Powiększenie Targówka – mieszkańcy są na tak. Choć nie wszyscy wiedzą, dlaczego | targowek.info

Powiększenie Targówka – mieszkańcy są na tak. Choć nie wszyscy wiedzą, dlaczego

„Ekspansja terytorialna” naszej dzielnicy jest już pewna. W konsultacjach masowo poparli to mieszkańcy Targówka, dziś zagłosują nad tym radni.

 

O planach przesunięcia granicy pomiędzy Pragą-Północ i Targówkiem pisaliśmy na targowek.info już kilkukrotnie. Krótko przypomnijmy, że chodzi o rejon na skraju Bródna – mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa, Kiejstuta i Palestyńską – na którym przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i zburzona 10 lat temu XIX–wieczna lokomotywownia.

Dziś działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych jest opuszczona i zaniedbana. Na ponad 11 hektarach deweloper planuje jednak zbudować wielkie osiedle mieszkaniowe. Jego przyszli mieszkańcy – jeśliby pozostawić granice dzielnic bez zmian – byliby kompletnie odcięci przez istniejące tory kolejowe od „swoich” urzędów czy szkół na Pradze. Trudniej także byłoby deweloperowi załatwiać różne formalności w dwóch różnych dzielnicach.

 

W konsultacjach na temat przyłączenia tych odludnych (na razie) terenów do Targówka wzięło udział 279 mieszkańców, z których 276 popiera zaproponowane zmiany, 2 osoby wyraziły głos przeciwny, a 1 osoba nie miała zdania.

Wyniki nie dziwią, choć czasem zaskakuje uzasadnienie poparcia dla zmian, które dopisywali konsultowani mieszkańcy. Z raportu po konsultacjach wynika bowiem, że wiele głosujących osób nie wiedziało, że granica dzielnicy jest przesuwana z konkretnych powodów, a przeznaczenie tych terenów jest przesądzone. Proponowali oni bowiem na „nowych” terenie np. takie inwestycje:

*Możemy tam wybudować park dla dzieci
*Można lepiej zagospodarować ten teren np. zasadzić dużo drzew zamiast przetwarzania gruzu
*[Może tam powstać] Nowe przedszkole – szkoła

Tymczasem przeznaczenie terenów jest już znane: inwestor, którym jest „Investor 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych”, planuje na 11 hektarach przy torach kolejowych zbudować wielkie osiedle mieszkaniowe na 5 do 9 tysięcy mieszkańców.

Jak władze dzielnicy wyobrażają sobie wjazd i wyjazd z dzielnicy, który dzisiaj jest już bardzo utrudniony, po wybudowaniu tego osiedla (…) Powinien najpierw powstać most Krasińskiego i dodatkowy wyjazd z ulicy Odrowąża przez wiadukt na rondzie Żaba. Wtedy można po analizie sytuacji zastanowić się czy można budować nowe duże osiedla na Bródnie. Każde inne działania będą wymierzone w żywotne interesy mieszkańców Bródna – czytamy w jednej z nielicznych sceptycznych opinii w konsultacjach, która jednak nie ma większego wpływu na ostateczny wynik badań.

Na dzisiejszej sesji rady Targówka zmianę granicy poprą nasi dzielnicowi radni, a wkrótce ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Warszawy. Praktycznie jest już pewne, że od 1 stycznia 2018 roku nasza dzielnica będzie większa.

 

zdjęcie na górze: Zaznaczone na zdjęciu tereny – dziś znajdujące się w granicach Pragi-Północ, a wkrótce Targówka – PKP sprzedała deweloperowi / fot. PKP S.A.

10 komentarzy na temat “Powiększenie Targówka – mieszkańcy są na tak. Choć nie wszyscy wiedzą, dlaczego

 • 27 września 2017 o godz. 16:47

  Dziś na Targówku (okolice pętli autobusowej na Targówku) kręcą jakieś zdjęcia. Ktoś wie do czego?

 • 28 września 2017 o godz. 09:55

  mieszkańcy są tak? Przepraszam kto? proszę napisać …

  chyba przyjezdni do nowych osiedli są na tak bo na pewno nie mieszkańcu Targówka stojący w korkach od 6 do 20

 • 28 września 2017 o godz. 09:56

  Św. Wincentego.. Odrowąża… Samarytanka wszystko stoi

 • 28 września 2017 o godz. 14:32

  Wszystko stoi a moderna i PGR jeszcze nie oddane takŻe jak nie wiek co to będzie…

 • 28 września 2017 o godz. 14:40

  * wiem

 • 28 września 2017 o godz. 17:17

  A niech budują sobie. Wybudować to jedno a znaleźć kupców na te wszystkie mieszkania to drugie. Ludzie wiedząc co ich czeka wcale nie będą kupować chętnie te mieszkania, zatem zasiedlanie będzie trwało bardzo długo. Mieszkania na polu prędzej znajdą kupców bo jest perspektywa metra które będzie blisko, zatem większość będzie tam kupowała pewnie z myślą szybkiego dojazdu metrem.

 • 29 września 2017 o godz. 22:22

  Te konsultacje to jakieś kpiny ludzie myślą że ktoś ich się o coś pyta .Proponują parki przedszkola a to wszystko ustalone Deweloperzy rządzą .Burmistrz z zarządem merdają ogonkami .Kasa ,Kasa Kasa

 • 30 września 2017 o godz. 09:50

  Czy ten teren ma należeć do Pragi Północ czy Targówka to mało obchodzi zwykłych ludzi poza urzędnikami. Dlatego tzw. „konsultacje” nie wiadomo poco ?
  Teren wykupili deweloperzy, a takich interesuje tylko zysk. Oni mieszkają w cichych i zdrowych miejscach. Oni zbudują na tym terenie nowe OSIEDLE MIESZKANIOWE.
  Po zbudowaniu OSIEDLA stracą na zdrowiu wszyscy ludzie tutaj mieszkający..
  Przejeżdżające samochody będą zatruwać powietrze trującym rakotwórczym smrodem (samochodów będzie więcej), będzie większy hałas.
  Osiedle mieszkaniowe Bródno zostanie odcięte od zbawczej odświeżającej fali powietrza znad Wisły…
  Jak dojdzie do tego Most Krasińskich – i hałas i smród od mostu to będzie jeszcze „lepiej”.
  Ogólnie lepiej będzie dla firm pogrzebowych i samobójców.

 • 10 października 2017 o godz. 18:01

  jestem przeciw bo przez kolejne tysiące nowych ludzi beda jeszcze wieksze kolejki do lekarzy, deweloperzy powinni najpierw zbudować trasę z mostem krasińskiego i drogami rowerowymi i dopiero dostać zgodę na budowe

 • 9 listopada 2017 o godz. 17:15

  Dość już tej betonowej dżungli ! Potrzeba jest zieleni, przestrzeni dla zdrowia i zadowolenia. Upychanie ludzi w blokowiskowych celach to straszny błąd bo każdy potrzebuje sporej przestrzeni życiowej. Deweloperów to nie interesuje, dla nich liczą się tylko pieniądze. Już za dużo mamy blokowisk i przyjezdnych, ograniczonych ludzi ze wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.