Targówek od 1 stycznia będzie większy

17
Share

To już oficjalne: granice naszej dzielnicy przesuną się. Smuci się Praga Północ, która straciła kawałek swojej powierzchni, cieszy się deweloper, który wkrótce ten „zdobyczny” teren zabuduje blokami.

 

O planach powiększenia Targówka pisaliśmy na targowek.info kilkukrotnie. Teraz piszemy prawdopodobnie ostatni raz, gdyż historia dobiega końca: na ostatniej sesji Rady Warszawy urzędnicy zadecydowali o zmianie granicy pomiędzy dzielnicami Targówek i Praga-Północ. I od 1 stycznia 2018 roku nasza dzielnica oficjalnie powiększy się o kilkanaście hektarów w rejonie Bródna, wzdłuż torów kolejowych na zachód od ulicy Wysockiego:

O tyle ma się powiększyć Targówek kosztem Pragi Północ / mapa: Open Street Map, targowek.info

 

Chodzi o dawne tereny PKP, na których przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i parowozownia. Dzisiaj działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych jest opuszczona i zaniedbana, ale niedługo to się zmieni.

11,3 hektara na tym terenie stanowi własność Skarbu Państwa i od dwóch lat znajduje się w użytkowaniu wieczystym przez dewelopera. Jest nim „Investor 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych”, który planuje w tym miejscu budowę wielkiego osiedla mieszkaniowego. Dokładnych planów tej inwestycji jeszcze nie ujawniono (choć prace przygotowacze już się zaczęły), jednak prawdopodobnie dopuszczone tam będą nawet 11-piętrowe bloki, w których będzie mogło zamieszkać do 9 tysięcy osób.

W uzasadnieniu uchwały o zmianie granic dzielnic warszawscy radni nie kryją, że przesuwają granice Targówka po to, żeby uprościć deweloperowi planowanie tej inwestycji.

Uchwała nie zajmuje się takimi „drobiazgami”, jak np. drogi dojazdowe dla 9 tysięcy przyszłych mieszkańców tego rejonu. Wprawdzie tuż obok zaplanowana jest trasa Krasińskiego, ale rok temu władze Warszawy zabrały wszystkie pieniądze na budowę tej ważnej drogi. W rezultacie gdy nowe tereny Targówka zostaną zabudowane nowymi blokami, ich nowi mieszkańcy dołączą do starych korków na ulicy Wysockiego, Odrowąża, rondzie Żaba, trasie Toruńskiej…

 

zdjęcie na górze: obszar przyłączony do Targówka, który PKP już sprzedała deweloperowi / fot. PKP S.A.

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx