Na Bródnie zrobiło się jaśniej | targowek.info

Na Bródnie zrobiło się jaśniej

Łojewska, Krasnobrodzka, Bartnicza i nie tylko. ZDM zainstalował na Bródnie mnóstwo nowych latarni – i to zdaje egzamin.

 

Wymianę starych latarni na Bródnie i instalowanie zupełnie nowych  zapowiadaliśmy na targowek.info wiosną. I tak się stało, choć trwało to całe lato, a ostatnie prace będą jeszcze toczyły się do końca października.

Efekt jednak widać już teraz, po coraz wcześniejszym jesiennym zmroku – chodniki, które dotąd były ciemne, teraz są bardzo dobrze doświetlowne, jasno jest też na wielu przejściach dla pieszych.

Najwięcej zmieniło się na Łojewskiej. Kosztująca 420 tys. zł kompleksowa przebudowa oświetlenia na tej ulicy zakładała demontaż wyeksploatowanych słupów żelbetonowych razem z fundamentami. W zamian wzdłuż ulicy pojawiły się 62 nowe aluminiowe słupy wraz z oprawami. Teraz na Łojewskiej są trzy rodzaje oświetlenia – drogowe (wysokość 10 m), słupy do oświetlenia chodnika o wysokości 4,5 m (oprawy LED) oraz słupy oświetlające przejścia dla pieszych o wysokości 6 m (oprawy LED).

Nowe latarnie pojawiły się też przy Krasnobrodzkiej, która równocześnie w lecie zyskała nową nawierzchnię (choć nie całym odcinku). Najnowsze zmiany latarń to przejścia dla pieszych na ulicy Bartniczej – przy Ogińskiego i Bolesławickej, a także na Wyszogrodzkiej.

Dzięki tym wszystkim pracom na bródnowskich ulicach zrobiło się jaśniej – a co za tym idzie znacznie bezpieczniej. Liczymy na więcej podobnych prac w dzielnicy w przyszłym roku.

 

Dwa pokolenia latarń na Bródnie – te najstarsze już znikają /fot. ZDM

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Na Bródnie zrobiło się jaśniej

 • 13 października 2017 o godz. 13:20

  juhuu :) jakiś plus.

  A co z dojazdem do Dw. Gdańskiego? Jedzie się od 40 do 90 minut. To jest kryminał komunikacyjny

 • 13 października 2017 o godz. 13:32

  Jak to jest? Wymienia się żarówki na diodowe, w domach również, a za energię elektryczną jak się słono płaciło, tak się dalej płaci. Pralki, lodówki – klasa energetyczna A+++. No, ale sprzedana polska energetyka zbiednieć nie może :-)

 • 14 października 2017 o godz. 17:14

  super ale do kompletu przydałaby się droga rowerowa przy ulicy Bartniczej aby dzieci i dorośli bezpiecznie jechali rowerami bo Warszawa to nie wieś żeby ulicami jeździć rowerem. jest bardzo dużo miejsca na drogę rowerową szczególnie przy północnym chodniku ulicy bartniczej

 • 14 października 2017 o godz. 21:54

  No niech ten dziennikarz przejdzie się w okolice Toruńskiej 80 od strony jordanka i zobaczy tam latarnie… juz o nie pewnie się upomina Muzeum Neonow. Po co wymieniać jak świecą. A, że najbardziej gow….ny telefon komórkowy daje wiecej światła… no cóż.

  Anu skomentuj. Latarnie pewnie powinny byc zasilane dynamem zakręconym przez przechodniów…

 • 15 października 2017 o godz. 11:15

  Dołączam się do grupy zadowolonych czytelników i dodam od siebie, że co z tego że są nowe latarnie, skoro jest październik, zeszły tydzień cały czas lało i ogólnie niepodoba mi się jesień.

 • 15 października 2017 o godz. 20:00

  Latarania, krużganek, oświecenie – to można rozpatrywać dosłownie i alegorycznie.

  Czy na Bródnie zrobiło się jaśniej również w innym wymiarze? Owszem, nowi mieszkańcy wnieśli nową jakość, lepszą. Bo dawniej, to było white power. Towarzystwo kisiło się w swoich oparach, panował wsobny chów intelektualny. A dziś jednak nawet najtwardszym zawodnikom wstyd jest przed dynamicznymi nowymi mieszkańcami blokowisk.

  Należy oświetlić dobrze drogi ku bibliltekom. To będzie piękny symbol – światło fizyczne poprowadzi nas ku oświeceniu duchowemu. Mogę sobie wyobrazić taką scenę. Przez mrok przemyka po fajki i browar brodnowski leń, nieuk i alkoholik. Nagle wciąga go autostrada światła ku wiedzu. I to jest koniec dawnego Brodna. Znika ostatni loklany dresiarz. Nastaje nowa era.

  I wowczas radośnie budujemy szeroką arterię oświetloną barwami tęczy ku ośrodkowi dla uchodzców w naszej dzielnicy. Idziemy z uśmiechem ku różnorodności i tolerancji, ktore ostatecznie przypieczętują naszą metamorfozę.

  I wbrew pozorom te opisywsne przyziemne latarnie są pierwszym krokiem ku tej wizji. Nietolerancyjny margines lubuje się w ciemnych zaułkach, gdzie może skryć swoje nieskomplikowane facjaty i zająć się swoimi szeranymi interesami i w ciemności kultywowac swoją nacjonalistyczną ideologię.

  Europo, więcej światła!!!

 • 15 października 2017 o godz. 22:48

  może i te ledówki są oszczędne, ale oświetlenie żadne, jeśli nie stoją odpowiednio gęsto, wystarczy popatrzeć na Balkonową przy basenie, jasno jest tylko w obrębie latarni, a już nie chcę wytykać że latarnie często stoją w gałęziach drzew i jakoś nikomu nie przyjdzie do głowy by te gałęzie przyciąć…

 • 16 października 2017 o godz. 16:34

  i znowu ten anu.

  serio czy ktos czyta te jego wypociny?

 • 17 października 2017 o godz. 09:04

  @Pawel tak tak samo jak twoje tez ktoś czyta.
  Odnośnie latarni to ciekawe, że już zostały pooblepiane ulotkami i taśmą.
  Powinni karać te osoby co niszczą latarnie poprzez oklejanie ich taśmą. Kogo interesują te ulotki ?

 • 17 października 2017 o godz. 12:42

  @mieszkaniec
  od czasu do czasu zdarza mi się widzieć osoby, które to rozklejają i tak na oko to jacyś upośledzeni ludzie w dodatku pod wpływem nie wiadomo czego. Nie wierzę w możliwość ukarania ich dopóki nie zmieni się prawo i zleceniodawcy nie dostaną solidnie po d…

 • 20 października 2017 o godz. 16:34

  Bardzo ładny efekt prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.