Na głównej ulicy Bródna ma być lepiej, ładniej i bardziej „po ludzku”. Z tym, że w roku 2022.
O miejskiej wizji przebudowy ulicy Kondratowicza pisaliśmy na targowek.info już w kwietniu ubiegłego roku. Koncepcja dotyczy wyglądu ulicy po roku 2022, gdy na Bródnie zostaną otwarte dwie stacje metra. Władze Warszawy zapowiadają, że Kondratowicza przejdzie przemianę porównywalną z tą, jaka nastapiła na ul. Świętokrzyskiej po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra.
Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie
Pomysł zmian na Kondratowicza zakłada przekształcenie tej ruchliwej – i dziś bardzo niebezpiecznej – ulicy w miejską aleję, wygodną i przyjazną dla wszystkich mieszkańców.
Według bazowych założeń pozostaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku – lecz będą one węższe niż dziś i znacznie bliżej siebie. W zatokach wzdłuż jezdni znajdzie się miejsce do parkowania aut. Dzięki temu możliwe będzie wygospodarowanie przestrzeni na dodatkową zieleń uliczną (szpalery drzew po obu stronach i między jezdniami, krzewy itd.), zaś po obu stronach Kondratowicza powstaną drogi dla rowerów, a także szerokie chodniki.
Ale jak to będzie wyglądało dokładnie, dowiemy się po powstaniu szczegółowego projektu przebudowy ulicy. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił w piątek przetarg na wykonanie niezbędnej dokumentacji. Zwycięska firma będzie miała 1,5 roku na przygotowanie symulacji ruchu na ul. Kondratowicza i opracowanie na ich podstawie szczegółowych rozwiązań drogowych.
Dokumentacja ma być gotowa w drugiej połowie 2019 roku – tak, aby na jej podstawie można było zrealizować przebudowę ulicy w ramach odtworzenia po budowie końcowego odcinka II linii metra, której zakończenie znów jest zapowiadane na rok 2022.
Wedłuch pierwszych wizualizacji pełna zieleni ul. Kondratowicza ma za cztery lata wyglądać mniej więcej tak:
Z góry zaś będzie to wyglądało tak:
Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Bródnie (i Zaciszu)
Ogólnie wygląda dobrze, brakuje tylko zatok autobusowych i oddzielnych pasów do skrętu w prawo, ale miejmy nadzieję, że to poprawią.
W końcu ten ,,ściek komunikacyjny” zmieni się w przyjemniejszą arterię. Myślę, że po otwarciu bródnowskich stacji metra oraz nowej linii tramwajowej na Białołękę – sytuacja drogowa będzie dużo lepsza niż obecnie.
kolejne pieniądze w błoto gdyż ul. Kondratowicza jest idealna tylko wystarczy drzew dosadzić, weście się lepiej za przedłużenie budowlanej chociaż do jagiellońskiej bo zaraz staniemy w jednym wielkim korku
A czemu redakcja jeszcze nie zaczęła wylewać pomyj na ZTM z powodu podziału 176 na 176 i 376? Przecież jesteście w tym dobrzy !
Od zatok się odchodzi celem spowolnienia ruchu.
Lewackie pomioty niedoczekanie wasze. Zaraz idioci z PO odejdą w niepamięć i nie będzie żadnego zwężania ulic. Cycki sobie zwężcie
A czy założenie o którym była kiedyś mowa, że Park Bródnowski będzie powiększony, a samochody na odcinku Chodecka – Labiszynska będą gośćmi będzie realizowane?
trolejbus by się przydał bo autobusy straszny smog robią
A może port do teleportacji?!
A może połączenie z kanałkiem żerańskim i będziemy rejsować do zalewu zegrzyńskiego.
Kondratowicza to akurat najlepiej zaprojektowana ulica Bródna !!!.
Co by tu jeszcze spieeeeepszyć … ważne żeby kawałek placu przy parku dla dewelopera na sprzedaż został.
Ciekawe czy po przebudowie studzienki kanalizacyjne będą na środku pasa drogowego? To taka nasza krajowa tradycja, nie znana w innych rejonach cywilizowanego świata.
Niech by bylo jak jest. A byc może wzięło się prezenty od developerów i teraz trzeba im buty lizać. Rada jest jedna. Niech stawiają osiedle na pasie zieleni.
ŚWIETNY POMYSŁ. MNIE PASÓW, BRAK PARKINGÓW BO PRZECIEŻ ZA 5 LAT NIE BĘDZIE SAMOCHODÓW TYLKO BĘDZIEMY LATAĆ HAAHAHAA MAKABRA. WEZCIE SIE NAJPIERW ZA PORZADEK W PARKACH I ZIELENINE A DOPIERO POZNIEJ WSZEDZIE DRZEWA I TRAWA .
Oczywiście dłuuugi lewoskręt do ratusza sobie zrobili, a co będzie na innych skrzyżowaniach, przy Łabiszyńskiej codziennie jest fatalny korek
Cieeekawa koncepcja! Rodem z filmu „Poszukiwana, poszukiwany” („To jezioro damy tutaj, a ten [dom] niech sobie stoi w zieleni”). Wg planów mają zaistnieć „szpalery drzew po obu stronach i między jezdniami, krzewy itd”. Wzdłuż PARKU! Obsesja „zieleni”.
Z pewnością ciekawie będą wyglądały slalomy karetek pogotowia (dojazd do szpitala) i wozów straży ogniowej na zwężonych pasach jezdni.
Oczami wyobraźni widzę tłumy turystów przemierzających Trakt Bródnowski i podziwiających zabytki komuny :-)
A może udałoby się coś zrobić w celu UŁATWIENIA ŻYCIA mieszkańcom Bródna?
Przy istniejącej obecnie ulicy spokojnie można na duzych obecnie trawnikach pomiędzy istniejącą jezdnia a chodnikami po obu stronach zastosować zieleń – i nie muszą to byc szpalery drzew. Odpowiednio dobrane szpalery krzewów osloniłyby częściowo pieszych od zanieczyszczen i hałasu z ulicy. Szpalery drzew już istnieją i są nawet w ustanowionym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego – po co mamy tam dosadzac nowe i robic aleje? Trochę bez sensu na siłę zmniejszac pasy jezdni aby móc posadzic nowe drzewa – odpowiednio dobrane krzewy załatwią sprawę – będzie i ładnie i przyjemnie. Można nawet te wielkie połacie trawników zwężyć na miejsca parkingowe wzdłuż… Czytaj więcej »
Kocham zieleń ale złości mnie „krzakomania” w ciągach ulic.Czy nietykalne, święte krzaki przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Rembielińskiej nie są dostateczną przestrogą? W żadnym opracowaniu dot.”nowej” Kondratowicza nie ma słowa na temat przyszłych losów bazaru.A jest to miejsce od ćwierćwiecza wrośnięte w życie dzielnicy, potrzebne i znakomicie zlokalizowane.Czy nie planują tam przypadkiem kolejnych budynków deweloperskich z kilkoma bankami w części parterowej? Myślę, że dobrym pomysłem ( bo bazar w obecnej postaci na pewno się w takim miejscu nie ostanie) byłoby coś podobnego jak w przypadku dawnego bazaru przy pl.Szembeka na Grochowie.Część budynku, który powstał na terenie dawnego bazaru przeznaczono też na… Czytaj więcej »
Kto planuje trasę metra przez Trocką, dla kogo dla urzedników tam mieszkających. Dlaczego metro nie poprowadzono Radzymińską do Młodzieńczej, przecież przejechanie tego odcinka od Wileńskiego nie stanie w kilometrowych korkach graniczy z cudem. Tam podróżuje najwiecej ludzi, a teraz po oddaniu metra Trocka nie bedzie możliwe dojechać do Dw Wschodniego, skrócona trasa 140 i 340 a do Centrum trasą Wz pojedzie tylko z Młodzieńczej 190, to kpina. Bo skrócona bedzie trasa 527, ,E7, Do Ursusa 517 nie bedzie miżna dojechać z Pragi to absurd. To poprostu jedna wielka kpina , ludzion napewni to sie nie spodoba.
Po co takie szerokie chodniki ? Czy Bródno, to teren zwiedzania dla wycieczek ? Taką samą głupotę zrobił jakiś debil na Łodygowej, gdzie zamiast dobudować 2 pasy ruchu w każdą stronę, to wybudowali ścieżki rowerowe szersze niż jezdnie. Samochody nadal będą grzęznąć w korkach, generując hałas i smród. CO ZA DEBILE TYM RZĄDZĄ ???
Mi wizualizacje się podobają a jak komuś przeszkadza zwężenie tej ulicy to samochód na plery i ogień. Miejsc parkingowych za mało ? To sobie w mieszkaniach poróbcie i zamiast kobiety samochód przytulajcie. W większości dużych europejskich miast odchodzi się od modelu wspierającego podróż samochodem po mieście na transport zbiorowy . Aby przekonać użytkowników aut zaczęto wprowadzać większe opłaty za parkowanie w centrum ,ogranicza się przepustowość ulic i robi bus pasy bo stwierdzono iż tylko takie rozwiązania są w stanie zmusić do zmiany środka podróży .
@ User1 Może jakiś konkretny przykład „większości dużych europejskich miast”? Brakuje przykładów możliwych do zweryfikowania przez innych? Osobiście nie zauważyłem nigdzie poza Londynem (wiem też o casusie Oslo) aby zniechęcano ludzi od korzystania z aut. Bywałem np. w Paryżu, Berlinie, Londynie, Bernie, Wiedniu, Madrycie, Monachium, Marsylii, Hamburgu, Zurichu, Glasgow, Dreźnie itd itp i widziałem jak tam jest to zorganizowane. Po co siejesz dezinformację? Po co opowiadasz bzdury? Obstawiam, że jesteś pracownikiem z jednego z tych lobbystycznych pseudo biur projektowych, co je pogoniono po prezentacjach koncepcji dla przebudowy ulicy Kondratowicza. Albo tym śmiesznym chudym człowieczkiem w płaszcz, co przyjechał na składaczku… Czytaj więcej »
A gdzie będą parkować samochody? Tubylcy i słoiki mają w większości po jednym. Będą je wieszać sobie w mieszkaniu na ścianie? Na wyremontowanej ostatnio Łojewskiej wprowadzono na połowie ulicy zakaz parkowania a trawniczek odgrodzono od ulicy pięknym płotkiem metalowym. Nie jestem zwolennikiem rozjeżdżonych krawężników, ale gdzieś te samochody jednak muszą parkować, a ludzi nie stać na płatne parkingi. Mogłyby parkować po obu stronach ulicy, gdzie znajduje się ogromny pas zieleni z dwoma rzędami drzew, stanowiący jeden wielki wychodek dla miejscowych piesków. Swobodnie można by zmniejszyć go o 1/3 nie naruszając drzew by stworzyć parkingi dla samochodów, np. pod skosem w… Czytaj więcej »
uroku tej futurystycznej ulicy Kondratowicza nadawać będą nadal obleśne blaszaki i pawilony zlokalizowane z jednej strony wzdłuż prawie całej ten nowoczesnej arterii
komuś tu brakuje zatok autobusowych?a kto mu obiecywał autobusy?będzie metro!
Najbardziej zadziwia odniesienie, autora tekstu, do „wzoru” jakim jest chyba dla niego przebudowana ul.Świętokrzyska. Nie tylko jesteśmy mieszkańcami Targówka, ale jesteśmy też mieszkańcami Warszawy i doskonale wiemy jak bardzo, przebudowana ul. Świętokrzyska zdegradowała samo centrum naszego miasta. Krach komunikacyjny, brak miejsc do parkowania, wystraszeni starsi ludzie rozglądający się nerwowo za oszalałymi rowerzystami – to po prostu betonowy wąwóz otoczony szarymi surowymi betonowymi gmaszyskami z siedzibami: banków, szpitala, hotelu, Poczty Głównej, Ministerstwa Finansów, NBP… Taak, nie ma co, to po prostu – miasto marzeń – dysfunkcjonalna pustynia rodem z marzeń szalonego „inżyniera dusz ludzkich”. Zostawcie nam ul. Kondratowicza w spokoju! Może… Czytaj więcej »
Zapowiedź, podobnego do Świętokrzyskiej, rozwiązania budzi obawę, ponieważ Świętokrzyską sknocono w każdym aspekcie. Z w miarę wygodnego przejazdu pomiędzy dwiema głównymi ulicami na osi północ – południe zrobiono potworka – miejsce przyjazne dla rowerzystów i ogródków piwnych. Podobnie sknocono Targową – komunikacyjny węzeł gordyjski, projektu jakiegoś oszołoma architektonicznego bez prawa jazdy, a przynajmniej bez doświadczenia w jeździe w tej części Warszawy i bez szacunku dla kierowców. Wiecznie blokujące się skrzyżowania, ślepe pasy ruchu, bezsensownie duża powierzchnia przystanków tramwajowych i ograniczenie jezdni do JEDNEGO pasa w kierunku centrum itd. Do tego poprowadzenie ruchu pieszego przez skrzyżowanie, mimo wygodnych przejść podziemnych, dodatkowo… Czytaj więcej »
Bardzo często jestem gościem w szpitalu Bródnowskim. Już teraz graniczy z cudem zaparkowanie gdziekolwiek a po „świetlanej” przebudowie objawi się gigantyczne centrum medyczne osadzone w czarnej d….ie. Tak trzymać, a starzy, schorowani ludzie niech sobie wynajmą śmigłowiec w celu dotarcia do szpitala.