Zmiana koncepcji remontu Łodygowej. Wiemy, jak to będzie ostatecznie wyglądało

13
Share

Rozpoczęcie głównej części remontu rozkopanej ul. Łodygowej niemiłosiernie się przeciąga, ale ostatecznie mieszkańcy pewnie się z tego ucieszą.

 

Remont, czy raczej generalna przebudowa ul. Łodygowej na Zaciszu, trwa już teoretycznie od ponad czterech miesięcy. Robotnicy pojawili się na ulicy we wrześniu 2017 r. i od tamtego czasu zajmują się „pracami przygotowawczymi”: rozkopali pobocza, wycięli drzewa, przełożyli część instalacji podziemnych. W zasadzie na poboczach już nie mają co robić, ale wciąż nie rozpoczęli najważniejszej i najbardziej uciążliwej części tej inwestycji: przebudowy głównej jezdni.

Co się dzieje? Udało nam się to ustalić.

Przez długi czas wydawało się, że na czas budowy nowych jezdni ul. Łodygowa zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu. Dojazd z/do Ząbek byłby całkowicie odcięty, a mieszkańcy osiedli bloków z okolic ul. Wolińskiej i Wyspowej musieliby się męczyć na prowizorycznych objazdach.

Jednak, ku sporemu zaskoczeniu wykonawcy, miejskie Biuro Polityki Mobilności i Transportu nie wyraziło zgody na taką organizację robót. Teraz więc trwają prace nad zmianą harmonogramu remontu Łodygowej.

Jak będzie ostatecznie wyglądał remont tej ulicy? Jak ustalił targowek.info, zgodnie z wytycznymi BPMiT roboty drogowe na Łodygowej będą wykonywane etapami. Najpierw na północnej stronie ulicy (od strony wspomnianych osiedli bloków), a następnie na południej stronie.

Wg naszych informacji wykonawca najpierw rozpocznie prace na odcinku o długości ok. 150 m od skrzyżowania z ul. Radzymińską, a później będzie krok po kroku przesuwał „front robót”. Stopniowo ruch będzie przekładany na nowo wybudowaną jezdnię północną, a jezdnia południowa na tych odcinkach będzie wyłączana z ruchu.

Takie rozwiązanie spowoduje, że podczas całego remontu jezdni powinno się udać utrzymać ruch samochodów i autobusów, a także dojazd do domów, choć oczywiście możemy się spodziewać jeszcze większych korków niż zazwyczaj.

Kiedy zaczną się pierwsze prace na odcinku od Radzymińskiej? Odpowiedź brzmi: jak tylko pozwolą warunki pogodowe. Czyli, znając nasze ostatnie zimy, pewnie w ciągu kilku tygodni. A dlaczego od razu nie przygotowano takiego harmonogramu robót, tylko zmienia się go już po rozkopaniu całej okolicy?

– Etapowy projekt organizacji ruchu, który jest obecnie wprowadzony i który umożliwił rozkopanie ulicy, został zatwierdzony przez BPMiT. Ulicę w każdym przypadku trzeba byłoby rozkopać, ponieważ wymaga tego przebudowa sieci podziemnych. Następne projekty organizacji ruchu będą wprowadzane w kolejnych etapach robót – informuje nas Małgorzata Gajewska, rzecznik prasowy Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Oficjalny termin zakończenia przebudowy ul. Łodygowej to wciąż listopad 2018 roku, choć można powątpiewać, czy to jeszcze jest realne.

 

***

Jak będzie wyglądała ul. Łodygowa po remoncie?

 

Projekt zakłada budowę drogi o długości 1,6 km (od Radzymińskiej do granicy z Ząbkami) o przekroju 2×2 pasy ruchu, z wyznaczonymi pasami do skrętu. W wyniku przebudowy ulica Łodygowa będzie miała dwie jezdnie, każda o szerokości 7 metrów, rozdzielone 2,5 metrowym pasem dzielącym o długości 1230 m. Wybudowane zostaną również drogi serwisowe o długości 1100 m. W trakcie prac wykonane zostanie nowe odwodnienie, przebudowa sieci energetycznej, wykonane chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowane będzie także skrzyżowanie ul. Łodygowej z Radzymińską i  Młodzieńczą. Wykonawcą remontu (na zlecenie stołecznego ZMID) jest polski oddział hiszpańskiej firmy Balzola.

 

Tak ma wyglądać Łodygowa po remoncie / wizualizacja ZMID

 

zdjęcie na górze: Michał, czytelnik targowek.info

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx