Stanęły budowy domów komunalnych na Bródnie i Targówku | targowek.info

Stanęły budowy domów komunalnych na Bródnie i Targówku

Dwie różne inwestycje w dwóch różnych częściach dzielnicy, ale obie stoją tak samo puste.

 

Budowy domów komunalnych na ul. Odrowąża na Bródnie oraz ul. Korzona na Targówku Mieszkaniowym rozpoczęły się w 2017 roku. Pisaliśmy o tym więcej na targowek.info TUTAJ oraz TUTAJ.

W pierwszym przypadku prace są mocno zaawansowane – zza płotu widać już kilka pięter żelbetonowej konstrukcji budynku. Na drugiej inwestycji wykonawca zdołał zrobić tylko głęboki wykop w ziemi. Jednak i tu i tu jesienią 2017 roku robotnicy zeszli z placu budowy i do dziś nie powrócili. Rozgrzebane inwestycje stoją puste. Co się dzieje?

Chociaż mamy do czynienia z dwiema różymi budowami, przyczyna zastoju jest tak naprawdę ta sama: firma Dorbud z Kielc.

Kieleckie przedsiębiorstwo budowlane działało z sukcesami od 25 lat, ale na przełomie 2016 i 2017 roku znalazło się w wielkich kłopotach finansowych. Mimo to warszawski samorząd powierzył chwiejącej się firmie dwie inwestycje: Urząd Dzielnicy Targówek budowę domu na ul. Odrowąża, zaś Urząd Miasta Warszawa – poprzez TBS Północ – budowę na ul. Korzona.

Kwiecień 2017 r.: podpisanie umowy ws. budowy mieszkań na ul. Korzona / fot. UM Warszawa

 

Do jesieni 2017 r. Dorbud jeszcze jakoś zipał, ale na początku października do sądu w Kielcach trafił wniosek o upadłość firmy. W tym samym czasie budowy na Bródnie i Targówku całkowicie zamarły.

Co będzie dalej? Nie wiadomo. Urząd dzielnicy prowadzi obecnie przetarg na dokończenie budowy budynku komunalnego przy ul. Odrowąża – ale chodzi tylko o dokończenie konstrukcji żelbetowej, a nie całej inwestycji.

Równocześnie kilka dni temu sąd w Kielcach dał szansę Dorbudowi i zamiast ogłoszenia jego upadłości otworzył postępowanie sanacyjne – dzięki czemu firma ma szansę przetrwać. A może nawet wrócić na budowy na Bródnie i Targówku, chociaż oddanie do użytku obu domów komunalnych zapewne będzie droższe i z pewnością się opóźni.

***

Co powstanie na ulicy Odrowąża?

W siedmiopiętrowym budynku komunalnym na ul. Odrowąża, pomiędzy Pożarową i Budowlaną, znajdzie się 156 niedużych mieszkań komunalnych, w których zgodnie z planem zamieszka łącznie ponad 400 osób. W budynku w kształcie wielkiej litery L zmieści się także nowe publiczne przedszkole oraz przeniesiona z sąsiedztwa poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Planowany termin zakończenia budowy: listopad 2019 r.

Wizualizacja budynku przy ul. Odrowąża / mat. UD Targówek

 

Co powstanie na ulicy Korzona?

Budynek na ul. Korzona, z dostępem także od strony ulicy Chyrowskiej, będzie miał trzy piętra i podziemny garaż. 56 z 64 mieszkań będzie bardzo małych – jedno i dwupokojowe. Najmniejsze z nich będą miały 27 m kw., największe sięgnie 75 m kw (4 pokoje z kuchnią). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Planowany termin zakończenia budowy: październik 2018 r.

Wizualizacja budynku przy ul. Korzona / mat. TBS Warszawa Północ

 

Uwaga: budynek przy Korzona bywa czasem nieprezycyjnie nazywany jest TBS-em. To dlatego, że na zlecenie Urzędu Miasta Warszawy funkcję inwestora pełni w nim Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ. De facto to jednak „eksperymentalny” budynek komunalny, w którym 45 mieszkań miasto Warszawa przeznaczy dla mieszkańców, którzy nieznacznie (do 10%) przekraczają kryterium dochodowe, aby otrzymać „standardowe” mieszkanie komunalne. Pozostałe 19 lokali TBS Warszawa Północ wynajmie osobom wskazanym przez stołeczny ratusz zgodnie z założeniami programu Mieszkania2030 (osoby przekraczające kryterium dochodowe do otrzymania mieszkania komunalnego o 10%-40%).

 

zdjęcie na górze: opuszczona budowa domu komunalnego na Odrowąża z perspektywy Cmentarza Bródnowskiego / fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “Stanęły budowy domów komunalnych na Bródnie i Targówku

 • 25 stycznia 2018 o godz. 09:13

  Jak się chciało budować na zabranym prawowitym właścicielom gruncie, to taka jest ZEMSTA BOGÓW. Zabrali działki i ani odszkodowań ani rekompensat,

 • 25 stycznia 2018 o godz. 09:55

  jak dobrze że na odrowąża będzie psycholog, jest ogromne zapotrzebowanie lokalnej społeczności na usługi psychiczne

 • 25 stycznia 2018 o godz. 10:13

  Po co komu domy komunalne, polski obywatel sam sobie uciuła na kąt od panów deweloperów po 30 letniej harówie u obcych. A i rząd wyżywi się przy okazji z tej krwawicy.

 • 25 stycznia 2018 o godz. 11:42

  rozumiem biednych ludzi, trafiło im się nieszczęście itd. takie mieszkanie powinny być dla nich. Historia pokazuje jednak, że 60 % tych mieszkań dostają beje …. i nie można ich potem wykurzyć ani nic

 • 25 stycznia 2018 o godz. 20:54

  Na Odrowąża jest psycholog, a nawet kilkunastu – kilkadziesiąt metrów od budowy – w suterynie szkoły zawodowej.

 • 26 stycznia 2018 o godz. 00:15

  Ja myślę, że ta Pani z drugiego zdjęcia od góry, stojąca pośrodku, znalazła spadkobierców tych budynków. Stąd ta blokada.

 • 26 stycznia 2018 o godz. 18:16

  Bloki komunalne to powinny być 30 kilometrów od miasta w polu. Max 25m2 wielkości. To ma być mieszkanie dla leniuchów i nierobów na przetrwanie a nie luksusy prawie w centrum miasta. A teraz jest tak, że ludzie biorą kredyty i kupują mieszkania na Białołęce a nieroby dostają mieszkania za free na Targówku. Kiedy w końcu ludzie pogonią to całe towarzystwo krętaczy z Platformy …..

 • 26 stycznia 2018 o godz. 19:45

  Dostają mieszkania, pracują na czarno żeby nie wykazywać dochodów i to jest niestety prawda o 80 % takich mieszkańców lokali komunalnych. Pomijam fakt że część z nich ma domy poza Warszawą. Wystarczy spojrzeć na auta które parkują w garażach podziemnych takich nowych lokali.

 • 27 stycznia 2018 o godz. 22:29

  niech te budowy stoją jak najdłużej i niech to się najlepiej zawali! Dość patusów!!!

 • 28 stycznia 2018 o godz. 06:40

  Co jest… Ja już sie rozwiodlem z żoną. I gdzie teraz ona się podzieje z czwórką dzieci. Może bedzie mieszkać w jednym z sześciu mieszkan ktore są na mnie, a może w moim nowym mercedesie. Co my mamy teraz robić. Państwo zrobiło nas w konia obiecując możliwość wyłudzenia tfu dostania mieszkania dla samotnej matki a teraz co??? Panie premierze jak zyc. Przeciez ja mam na rodzine co miesiac tylko 40 tys. Jak zyc?

 • 29 stycznia 2018 o godz. 15:37

  nie mogę się doczekać kiedy odbiorę swoje M i mam nadzieję, że na dole będzie Żabka bo nie chce mi się chodzić na skrzyżowanie do 24H po śniadanie.

 • 5 lutego 2018 o godz. 16:08

  Niektóre komentarze są żałosne naprawdę np w stylu
  „nie mogę się doczekać kiedy odbiorę swoje M i mam nadzieję, że na dole będzie Żabka bo nie chce mi się chodzić na skrzyżowanie do 24H po śniadanie.” jakiś cwaniak_Bródno
  Czy w mieszkaniach komunalnych mieszkają sami alkoholicy i patusy, no ludzie pewnie sami mieszkacie w takich mieszkaniach i sami chlejecie i oczerniacie innych,gdzie logika gdzie rozsądek gdzie zrozumienie gdzie pomoc gdzie miłość???
  Ja czekam na te mieszkanie wraz z rodziną i wkurzeni jesteśmy, jesteśmy normalnymi ludźmi których nie stać na kupno mieszkania, a przez taką furtkę możemy mieć swój kąt a nie gnieździć się w 4 osoby w pokoju 9m2…I czy oznacza to że jestem patusem czy alkoholikiem.Jakbym miał zdolność kredytową bym kupił mieszkanie i w dupie miał mieszkania komunalne, ale niestety muszę w tym liczyć na pomoc państwa w taki sposób a nie inny.
  Trochę zrozumienia i tolerancji nie każdy człowiek to degenerat.Chociaż patrząc co Wy tu piszecie i jacy są ludzie to ogólnie cały kraj jest patologiczny bez wyjątków,tak żeby nikt mi nie dopisał nawet ja.

 • 14 lutego 2018 o godz. 12:16

  Jak cie nie stać na mieszkanie w Warszawie to kup je pod Warszawą, albo gdzieś na prowincji. Tak robią nie-patusy i nie-pasożyty.

 • 22 lutego 2018 o godz. 19:50

  jakich k…wa domów?? przecież to bloki z mieszkaniami…
  dom, może być w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, lub wolnostojący, a blok to budowla wielorodzinna z mieszkaniami
  co za matoł tytuł wymyślił, ręce opadają…:/

 • 3 marca 2018 o godz. 22:46

  @Zenon, Jak śmiesz tak się wypowiadać o wszystkich mieszkańcach mieszkań komunalnych ! Czy ty sam jesteś patologiczny w swym rozumowaniu, że wszystkich jednakowo traktujesz ? Nie wszyscy urodzili się w bogatych rodzinach i nie każdy ma talent do interesów. Jesteś obrzydliwy !

 • 7 czerwca 2018 o godz. 09:37

  Nie wszyscy mieszkańcy mieszkań komunalnych to degeneraci. Nie wszystkich stać na zakup mieszkania, gdzie średnio cena do 7500 zł za metr – https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa-brodno/, a tak wyglądają realia. Pomoc tym, których nie stać na zapożyczanie się na grube tysiące to jest obowiązek państwa.

 • 1 lipca 2018 o godz. 14:07

  Mam małą emeryturę czekam na kawalerkę komunalną bo dom w którym mieszkam przejol właściciel czy jestem patologią? Czy ofiarą systemu ? Proszę o komentarz

 • 14 grudnia 2018 o godz. 00:59

  Do anonima ja mam identyczną sytuację jesteśmy ofiarami systemu i jest nas sporo ale co to kogo obchodzi jakoś nie widzę komentarzy wszystkich zamurowało a może my też patologia

 • 19 marca 2019 o godz. 22:45

  a kto bedzie płacił za garaż

 • 9 stycznia 2020 o godz. 08:07

  Czy wiadomo kiedy będą te mieszkania gotowe do zamieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.