Złoty Anioł Stróż zniknął z parku

10
Share

Rzeźba wreszcie poszła do renowacji – kiedy wróci?

 

Odsłonięta we wrześniu 2013 roku 3-metrowa pozłacana rzeźba Anioła Stróża z wielkimi skrzydłami, autorstwa Romana Stańczaka, jest chyba najbardziej lubianym przez mieszkańców dzielnicy elementem Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim.

A raczej była – bo kilka dni temu złoty Anioł zniknął z parku. Pozostał po nim tylko pusty drewniany słup.

Co się stało? Uspokajamy, że na szczęście Anioł Stróż nie został skradziony – ani też zmuszony do usunięcia przez urzędników (co przydarzyło się niestety lubianemu Ufoludkowi). Złota rzeźba została zdjęta do renowacji.

Dlaczego raptem cztery lata po odsłonięciu rzeźba musi być odnowiona? Otóż tak naprawdę figura Anioła Stróża nie jest ze złota, a „tylko” wyrzeźbiona w drewnie i pokryta na wierzchu cienkimi złotymi płatkami.

Już ponad rok temu alarmowaliśmy na targowek.info, że w wyniku oddziaływania przez różne warunki atmosferyczne – słońce, burze, wichury, mrozy – fragmenty złocenia popękały i zaczęły odpadać od rzeźby. Spod niego wystawało niechronione, i chyba miejscami też uszkodzone, drewno. Najlepiej było to widać na głowie, ramionach i brzuchu Anioła.

W ostatnich miesiącach stan figury jeszcze się pogorszył. Dlatego konserwacja była niezbędna. Kiedy złoty Anioł Stróż wróci do parku Bródnowskiego? Zarządzające Parkiem Rzeźby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie podaje dokładnej daty – ogólnie informuje, że renowacja potrwa „kilka zimowych miesięcy”. Złoty Anioł powinien więc wrócić na Bródno najpewniej wiosną, w okolicach marca-kwietnia 2018 roku.

 

zdjęcie: obdrapany Anioł z Parku Bródnowskim / fot. archiwum targowek.info

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx