Koleje Mazowieckie wyjaśniają wielki tłok w pociągach do Wileniaka

14
Share

Nasz artykuł o tragicznie przepełnionych pociągach do Dworca Wileńskiego szybko przyniósł skutek! Przewoźnik pociągów wyjaśnia, co się dzieje i zapowiada kontrolę frekwencji w zatłoczonych składach.

 

Piszę ten list stojąc na peronie dworca Warszawa Zacisze-Wilno, po tym, jak kolejny raz w ciągu ostatnich dni nie udało mi się, podobnie jak wielu innym osobom, wsiąść do pociągu o godzinie 7:16 – tak zaczyna się list naszego czytelnika o pasażerach ze stacji Warszawa Zacisze–Wilno, którzy nie dają rady wcisnąć się do zatłoczonych pociągów. List opublikowaliśmy na targowek.info w ostatni wtorek (kliknij tutaj, żeby go przeczytać).

Nie minęło kilka dni i na naszą publikację zareagowały Koleje Mazowieckie, czyli przewoźnik obsługujący pociągi na trasie R60 Warszawa Wileńska – Zacisze/Elsnerów – Małkinia. Pani Katarzyna Łukasik z Biura Rzecznika Prasowego KM przysłała nam informację i wyjaśnienia na opisany w artykule temat.

W skrócie: Koleje Mazowieckie uważają oczywiście, że sytuacja nie jest aż taka zła, jak to napisaliśmy – ale i tak w najbliższym czasie zostanie dokładnie sprawdzona i przeanalizowana frekwencja w porannych pociągach kursujących do Warszawy Wileńskiej oraz w popołudniowych kursujących z Warszawy Wileńskiej.

Co nas bardzo cieszy :)

Wyjaśnienie Kolei Mazowieckich publikujemy poniżej w całości:

W nawiązaniu do materiału opublikowanego na Państwa portalu targowek.info, 24 października br., pt. „Tragicznie przepełnione pociągi do Dworca Wileńskiego [LIST]”, informuję i wyjaśniam:

Pociągi KM na linii R60 Warszawa Wileńska – Małkinia są obsługiwane, w ok. 70 proc., taborem zmodernizowanym w bardzo szerokim zakresie, czyli 39 sztukami EN57 AL. Wszystkie pojazdy zostały zmodernizowane zgodnie z obowiązującymi normami w zakresie między innymi komfortu jazdy, poziomu hałasu wewnątrz i na zewnątrz pojazdów czy bezpieczeństwa. Każdy z nich posiada 160 miejsc siedzących raz 280 stojących. Zostały wyposażone w nowoczesne przetwornice statyczne, agregaty sprężarkowe i wyłączniki szybkie. Składy te posiadają klimatyzację przedziałów pasażerskich, system informacji wizualno-dźwiękowej i mogą osiągać prędkość do 120 km/h. Dlatego też stwierdzenie autora materiału: „obecne, pamiętające jeszcze PRL zrujnowane składy EN57” jest nieprawdziwe. Żaden skład kursujący obecnie na linii Małkinia – Warszawa Wileńska nie jest składem „zrujnowanym”. Nieprawdziwe jest także stwierdzenie autora tekstu, że „ podobna sytuacja trwa od lat i ciągle nic się nie zmienia”. Na przestrzeni, choćby ostatniego roku, zmieniło się bardzo wiele – składy EN57 zostały 
w większości wycofane z obsługi linii. Od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2017/2018 pociągi na linii R60 będą obsługiwane wyłącznie taborem zmodernizowanym w bardzo szerokim zakresie.

Pociągi na linii R60 do Warszawy Wileńskiej, w szczycie przewozowym kursują co 10 minut, 
a dojazd ze stacji Warszawa Zacisze Wilno trwa 4 minuty. Zaznaczam, że ze względu na układ infrastruktury kolejowej, stacja Warszawa Wileńska ma ograniczoną przepustowość i w związku z tym, nie jest możliwe zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. Opóźnienia nie są notoryczne – oczywiście zdarzają się, ale nie są regułą, są wręcz incydentalne. Z listu przesłanego do redakcji wynika, że opóźnienia i tłok, a co za tym idzie, pozostawianie pasażerów na peronie, to norma. Dlatego podkreślam, że takie sytuacje nie są normą.

Zapewniam, że stale monitorujemy zapełnienie w pociągach na linii R60. Drużyny konduktorskie mają obowiązek pisania raportów w związku z niewłaściwym wykonaniem usługi, m.in. w przypadku dużego tłoku w składach. Z naszych obserwacji wynika także, iż największym problemem jest fakt, że większość pasażerów chce jechać w pierwszej części pierwszego ezt. Wynika to z wygodniejszej przesiadki na stacji Warszawa Wileńska do innych środków komunikacji. Powoduje to zwiększoną frekwencję w pierwszej części pociągu, podczas gdy w drugiej części drugiego ezt jest więcej miejsca. W najbliższym czasie jeszcze raz dokładnie sprawdzimy i przeanalizujemy frekwencję w porannych pociągach kursujących do Warszawy Wileńskiej oraz w popołudniowych kursujących z Warszawy Wileńskiej. Jeżeli będzie taka potrzeba to oczywiście będziemy podejmować odpowiednie działania.

 

zdjęcie na górze: pociąg Kolei Mazowieckich jadący w stronę stacji Warszawa Wileńska / fot. archiwum targowek.info

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx