Nie wyrzucaj jedzenia – oddaj je do Jadłodzielni (i weź coś innego)

7
Share

Pierwsza Jadłodzielnia w naszej dzielnicy działa na Bródnie. O co chodzi i ile to kosztuje?

 

Uwaga, artykuł nieaktualny. Po kilku miesiącach działalności Jadłodzielnia na Bródnie została zamknięta (czytaj tutaj)

 

Mówiąc w skrócie, „jadłodzielnia” to punkt służący do nieodpłatnej wymiany żywności. Każdy, kto ma niepotrzebne (ale zdatne do spożycia) jedzenie, zamiast wyrzucać je do śmietnika, może przynieść do punktu i je za darmo oddać. A jeśli znajdzie tam jakiś interesujący dla siebie inny smakołyk, może go za darmo zabrać. Po angielsku nazywa się to „foodsharing”.

Pierwsza w dzielnicy Targówek – i już 10. w Warszawie – Jadłodzielnia została oficjalnie otwarta na Bródnie przy ul. Bazyliańskiej 1 (tuż obok poczty i apteki).

Ten ogólnodostępny punkt składa się z lodówki oraz szafki. Każdy, kto nie ma możliwości lub pomysłu zagospodarowania nadającej się do spożycia żywności może przynieść ją do Jadłodzielni i zapobiec jej zmarnowaniu. Każdy może także poczęstować się produktami, które się tam znajdują. Z żywności mogą skorzystać wszyscy – zarówno osoby ubogie, jak i zamożne, które chcą po prostu czegoś spróbować.

 

Symboliczne otwarcie Jadłodzielni na Bródnie

 

Adres, w którym działa bródnowska Jadłodzielnia nie jest przypadkowy. Lodówka i szafka do wymiany żywności znajdują się w Sklepowisku, sklepie społecznym działającym na Bazyliańskiej 1 już od półtora roku. Przyjmuje on używane rzeczy, które jednym są już niepotrzebne i sprzedaje je tanio najbardziej potrzebującym, a zyski przeznacza na pomoc dla najbiedniejszych. Więcej o Sklepowisku pisaliśmy tutaj.

Teraz Sklepowisko oraz Jadłodzielnia działają pod jednym adresem przy ul. Bazyliańskiej 1. W dni powszednie są czynne w godz. 11:00-19:00, a w soboty 11:00-15:00 (w niedziele zamknięte).

Macie dobre, ale niepotrzebne jedzenie? Nie wyrzucajcie go do śmieci, tylko oddajcie do Jadłodzielni na Bródnie!

 

Co można zostawić w Jadłodzielni, a czego nie można? Szczegóły na plakacie:

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx