Targówek od 1 stycznia będzie większy | targowek.info

Targówek od 1 stycznia będzie większy

To już oficjalne: granice naszej dzielnicy przesuną się. Smuci się Praga Północ, która straciła kawałek swojej powierzchni, cieszy się deweloper, który wkrótce ten „zdobyczny” teren zabuduje blokami.

 

O planach powiększenia Targówka pisaliśmy na targowek.info kilkukrotnie. Teraz piszemy prawdopodobnie ostatni raz, gdyż historia dobiega końca: na ostatniej sesji Rady Warszawy urzędnicy zadecydowali o zmianie granicy pomiędzy dzielnicami Targówek i Praga-Północ. I od 1 stycznia 2018 roku nasza dzielnica oficjalnie powiększy się o kilkanaście hektarów w rejonie Bródna, wzdłuż torów kolejowych na zachód od ulicy Wysockiego:

O tyle ma się powiększyć Targówek kosztem Pragi Północ / mapa: Open Street Map, targowek.info

 

Chodzi o dawne tereny PKP, na których przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i parowozownia. Dzisiaj działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych jest opuszczona i zaniedbana, ale niedługo to się zmieni.

11,3 hektara na tym terenie stanowi własność Skarbu Państwa i od dwóch lat znajduje się w użytkowaniu wieczystym przez dewelopera. Jest nim „Investor 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych”, który planuje w tym miejscu budowę wielkiego osiedla mieszkaniowego. Dokładnych planów tej inwestycji jeszcze nie ujawniono (choć prace przygotowacze już się zaczęły), jednak prawdopodobnie dopuszczone tam będą nawet 11-piętrowe bloki, w których będzie mogło zamieszkać do 9 tysięcy osób.

W uzasadnieniu uchwały o zmianie granic dzielnic warszawscy radni nie kryją, że przesuwają granice Targówka po to, żeby uprościć deweloperowi planowanie tej inwestycji.

Uchwała nie zajmuje się takimi „drobiazgami”, jak np. drogi dojazdowe dla 9 tysięcy przyszłych mieszkańców tego rejonu. Wprawdzie tuż obok zaplanowana jest trasa Krasińskiego, ale rok temu władze Warszawy zabrały wszystkie pieniądze na budowę tej ważnej drogi. W rezultacie gdy nowe tereny Targówka zostaną zabudowane nowymi blokami, ich nowi mieszkańcy dołączą do starych korków na ulicy Wysockiego, Odrowąża, rondzie Żaba, trasie Toruńskiej…

 

zdjęcie na górze: obszar przyłączony do Targówka, który PKP już sprzedała deweloperowi / fot. PKP S.A.

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Targówek od 1 stycznia będzie większy

 • 18 grudnia 2017 o godz. 11:49

  Dołączą albo i nie. Założę się, że dopóki infrastruktura komunikacyjna się tu nie poprawi to te osiedle długo będzie stało puste bo ciężko będzie znaleźć chętnych do zakupu tam mieszkania. No chyba, że będą one bardzo atrakcyjnie cenowo, za ok. 5000zł/m2 chętni zapewne już by się znaleźli aby za cenę mniejszego komfortu zaoszczędzić na kupnie mieszkania. Wówczas rzeczywiście będzie problem.

 • 18 grudnia 2017 o godz. 12:03

  A kogo obchodzą nowe blokowiska, nowe getta? Wczoraj szedłem przez pole PGR obok cmentarza, nad kanałkiem do Samarytanki. Stoją już nowe pudła, a skwer, niegdyś rozległy i przyjemny, wygląda teraz jak wąski zieleniec między betonami, tragedia, oddaje to tendencję do skrupulatnego zabudowywania każdego wolnego skrawka dzielnicy. To już szerzej jest między wielkimi płytami z lat 70. Kolejne bloki, setki kolejnych kopcących samochodów, a kiedyś stał tam fajny zabytek techniki.

 • 18 grudnia 2017 o godz. 12:18

  jak władze Targówka będą walczyć ze smogiem?
  – podwyżka cen gazu
  – nazwanie ulic na nowych blokowiskach: Zielona, Szumiących Drzew, Leśna, Parkowa
  buhahaha

 • 18 grudnia 2017 o godz. 13:09

  wpsaniała lokalizacja z widokiem na Pendolino i ruiny po FSO. Ale chętni i tak się znajdą nawet po 8000 tys./m2. Zawsze to lepiej niż Tarchomin lub inna Białołęka.

 • 18 grudnia 2017 o godz. 14:15

  Ciekawe co będzie, gdy kolej już się wyprzeda ze swoich nieruchomości? Ceny biletów pójdą w górę, bo prezesi muszą mieć na premie. Albo co będzie, gdy na Targówku już nie będzie gdzie postawić nowego bloku? Jakieś nowe podatki od mieszkańców, bo towarzystwo z ratusza musi żyć dobrze.

 • 18 grudnia 2017 o godz. 15:45

  9000 ludzi-to miejmy nadzieje ze 9000 nowych samochodow

 • 18 grudnia 2017 o godz. 15:46

  Trzeba być zdrowo kopniętym albo nie znać historii tych terenów, po pierwsze bliskość bardzo obłożonej linii kolejowej, po drugie bliskość mostu Grota Roweckiego, a tym samym trasy S8 i po trzecie teren nieprawdopodobnie skażony po dawnych zakładach kolejowych, lokomotywowni, założę się, że w ziemi na tym obszarze jest niemal cała tablica Mendelejewa, a więc dużo zdrówka dla przyszłych gettciarzy!

 • 18 grudnia 2017 o godz. 17:05

  to skandal, będzie gigantyczny korek cały dzień, po cholerę to budować, jest mnóstwo inwestycji, ogłoszeń cała masa, a tu znów budują, a niech się to zawali w pył…..

 • 18 grudnia 2017 o godz. 17:22

  Przesunąć granicę do Wisły i wydzielić samodzielną dzielnicę miasta Warszawa – BRÓDNO !!!!!!!!

  BRÓDNO TO BRZMI DUMNIE. Targówek niekonieczanie

 • 18 grudnia 2017 o godz. 20:35

  Do new ghetto: ja o Targowku jako gettcie pisze od 2 lat. Kiedys to byl zielony Targowek, polana, pole pgr, przestrzen, las a teraz? Wszedzie osiedla wszedzie!! Sw wincentego juz stoi a za rok nawet nie drgnie..

 • 19 grudnia 2017 o godz. 00:04

  @arnie – walka władz ze smogiem – ciąg dalszy Twoich pomysłów:
  – fundacja „oddychaj zdrowo” zorganizuje warsztaty dla dzieci „naucz się chodzić w masce”. Nasz sąsiad sprowadził kilka kontenerów masek z Chin. Ale o tym ciiiii…… ;-))

  @mietek
  Głupi jesteś. 9000 mieszkańców to 27000 samochodów ;-)

  @Juda
  Ten teren to syf. Przejechałem rowerem całą Warszawę. Okolice skrzyżowania Trasy Toruńskiej z linią kolejową E65 nie są ładnym i estetycznym terenem dla ludzi. Linia ta prowadzi do ładnych miejsc: Sopot, Gdynia. Jednak tu jest bardzo niefajnie. Proponuję porównać :-/

 • 19 grudnia 2017 o godz. 10:10

  tam jest straszny hałas od jadących pociągów, a szkoły i przychodnie lekarskie na targówku są zapchane i mega ścisk na lekarza się czeka ponad rok

 • 19 grudnia 2017 o godz. 16:49

  Deweloper powinien być zobligowany do wybudowania wiaduktu dla samochodów i pieszych na Jagiellońską !!! :)

 • 19 grudnia 2017 o godz. 21:08

  niech deweloper zbuduje tam przedszkola, szkoły, przychodnie lekarskie, szpital, kościół i inne zakłady pracy oraz przedłuży budowlaną do jagiellońskiej to zezwolę na przyłączenie do targówka

 • 20 grudnia 2017 o godz. 12:44

  do @pan i władca: kościół? tego proboszcz z Bartniczej nigdy ci nie wybaczy.

 • 2 stycznia 2018 o godz. 21:30

  Drodzy Rodacy z Brudna!!! Nikt nie zauważył, iż ten teren to przedwojenne tereny na których było całe osiedle domów prywatnych i przez komunistów zagrabionych dekretem BIERUTA , a teraz dekretem HANNY GRONKIEWICZ-WALC oddane złodziejom deweloperom . Teren jak ktoś wcześniej słusznie zauważył, skażony i ubogacony w bomby po II wojnie. Obecnie władze targówka mają w ….. czerech literach to, że dawni właściciele stracili wszystko …….. niestety ludzie, mieszkańcy nic dla nich nie znaczą, tylko KASA KASA DEWELOPERA !!!!!!!!!!

 • 6 stycznia 2018 o godz. 16:25

  Bródno powinno być samodzielną dzielnicą.
  Prawda jest taka, że nikt z Bródna nie powie, że mieszka na Targówku.
  Chociaż nie mieszkam na Bródnie tylko na Zaciszu, to uważam, że akurat Bródno jest taką Saską Kępą Targówka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.