Umowa na budowę nowego przystanku PKP. I tunelu do starego cmentarza

11
Share

Oprócz budowy mało przydatnej stacji na skraju Targówka Mieszkaniowego, kolejarze zbudują wreszcie legalne dojście do zabytkowego cmentarza.

 

To już (chyba) pewne: na granicy Targówka i Pragi, konkretnie tuż przy wiadukcie kolejowym ponad Radzymińską/al. Solidarności zostanie wybudowany nowy przystanek kolejowy PKP Warszawa Stalowa. Wczoraj PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oficjalnie podpisały wartą 126 mln zł umowę na przebudowę tego odcinka torów. Prace wykona firma Torpol S.A., która przetarg wygrała już w czerwcu.

Przystanek Warszawa Stalowa powstanie na torach łączących stację Warszawa Wschodnia ze stacją Warszawa Praga, będzie miał dwa perony wyposażone w wiaty, oświetlenie i ławki. Dojście do przystanku zapewni przejście podziemne wyposażone w pochylnie – obiekt będzie dostępny dla osób o ograniczonej mobilności.

 

Dwa zdjęcia powyżej: tak wyglądają nowe przystanki budowane przez PKP PLK. Warszawa Stalowa zapewne będzie wyglądała podobnie / fot. ZTM, PKP PLK

 

To dobre wieści. Gorsze są takie, że tak naprawdę stacja będzie użyteczna tylko dla małej części mieszkańców naszej dzielnicy. Najbliższe bloki położone są od niej w odległości kilkuset metrów. A co gorsza, wciąż nie wiadomo dokładnie czy w ogóle da się do niej wygodnie dotrzeć od strony Targówka (główne wejście będzie od strony ul. Stalowej, czyli tak naprawdę marketu Tesco). W założeniach projektu nie ma też przejścia – ani podziemnego, ani naziemnego – na drugą stronę Radzymińskiej, do Targówka Fabrycznego i Szmulek. To wszystko może się pojawić na etapie tworzenia końcowego projektu stacji. Ale nie musi.

Małą nadzieję możemy pokładać w tym, że budowę nadzoruje Andrzej Bittel, były wiceburmistrz i aktualny radny Targówka (PiS), a od kilkunastu miesięcy także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. – Dzięki takim przystankom, jak nowy obiekt Warszawa Stalowa, transport kolejowy integrujemy z komunikacją miejską – mówi Andrzej Bittel w oficjalnym komunikacie, a nam pozostaje trzymać kciuki, że będzie on też pamiętał o integracji przystanku PKP z jego własną dzielnicą.

Budowa stacji PKP Warszawa Stalowa planowana jest na lata 2018 – 2019, oddanie przystanku do użytku zaplanowano na początek 2020 roku.

 

 

***

To jednak nie wszystko. W ramach podpisanej wczoraj umowy, firma Torpol wybuduje też przejście podziemne, które zapewni dojście do cmentarza cholerycznego. Cmentarz znajduje się na granicy Targówka i Pragi Północ, w trójkącie utworzonym przez tory linii Nadwiślańskiej. Istnieje tu dokładnie od 1872 roku, a pochowano na nim 484 osoby zmarłe podczas jednej z epidemii cholery w Warszawie. Jednak obecnie nie można do niego legalnie ani bezpiecznie dotrzeć.

Teraz przy ulicy Starzyńskiego, na wysokości ul. Namysłowskiej (to już Praga, ale bardzo blisko naszego Ronda Żaba) powstanie tunel pod torami, dzięki któremu dostęp do zabytkowej nekropoli będzie wreszcie wygodny i bezpieczny.

Roboty rozpoczną się w drugiej połowie 2018 roku, bez wstrzymywania ruchu pociągów. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania wynosi 85 %.

 

Cmentarz Choleryczny – to zdjęcie zrobiliśmy w 2012 roku, od tego czasu niestety mocno zarósł / fot. archiwum targowek.info

 

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx