Tak wygląda gotowa Trasa Świętokrzyska [DUŻO ZDJĘĆ]

20
Share

Oddzielne pasy do skrętu w nieistniejące ulice, rezerwa na tramwaj szerokości pół metra… Ale to w tej chwili nam nie przeszkadza – Trasa Świętokrzyska jest praktycznie gotowa i to jest najważniejsze! Zobaczcie ją na zdjęciach.

 

To będzie zaledwie czwarte połączenie umożliwiające wyjazd z naszej dzielnicy w stronę centrum Warszawy. Od strony Targówka dwupasmowa Trasa Świętokrzyska zaczyna się przy ul. Zabranieckiej, potem trzema tunelami przebija pod rozległymi torami kolejowymi i łączy z do tej pory ślepo kończącą się ul. Kijowską, tuż przy Dworcu Wschodnim na Pradze.

Sama trasa jest już zbudowana – są jezdnie, latarnie, chodniki, ścieżki rowerowe. W tej chwili trwają tylko ostatnie prace porządkowe. Robotnicy ustawiają znaki, montują światła, sadzą drzewa i trawę. Jeśli nadzór budowlany nie będzie miał zastrzeżeń, samochody pojadą nią już w tym miesiącu. Na trasę zostanie też skierowana co najmniej jedna linia autobusowa.

Teraz, gdy Trasa Świętokrzyska jest gotowa, widać jak na dłoni kilka zaskakujących rozwiązań. Takich, jak na przykład oddzielne pasy do skrętów w planowaną od 50 lat, ale wciąż nieistniejącą trasę/ulicę Tysiąclecia – która zostanie zbudowana w najlepszym wypadku za kilkanaście lat. Przez ten czas długi wjazd na nią będą blokowały betonowe bariery:

 

Przy samym połączeniu trasy z ul. Kijowską powstało tymczasowe „pół-rondo” – niezbyt przyjazny kierowcom, ale konieczny bezkolizyjny objazd wokół zawrotki tramwajowej. Zawrotka zostanie zlikwidowana – a droga wyprostowana – po wydłużeniu linii tramwajowej z Dworca Wschodniego na Targówek Fabryczny. Tyle, że jest to planowane w nieokreślonej, ale raczej bardzo dalekiej przyszłości:

 

Lecz gdy już decyzja o budowie tramwaju na Targówek zapadnie – pojawi się poważny problem: chociaż generalnie pomiędzy jezdniami Trasy Świętokrzyskiej pozostawiono szeroką na kilka metrów rezerwę na tory tramwajowe, to po protestach mieszkańców Szmulek na wysokości Parku Michałowskiego tę rezerwę zlikwidowano – pozostał chodniczek na kilkadziesiąt centymetrów.

Dziś ocalono parę drzew, a w przyszłości tramwaje pojadą okrężną, dłuższą drogą przez ulice Objazdową i Kawęczyńską – albo trzeba będzie za olbrzymie pieniądze przebudować ten fragment trasy i przywrócić miejsce dla torów:

 

O tym, że kierowcy zjeżdżający z szerokiej trasy Świętokrzyskiej, niezależnie w którą potem stronę skręcą – czy w kierunku ul. Księcia Ziemowita czy Księżnej Anny – niemal na pewno utkną w korkach przy jednopasmowej Zabranieckiej, pisaliśmy wielokrotnie. Kiedyś w tym miejscu będzie obwodnica Pragi, ale teraz skrzyżowanie z Zabraniecką wygląda tak:

 

Trasa Świętokrzyska (która tak naprawdę nie jest „trasą”, a dwupasmową miejską ulicą) kończy się z obu stron sygnalizacją świetlną. Jeszcze jedne światła znajdują się też po drodze – na skrzyżowaniu z ul. Objazdową, przy zabytkowym Starym Młynie:

 

Żeby jednak nikt nie pomyślał, że targowek.info znów się czepia :) Bardzo cieszymy się z powstania Trasy Świętokrzyskiej! Gdyż mimo jej pewnych mankamentów, to bardzo potrzebna droga, która znacznie ułatwi dojazd mieszkańcom Targówka (i Fabrycznego i Mieszkaniowego) w stronę centrum i Pragi. Oraz śmieciarkom z połowy Warszawy do rozbudowanej spalarni śmieci na Zabranieckiej

Tak właśnie wygląda Trasa Świętokrzyska teraz – już gotowa, jeszcze nie otwarta dla ruchu.

wszystkie zdjęcia: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych

 

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx