Unia Europejska daje pieniądze na budowę metra na Bródnie | targowek.info

Unia Europejska daje pieniądze na budowę metra na Bródnie

Europejskie pieniądze sfinansują ponad połowę kosztów dalszej rozbudowy podziemnej kolejki w naszej dzielnicy.

 

Jako pierwszy poinformował o tym portal transport-publiczny.pl, a my potwierdzamy: Centrum Unijnych Projektów Transportowych zakończyło ocenę wniosku o dofinansowanie dla projektu dalszej rozbudowy II linii metra – i zatwierdziło ten wniosek. Oznacza to, że Unia Europejska dorzuci się do rozbudowy naszego metra.

Konkretnie chodzi o odcinek wschodnio-północny II linii metra, tj. 3 stacje wraz z tunelami szlakowymi, wentylatorniami oraz komorami demontażowymi przy budowanych stacjach. Jedna z tych stacji powstanie w centrum osiedla Zacisze, pod ul. Figara (po południowej stronie skrzyżowania z ul. Rolanda), dwie pozostałe na Bródnie – pod ul. Kondratowicza w rejonie skrzyżowania z ul. Malborską, w sąsiedztwie ratusza dzielnicy Targówek – oraz pod ul. Kondratowicza w rejonie skrzyżowania z ul. Rembielińską.

 

Zobacz, gdzie będzie stacja metra na Zaciszu

Zobacz, gdzie będą stacje metra Bródnie

 

Ten sam projekt obejmuje równocześnie budowę 2 dalszych stacji na Bemowie, lecz to akurat nieco mniej nas interesuje.

Projekt „Budowa II linii metra wraz z zakupem taboru – etap III” został ujęty w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem jest Miasto Stołeczne Warszawa. Koszt całego przedsięwzięcia to 3 564 536 216 zł (w skrócie: ok. 3,5 miliarda złotych). Wnioskowana kwota dofinansowania z UE wynosi 1 952 151 513,23 zł (ok. 1,9 miliarda zł). Wydatki kwalifikowane to 2 797 470 976,16 zł (ok. 2,8 miliarda zł).

W tej cenie przewidziano również zakup 17 sztuk taboru.

 

Tak będą wyglądały stacje metra na Zaciszu i Bródnie

 

Centrum Unijnych Projektów Transportowych podaje, że inwestycja powinna być zrealizowana do 2022 roku – ale aktualnie jeszcze trzymamy za słowo szefostwo metra, które zapowiedziało wybudowanie bródnowskiego odcinka rok wcześniej, do 2021 roku.

Przypomnijmy, że także obecnie budowany odcinek metra – na Targówku Mieszkaniowym – jest dofianansowany przed Unię Europejską. Tutaj zjednoczona Europa dorzuciła nam 2 miliardy zł. Dziękujemy, Unio.

 

Przeczytaj raport z obecnej budowy metra na Targówku

 

 

zdjęcie na górze: Facebook/ Metro Warszawskie

PRZECZYTAJ TEŻ:

39 komentarzy na temat “Unia Europejska daje pieniądze na budowę metra na Bródnie

 • 22 września 2017 o godz. 08:20

  „Dziękujemy, Unio.” Przecież unia to MY. Sami sobie daliśmy i sami sobie dziękujemy? :-))

 • 22 września 2017 o godz. 09:32

  „My” to mamy raczej cienkie portfele. To raczej ta część z grubszymi, szczególnie na zachód od Odry i na północ od Bałtyku. Takie reparacje od Niemców i Szwedów :-) A przy okazji Holendrów, Duńczyków, Francuzów, Finów itp.

 • 22 września 2017 o godz. 09:57

  Nie przemówisz takim do głów, w ich mniemaniu to my utrzymujemy całą UE :D tyle jak jesteśmy członkami i przepraszam bardzo ale nikt nie zaneguje tego, ze pobieramy o wiele wiele więcej niż wpłacamy, a kto twiedzi inaczej jest zwykłym ignorantem, który traktatów na oczy nie widział czy budżetu UE, a swoją wiedzę czerpie z TVP gazety polskiej czy innej niezależnej.pl.
  Uprzedzając jad, nie jestem wyborcą PO ani nie czytam GW :D

 • 22 września 2017 o godz. 10:35

  A kto wygrywa przetargi i jest głównym beneficjentem tych kontraktów? No raczej nie cementownia Parzęczew, ale koncern tak bardziej zza Odry. My możemy być co najwyżej PODwykonawcami, którym często można nie zapłacić. Środki z „unii” niby „przychodzą” do nas, unii B, i w znacznej mierze wracają do firm z unii A. Firma zachodnia wygrywa kontrakt za określone pieniądze w systemie projektuj i buduj, a następnie zaczyna „optymalizować” projekt. W rezultacie wiele konstrukcji jest tak zoptymalizowanych”, że może przez 10-15 lat nie będą wymagały generalnego remontu. Mniej betonu, mniej stali, mniej dylatacji, łożysk, mniejsze skrajnie… Unia pieniądze dała i wyciągnęła je z powrotem, a my mamy knota wybudowanego naszymi rękami. Trochę już w budownictwie komunikacyjnym pracuję – stąd ta wiedza.

 • 22 września 2017 o godz. 10:44

  Są projekty jest finansowanie więc mamy pewność że na Bródno dojedzie metro.Po latach niepewności i mglistych wizji nareszcie nic już nie zatrzyma tej budowy :D

 • 22 września 2017 o godz. 10:59

  @chwała racjonalizatorom
  Pomyślmy – Dostajesz od wujka dealera samochodów propozycję, że możesz mieć samochód za 20 % ceny pod warunkiem, że wybierzesz coś z jego oferty… Wchodzisz w to czy nie?
  Tak samo jest z Unią. Jakby co, to metro zostaje, nikt go nie wywiezie a tuneli nie zasypie.

 • 22 września 2017 o godz. 11:44

  Dzięki za przypomnienie o dofinansowaniu projektu przez Unię. Bez tego niewiele powstałoby i w Warszawie, i w całej Polsce. Jesteśmy największym beneficjantem budżetu europejskiego i tylko osoba ze złą wolą lub niewiedzą może napisać, że to my dofinansowujemy to wszystko. W tym roku budżetowym jest to ok. 18 mld pln naszego wkładu, przy transferach z UE w wysokości ok. 50 mld.

 • 22 września 2017 o godz. 12:40

  Jednym z głównych beneficjentów tych kontraktów będą mieszkańcy dzielnicy Targówek, bo będzie na jej terenie 5 stacji metra. I to nie tylko ci co metrem będą jeździć, ale też i kierowcy, bo pewnie się zwiększy liczba osób korzystająca z komunikacji (albo przynajmniej nie zmniejszy).

 • 22 września 2017 o godz. 13:54

  Co od nich dostajesz to im zwracasz. lemingi nie rozumieją co to UE :) To nie dobry wujek z USA.

 • 22 września 2017 o godz. 13:59

  Szkoda, że dróg nam nie robią tylko SAME OSIEDLA. Za rok z domu nie wyjdziemy , ale co tam będzie Metro 2 :)

 • 22 września 2017 o godz. 15:57

  Na pole sobie wyjdz. Przewietrz glowe

 • 22 września 2017 o godz. 20:06

  Zgadza się Arek beneficjentami też jak najbardziej będą kierowcy. Część się przesiądzie z samochodu do metra, a ci co nadal będą jeździć będą mogli w końcu przestać narzekać na te wieczne korki. Ja osobiście przesiądę się wówczas ze swojego auta do metra i tylko sporadycznie będę jeździł do pracy samochodem a nie jak dzisiaj codziennie. I zapewne wielu kierowców z Bródna też tak zrobi.

 • 22 września 2017 o godz. 20:21

  Kolejne brednie wyżej.

  Połowa kwoty, którą „dostaliśmy” od UE to nasza składka. Jeżeli coś jest oficjalnie sfinansowane w 80% przez UE, to tak na prawdę w 40%, ponieważ obecnie z UE dostaje 2 razy to co wpłacamy. Po 2020 roku będziemy najprawdopodobniej wychodzić mniej więcej na 0.

 • 23 września 2017 o godz. 03:07

  To prawda, nasza dyplomacja nie będzie nic potrafiła wynegocjować w kolejnym budżecie Unii, bo będzie uczyła jeść widelcem… Ale to akurat smutne, że tacy nieudacznicy się tym zajmują…

 • 23 września 2017 o godz. 05:53

  Unia nic nie daje wbijcie to sobie do swoich pustych łbów .Rynek krajowy jest w 70-80%przejęty przez „starą unię”ale tubylcy się cieszą bo będzie metro.Niewolnicy unii.

 • 23 września 2017 o godz. 08:19

  Kieruje pieniądze tam, gdzie jest duży efekt społeczny – tutaj transport z wielkiej dzielnicy jakim jest Targówek na drugą stronę Wisły, gdzie w większości są miejsca pracy. :) Niewątpliwie przekopywanie Mierzei Wiślanej łopatką jest lepszym pomysłem. :)

 • 23 września 2017 o godz. 09:36

  Anonim,ty pajacyku powiedz jakie to inwestycje twoja POpaprana Władza nam wdrożyła!?Jeszcze będziesz pluł na mierzeję,kim ty pajacyku jesteś!? pewnie odstawiony od koryta

 • 23 września 2017 o godz. 09:43

  W Polsce nie brakuje prawdziwych Wolaków, wujek Google przychodzi z pomocą w sprawie balansu płatności do i wypłat z UE; Polska dostaje wiele więcej jak wpłaca do unijnego budżetu. Sprawdźcie statystyki począwszy od 2004.

 • 23 września 2017 o godz. 10:01

  „W 2015 roku, Polska otrzymała £8.2mld (€9.4 miliardów) więcej z UE jak wpłaciła do wspólnego budżetu.”:

  http://www.express.co.uk/news/world/698299/Germany-pays-most-amount-of-money-into-the-EU-and-Britain-is-close-second

  Zestawienie z lat 2011-2015, Polska dużo mniej wpłaciła jak wyciągnęła:

  https://www.businessinsider.com.au/brexit-eu-members-net-contributions-and-net-funding-2016-12

  Fakty są faktami, zaklinać rzeczywistość to możecie na antenie rozgłośni toruńskiej.

 • 23 września 2017 o godz. 16:42

  A tymczasem druga tarcza Anna już na Szwedzkiej!!! Na pochybel marudom.

 • 23 września 2017 o godz. 19:56

  Wbij sobie do łba EUropejczyk że nic nie jest za darmo .To samo się tyczy dofinansowania .Coś za coś ktoś wyżej pisał na czym to polega . Ale ty żyj sobie w błogim przeświadczeniu że ktoś ci coś dał za darmo .

 • 24 września 2017 o godz. 11:03

  @wieczni malkontenci – przekonaliście mnie. Lepiej nie budować wcale bo to generuje tylko konflikty międzyludzkie (ten nigdzie się nie rusza więc po co mu metro, tamten z zawiścią patrzy że stacja jest bliżej bloku jego sąsiada niż jego a następny standardowo oskarża wszystkich o przytulenie pieniędzy pod stołem). No a jeśli jednak budować to tylko za swoje i przez swoich. Co z tego że 30 lat. Liczy się podejście a nie efekt.

 • 24 września 2017 o godz. 23:05

  @Nie-malkontent, jak mniemam
  „No a jeśli jednak budować to tylko za swoje i przez swoich.”

  No przecież budujemy „za swoje i przez swoich”. Na naszych budowach nie pracuje Szwed, Niemiec, Żyd. Pracuje Polak. Wykorzystane są polskie materiały budowlane, polska myśl techniczna. Tylko pieniądze – PAPIERY (bo to tylko papiery – takie narzędzia w ekonomii) nie są polskie. Ktoś musi nam dać z zewnątrz te papiery, takie pozwolenia, abyśmy mogli naszymi rękami i materiałami coś u nas wybudować.

  Wiem, ekonomia to trudny przedmiot. Dlatego powstrzymywałbym się z peanami, że ktoś nam to metro dał. To nie takie proste. Dodatkowo, nasi robotnicy i inżynierowie nie pracują za europejskie pensje – w sensie wysokości. Pracują za misję ryż€ :-) Dla mnie osobiście, dziwne jest właśnie to, że my musimy mieć to „pozwolenie”, w sensie unijnej dotacji, aby coś wybudować. Tuż po wojnie, gdy odbudowywano Warszawę z gruzów, to nie było potrzebne. Dlaczego?

 • 25 września 2017 o godz. 05:56

  Bo jesteśmy krajem gdzie 75% osób to „zdradzieckie mordy”, „gorszy sort”, „lewaki” i tak dalej. Celem nie jest budowa czegoś, tylko oblanie wszystkich gnojówką, jak to tu w tym wątku ma miejsce. A te 75% to się albo wystrzelać powinno, albo zamknąć w obozie pracy, wtedy by była Wielka Polska Narodowa.

 • 25 września 2017 o godz. 06:29

  do Marek
  Wystarczy „spacyfikować” te 25 %, żeby w końcu te 75% mogło żyć po ludzku. Na razie widać, że te 75% to owieczki, które posłusznie będą podskakiwać, jak te 25% sobie zażyczy!!

 • 25 września 2017 o godz. 09:53

  Jakie to proste – nie zgadzam się, więc obrażam. Proponuję, aby przeciwnicy UE nie korzystali z tego, co zostało przez Unię dofinansowane. A zdrajcy będą mogli tak jeździć…

 • 25 września 2017 o godz. 18:16

  janek zapomniales zmienic podpis przed publikacja posta :D

 • 25 września 2017 o godz. 22:09

  do tych prounijnych….czy wiecie że szkopki za 1 € włożone do Polski z budżetu wyciągają około 5 € jako firmy, wykonawcy?

 • 26 września 2017 o godz. 09:30

  Mam pytanie a kto mądry zaprojektował punkt przesiadkowy przy ulicy Figara jak cały przerzut ludzi odbywa się na skrzyżowaniu Młodzieńcza Radzymińska .Może jest tu jakaś osoba obeznana w temacie która wyjaśniła by tą kwestię.

 • 26 września 2017 o godz. 12:51

  @tubylec. Na tym to polega. Trzeba się tylko zastanowić czy to wina „szkopków” że są tacy zaradni czy wina „lachów”, że tacy nieudolni i wiecznie pokrzywdzeni. To samo dziś próbujemy robić na Ukrainie tylko na razie z gorszym rezultatem.

 • 26 września 2017 o godz. 13:27

  Stacja na Zaciszu to nie jest punkt przesiadkowy. Położenie jest wyznaczone przez łagodny łuk między Pratulińską a Kondratowcza, i można w połowie wybudować stację, a można pominąć. Jak się pominie to praktycznie na zawsze – jak stacje na M1.

 • 27 września 2017 o godz. 00:41

  @Arek
  „Położenie jest wyznaczone przez łagodny łuk między Pratulińską a Kondratowcza”

  Pomiędzy tymi ulicami jest kilka łuków, prostych i krzywych przejściowych. Nie o to chodzi. Dogłębniej postudiuj temat.

 • 27 września 2017 o godz. 09:10

  @ itd. cdn.

  „Pomiędzy tymi ulicami jest kilka łuków, prostych i krzywych przejściowych. Nie o to chodzi. Dogłębniej postudiuj temat.”

  Tutaj absolutnie nie chodzi o łuki między tymi ulicami tylko o promienie łuków torowych metra. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie, poziome łuki kołowe toru metra, dla projektowanej prędkości 90 km/h, nie mogą być mniejsze niż 400 m. Zastosowanie takiego właśnie łagodnego łuku wpływa na możliwość utrzymania wyższej prędkości między stacjami oraz istotnie zmniejsza zużycie szyn. A lokalizacja stacji – tam jest akurat jedna z działek miejskich.

 • 28 września 2017 o godz. 10:17

  Nie unia ale składki nasze polska placi co miesięczna składkę do budżetu Unii, a, a trochę będziemy płatnika i netto, więc ten hajs się nam należy a fundusze strukturalne maja za zadanie wyrównać różnice w rozwoju a zachód i tak na Polsce zarabia….

 • 30 września 2017 o godz. 00:21

  @DXKKXJXX co to za język?

 • 3 października 2017 o godz. 08:25

  To metro to lipa!
  Powiem tak, jeśli masz trudności z zaparkowaniem samochodu, to licz się z tym że po budowie metra wszystkie miejsca będą zajęte przez WA, WL, WWL.
  A wystarczyło by tylko metro poprowadzić prosto Św. Wincentego do WA!!!!

 • 19 października 2017 o godz. 22:14

  Tylko nieszczęsliwi malkontenci widzą wady z budowy metra na Tragówku i Bródnie.
  Takim pajacom z klapami na oczach nie da się wytłumaczyć SAMYCH zalet tej inwestycji.

 • 12 października 2020 o godz. 08:13

  Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in trading links
  or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit
  from each other. If you’re interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Excellent blog by
  the way!

  Here is my blog; http://Www.Bradmcallister.Com

 • 27 października 2020 o godz. 14:04

  Powerball software can have a big price, for some this would be even too pricey.

  Every feature of these sim is available in every handset
  so it also allows changing our handset without changing the phone number.

  English, Arabic, French, Indonesian, Portuguese, Spanish, Vietnamese, Thai (Note:
  if you need any specific language other than English, you must leave us a message when you checkout).

  Take a look at my webpage GofGaff

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.