Kobiety na skraju załamania nerwowego – w teatrze Rampa na Targówku

2
Share

W piątek na Targówku polska prapremiera musicalu wg słynnego filmu Pedro Almodóvara. My już widzieliśmy fragmenty przedstawienia – warto się wybrać!

 

Pierwowzorem musicalu „Kobiety na skraju załamania nerwowego” jest komediodramat z 1988 roku autorstwa Pedro Almodóvara, z Antonio Banderasem w roli głównej. Na podstawie tego hiszpańskiego filmu powstał amerykański musical Davida Yazbeka i Jeffreya Lane’a, zaś na podstawie wersji brodwayowskiej inscenizacja Teatru Rampa, która jest pierwszą w Polsce, drugą w Europie i trzecią na świecie.

Bohaterką musicalu jest Pepa, ślepo zakochana w Ivanie, który niegdyś dla niej zostawił żonę. Teraz to ona jest tą porzuconą dla młodszej kochanki. Przypadkiem – opuszczona żona, była kochanka i obecna kochanka – w końcu się spotykają. Mogą ze sobą walczyć lub sprzymierzyć się przeciw Ivanowi. Hiszpański temperament, dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i poruszające piosenki to powody, dla których warto zobaczyć „Kobiety na skraju załamania nerwowego”.

Wczoraj w teatrze Rampa odbyła się próba medialna, na którą został zaproszony także portal targowek.info. Nie pokazano całego przedstawienia, a jedynie trzy obszerne fragmenty, jednak na podstawie tej próbki możemy wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało całe przedsięwzięcie. Zapowiada się kolorowy, dynamiczny spektakl ze świetnymi kostiumami i choreografią. Nie będzie to jednak stuprocentowy musical – twórcy większy nacisk położyli na dramat, którego dopełnieniem są piosenki i tańce.

Dominika Łakomska /fot. Kinga Karpati

Polską wersję musicalu reżyseruje Dominika Łakomska, na co dzień „etatowa” aktorka Teatru Rampa – „Kobiety na skraju załamania nerwowego” są jej reżyserskim debiutem.

Jakub Wociał, kierownik sceny muzycznej Rampy, zaproponował mi wyreżyserowanie przedstawienia. Nie bez powodu podsunął mi właśnie ten tytuł. Był pewien, że ja doskonale znam ten temat, a ja mogę tylko stwierdzić, że kłamstwem było by powiedzieć, że nie. Jak każda kobieta wielokrotnie stawałam na skraju załamania nerwowego… Ale my kobiety mamy tą niezwykłą umiejętność przetrwania w bardzo trudnych sytuacjach i momentach w życiu. I o tym jest też nasz spektakl. O sile kobiety, o tym, jak wiele jesteśmy w stanie znieść – mówi nam Dominika Łakomska i dodaje, że to pierwszy, ale zapewne nie ostatni wyreżyserowany przez nią spektakl. – Nabrałam apetytu. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nazywam się Łakomska, więc jestem łakoma na życie – śmieje się reżyserka.

Prapremiera musicalu „Kobiety na skraju załamania nerwowego” odbędzie się w Teatrze Rampa 6 października 2017 o godz. 19:00 ( ul. Kołowa 20, Warszawa), potem spektakl będzie grany po kilka razy w miesiącu.

 

 

libretto Jeffrey Lane
muzyka i słowa David Yazbek
wg filmu Pedro Almodóvara
przekład Jacek Mikołajczyk
inscenizacja Jakub Wocial, Santiago Bello (choreografia)
reżyseria Dominika Łakomska,
kierownictwo muzyczne Jan Stokłosa
scenografia i kostiumy Alicja Patyniak-Rogozińska
mapping: Noiz Label – Michał Misiura, Kuba Kubara
kierownik produkcji Eliza Parol

Obsada:
Pepa – MAŁGORZATA REGENT
Ivan – DARIUSZ KORDEK/ROBERT KOWALSKI
Lucia – ANNA SZTEJNER
Carlos – MACIEJ PAWLAK
Marisa – NATALIA PIOTROWSKA
Candela – PAULINA GROCHOWSKA
Paulina – MARTA WARDYŃSKA
Taksówkarz – SEBASTIAN MACHALSKI
Cristina – MICHALINA SOSNA
Pepa (alternatywa) – Anna Sztejner
Lucia (alternatywa) – Agnieszka Fajlhauer
Taksówkarz (alternatywa) – Jakub Wocial
oraz zespół

 

zdjęcie na górze: próba spektaklu „Kobiety na skraju załamania nerwowego” w teatrze Rampa na Targówku / fot. Artur Konicz

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx