Wspólnota się grodzi. Płoty w poprzek chodników odcięły pół osiedla

45
Share

Blok na Targówku Mieszkaniowym postanowił odgrodzić się od sąsiadów. I niszczy przestrzeń publiczną skomplikowanym labiryntem z płotów.

 

Od kilku dni mieszkańcy ulicy Smoleńskiej przecierają oczy ze zdumienia: w samym środku starego osiedla wyrasta nowy płot. Jeszcze niekompletne metalowe ogrodzenie przecina w poprzek istniejące od dziesiątek lat chodniki, po których mieszkańcy sąsiednich bloków przy Smoleńskiej i Oszmiańskiej mieli bezpośrednie dojście do sklepów, komunikacji miejskiej czy kościoła.

Grodzi się blok przy ul. Smoleńskiej 62. Nie jest to nowy budynek – powstał około 1990 roku dla ówczesnych wojskowych oficerów i ich rodzin, będąc ostatecznym zakończeniem budowy wielkiego PRL-owskiego osiedla. Jednak w przeciwieństwie do sąsiadów, blok pod numerem 62 oraz jego bezpośrednie otoczenie nie jest częścią spółdzielni mieszkaniowej, lecz prywatną własnością.

Teraz, po prawie 30 latach korzystania z zieleni i chodników, wspólnota mieszkaniowa ze Smoleńskiej 62 postanowiła odgrodzić swój teren. W nowym płocie nie ma żadnych furtek, choć przecina jedną drogę i dwa chodniki, którymi dotychczas poruszali się piesi. Budowa ogrodzenia jeszcze się nie skończyła, ale efekt już jest widoczny: zaburzony układ komunikacyjny osiedla, zmuszenie tysięcy sąsiadów do długich spacerów, a także fatalny, by nie rzec: kuriozalny wygląd.

– Najdziwniejsze jest to, że to jest absolutnie niczym nie uzasadnione. Ruch pieszy na tych drogach nie był duży, żaden „element” nie kręcił się koło bloku nr 62. Nie wyobrażam sobie w jaki sposób te chodniki mogły utrudniać życie mieszkańcom tego bloku – mówi targowek.info pan Konrad, jeden z mieszkańców ul. Smoleńskiej.

Grodzenie osiedli w Warszawie miała zablokować Uchwała Krajobrazowa – jednak choć mówi się o niej od dwóch lat, a w lecie nawet przeprowadzono w jej sprawie konsultacje, wciąż do jej powstania jest daleka droga. Bez niej płot przy Smoleńskiej niewątpliwie wkrótce zostanie ukończony. A jego rozebranie będzie potem prawie niemożliwe.

Targówek ma wiele wad i niedoskonałości, ale korzystanie ze swobodnych dróżek i chodników wijących się pomiędzy blokami zawsze uważałem za ogromną zaletę tego osiedla. Boję się, że taki zamach na swobodę poruszania się po osiedlu może ustanowić bardzo szkodliwy precedens – dodaje pan Konrad.

 

Wszystkie zdjęcia: płot wokół bloku przy ul. Smoleńskiej 62 /fot. targowek.info (3), czytelnik targowek.info (1)

45
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx