althamer stawia sobie rzeźby w swoim ogrodzie a nie zaśmieca przestrzeń publiczną nie licząc się z mieszkańcami Bródna. Miejsce umieszczenia tego czegoś to też porażka, w miejscu gdzie w lato mnóstwo dzieciaków gania na hulajnogach czy rowerach postawili betonowego bez użytecznego gniota.
@Mieszkanka
„a może przyjąć to w sposób naturalny”
Przepraszam, a dlaczego mam „to” w ogóle „przyjmować”? Nie mam ochoty i już. Ktoś mi instaluje badziew pod domem a ja mam kombinować jak się do tego przyzwyczajać, bo inaczej będę hejterem?
Byłem, widziałem, jest gorzej niż myślałem. Sylwię przepraszam za porównania. Już w zeszłym roku pojawiły się podejrzenia o prowokację. Te opisy, że mieszkańcy Bródna są miłośnikami kultury fizycznej, sugerujące, że to siedlisko dresiarstwa, kiczu. No i kicz mamy. Rzekomo wykonany własnymi rękami. Tzw. aryści dali przypadkowym ludziom – bo rzadko kto jest obdarzony talentem – odpadki – które same w sobie były przeszkodą, obok braku talentu i techniki, do stworzenia czegoś intetesującego – żeby sami siebie skompromitowali. Bo czymś innym jest luźny, z natury nietrwały hapenning, a czym innym nadawanie żartowi, wprawce, formy spiżu. Spiżu który ma świadczyć: Patrzcie oto… Czytaj więcej »
Park powinien być miejscem gdzie rodziny z dziećmi mogą mile spędzać czas wśród zieleni i przyjemnego dla oka krajobrazu, zdala od zgiełku miasta. Ta straszliwa i obraźliwa rzeźba nadaje naszemu parku rzemieślniczo wulgarny charakter: obcążki, śruby, pręty, druty – a na dodatek upośledzony rzemieślnik ze zwisającym penisem. Jest to nie tylko obraza dla mieszkańców Bródna, ale przede wszystkim brak szacunku dla naszych dzieci. Ktokolwiek ma coś wspólnego z tym brzydactwem powinien się wstydzić i dążyć do jak najszybszego usunięcia tej „rzeźby” zanim zostanie słusznie zdewastowana.
to jest artystyczna pornografia!!!! ale kogo to podnieca???!!!!!
MASAKRA !!!!
I wszystko to z moich podatków!
I kto za to wszystko płaci?
Pan płaci, Pani płaci …
Miś na miarę naszych czasów
Tu jest wywiad z panią Joanną Mytkowską z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Można się dowiedzieć jaki był cel pomnika Mieszczan z Bródna. https://www.youtube.com/watch?v=w6MAMfgRCmM
„Jest to nie tylko obraza dla mieszkańców Bródna, ale przede wszystkim brak szacunku dla naszych dzieci. Ktokolwiek ma coś wspólnego z tym brzydactwem powinien się wstydzić i dążyć do jak najszybszego usunięcia tej „rzeźby” zanim zostanie słusznie zdewastowana.”
zgoda po całości, odraza i Kicz, :-(((
„…Robią wszystkich w bambusa przydałby się z lamusa choć figowy liść…”
zapuścił się w sztukę na oślep