Powiększenie Targówka – mieszkańcy są na tak. Choć nie wszyscy wiedzą, dlaczego

10
Share

„Ekspansja terytorialna” naszej dzielnicy jest już pewna. W konsultacjach masowo poparli to mieszkańcy Targówka, dziś zagłosują nad tym radni.

 

O planach przesunięcia granicy pomiędzy Pragą-Północ i Targówkiem pisaliśmy na targowek.info już kilkukrotnie. Krótko przypomnijmy, że chodzi o rejon na skraju Bródna – mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa, Kiejstuta i Palestyńską – na którym przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i zburzona 10 lat temu XIX–wieczna lokomotywownia.

Dziś działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych jest opuszczona i zaniedbana. Na ponad 11 hektarach deweloper planuje jednak zbudować wielkie osiedle mieszkaniowe. Jego przyszli mieszkańcy – jeśliby pozostawić granice dzielnic bez zmian – byliby kompletnie odcięci przez istniejące tory kolejowe od „swoich” urzędów czy szkół na Pradze. Trudniej także byłoby deweloperowi załatwiać różne formalności w dwóch różnych dzielnicach.

 

W konsultacjach na temat przyłączenia tych odludnych (na razie) terenów do Targówka wzięło udział 279 mieszkańców, z których 276 popiera zaproponowane zmiany, 2 osoby wyraziły głos przeciwny, a 1 osoba nie miała zdania.

Wyniki nie dziwią, choć czasem zaskakuje uzasadnienie poparcia dla zmian, które dopisywali konsultowani mieszkańcy. Z raportu po konsultacjach wynika bowiem, że wiele głosujących osób nie wiedziało, że granica dzielnicy jest przesuwana z konkretnych powodów, a przeznaczenie tych terenów jest przesądzone. Proponowali oni bowiem na „nowych” terenie np. takie inwestycje:

*Możemy tam wybudować park dla dzieci
*Można lepiej zagospodarować ten teren np. zasadzić dużo drzew zamiast przetwarzania gruzu
*[Może tam powstać] Nowe przedszkole – szkoła

Tymczasem przeznaczenie terenów jest już znane: inwestor, którym jest „Investor 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych”, planuje na 11 hektarach przy torach kolejowych zbudować wielkie osiedle mieszkaniowe na 5 do 9 tysięcy mieszkańców.

Jak władze dzielnicy wyobrażają sobie wjazd i wyjazd z dzielnicy, który dzisiaj jest już bardzo utrudniony, po wybudowaniu tego osiedla (…) Powinien najpierw powstać most Krasińskiego i dodatkowy wyjazd z ulicy Odrowąża przez wiadukt na rondzie Żaba. Wtedy można po analizie sytuacji zastanowić się czy można budować nowe duże osiedla na Bródnie. Każde inne działania będą wymierzone w żywotne interesy mieszkańców Bródna – czytamy w jednej z nielicznych sceptycznych opinii w konsultacjach, która jednak nie ma większego wpływu na ostateczny wynik badań.

Na dzisiejszej sesji rady Targówka zmianę granicy poprą nasi dzielnicowi radni, a wkrótce ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Warszawy. Praktycznie jest już pewne, że od 1 stycznia 2018 roku nasza dzielnica będzie większa.

 

zdjęcie na górze: Zaznaczone na zdjęciu tereny – dziś znajdujące się w granicach Pragi-Północ, a wkrótce Targówka – PKP sprzedała deweloperowi / fot. PKP S.A.

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx