7 przedszkoli na Targówku dostanie oczyszczacze powietrza | targowek.info

7 przedszkoli na Targówku dostanie oczyszczacze powietrza

Dzieciaki z publicznych przedszkoli na Targówku będą mogły oddychać czyściejszym powietrzem. Szkoda, że nie wszystkie.

 

Znów zaczął się sezon grzewczy i od razu jakość powietrza dramatycznie spadła. O tym, że władze Warszawy wreszcie mają jakiś lepszy pomysł na walkę ze smogiem, niż organizowanie gry miejskiej, napisała wczorajsza „Gazeta Stołeczna”.

Stołeczni radni zadecydowali o kupnie oczyszczaczy powietrza do 117 publicznych przedszkoli w całej Warszawie – w tym do siedmiu na Targówku, Bródnie i Zaciszu. Kosztujące 2 tys. zł urządzenie ma trafić do każdej sali w każdym wytypowanym przedszkolu, pozwalając oddychać maluchom powietrzem bez oparów taniego węgla, plastiku, gumy czy starych mebli.

Te przedszkola w dzielnicy powinny wkrótce otrzymać oczyszczacze:

* Przedszkole nr 81, ul. Barkocińska 19/21
* Przedszkole nr 95, ul. Korzona 2
* Przedszkole nr 106, ul. Trocka 4
* Przedszkole nr 128, ul. Strenhela 40 (teraz właściwie już ul. Bernaciaka „Orlika” 40)
* Przedszkole nr 150, ul. Prałatowska 12
* Przedszkole nr 155, ul. Bartnicza 6
* Przedszkole nr 157, ul. Bazyliańska 10

Teoretycznie przedszkola wytypowano według dwóch kryteriów: miały to być placówki położone między domami jednorodzinnymi i te blisko ruchliwych arterii.

Jak trafnie zauważyła „Gazeta”, w naszej dzielnicy nie do końca to się zgadza. Urządzenia trafią do placówek przy ul. Trockiej, Bartniczej czy Prałatowskiej (położonych daleko od dużych ulic i między blokami z centralnym ogrzewaniem), zaś nie dostanie ich nowe przedszkole przy ul. Kunieckiej, leżące między opalanymi węglem domkami i blisko ul. św. Wincentego (choć również blisko cichego i „czystego” cmentarza).

Nie jest również jasne, czy oczyszczcze trafią do filii przedszkola z ul. Sternhela położonej na ul. Nauczycielskiej – a więc w rejonie znajdującym się na miejskiej „czarnej liście”, gdzie najczęściej dochodzi do nielegalnego spalania trujących odpadów.

Pieniądze na oczyszczacze powietrza daje miasto, jednak zakupem sprzętu i jego utrzymaniem mają się zająć same dzielnice. Właśnie przygotowują się do zakupów – jest nadzieja, że oczyszczacze trafią do przedszkoli jeszcze w tym roku.

zdjęcie na górze: fot. Flickr/David J

PRZECZYTAJ TEŻ:

6 komentarzy na temat “7 przedszkoli na Targówku dostanie oczyszczacze powietrza

 • 21 listopada 2017 o godz. 20:54

  Nie, nie i jeszcze raz nie! Jesteśmy za biednym krajem, aby tracić pieniądze na takie półśrodki. Tłumaczyć rodzicom, aby korzystali z komunikacji publicznej. Propagować rowery. Rodzice mogą prowadzić dzieci do szkół czy przedszkoli pieszo. Przy okazji będzie spacer rano i wieczorem. Twardo przeciwdziałać ogrzewaniu domów węglem. Nie produkować, nie wydawać zgód na montowanie pieców węglowych. Edukować, mówić, pisać o tym, że produkty spalania plastików czy innych śmieci są rakotwórcze, toksyczne, zabójcze. Przeprowadzać kontrole w domach, gdzie istnieje podejrzenie, iż spala się substancje szkodliwe dla środowiska (już lepiej na to wydawać pieniądze). Jak sobie pomyślę, ile te urządzenia kosztowały, to włosy mi stają na głowie. Za te pieniądze można by było zrobić dużo więcej dla środowiska, ale mądrzej i z perspektywami! Przede wszystkim jednak edukacja, bo wielu rodziców, którzy się zapewne cieszą z takich „oczyszczaczy”, mogłoby aktywnie walczyć o lepsze powietrze, rezygnując z codziennego używania samochodu. Najpierw wiozą dziecko samochodem do przedszkola, przy okazji wyrzucając do powietrza spaliny, a potem w przedszkolu montuje się urządzenie oczyszczające od tych spalin. Czy w Polsce niczego nie można zrobić z głową?

 • 21 listopada 2017 o godz. 21:15

  Dobry pomysł. Anna ma trochę racji, ale tylko trochę.

 • 22 listopada 2017 o godz. 00:01

  „Przeprowadzać kontrole w domach, gdzie istnieje podejrzenie”
  Ja bym proponował: „Przeprowadzać kontrole w domach, z prokuratorskim nakazem rewizji, gdzie istnieje TYLKO podejrzenie”. Od razu nakaz rewizji ;-))
  Nie, no racja. Może nie w domach, ale przecież są urządzenia do monitorowania kominów. Pamiętamy z fizyki, że bardzo wiele może nam powiedzieć optyczna analiza widmowa. Zrazu widać, co z komina „leci”. Służby powinny mieć urządzenia dowodowe.
  Rowery, hulajnogi są fajne i z tych środków komunikacji korzystają dzieci z Zacisza. Widzę to przez okno, ale naturalnie nie zimą. W zimę rekomenduję transport zbiorowy. Kiedyś nie mieliśmy tylu samochodów (np. lata ‘80) i żadne dziecko nie umarło. Dziś mamy ich 40 razy więcej. Po co?

 • 22 listopada 2017 o godz. 15:25

  przedszkole przy trockiej jest przy zaciszu tam trzeba 2 oczyszczacze

 • 22 listopada 2017 o godz. 15:47

  Anno masz calkowita racje. Nic dodac, nic ujac

 • 23 listopada 2017 o godz. 06:34

  Z pewnoscia taki oczyszczacz powinno dostac przedszkole na Nauczycielskiej nr.128. Jego lokalizacja jest przy ruchliwej ulicy ponadto otacza je osoedle domkow. Codziennie prowadze tam moje dziecko i codziennie smierdzi. Moje dziecko ostatnio skomentowalo to tak” ale pachnie grillem”…
  Mieszkam niedaleko Nauczycielskiej i jak jest zly stan powietrza to poprostu to czuc.nie da sie otworzyc wtedy okien!! A my to wszysyko wdychamy i nasze male dzieci. Takze jwazam ze temu przedszkolu nalezy sie bardzo taki oczyszczacz.choc niewiem jak zostalaby rozwiazana sprawa oczyszczaczy gdyz tam sa 2 sale…czy wtedy miasto zasponsoruje 2?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.