Najlepsza podstawówka w dzielnicy walczy o balon | targowek.info

Najlepsza podstawówka w dzielnicy walczy o balon

Burmistrz zwodzi rodziców, ci we wtorek szykują protest w ratuszu.

 

Szkoła podstawowa nr 52 imienia „Alka” Dawidowskiego nie tylko jest najlepszą szkołą w dzielnicy Targówek, ale w ogóle jedną w najlepszych podstawówek w całej Warszawie (kilka lat temu w rankingu szóstoklasistów wspięła się aż na 8. miejsce w stolicy). Jest też niestety jedną z najbardziej zatłoczonych szkół w mieście: uczy się w niej blisko tysiąc dzieci, których zbudowany w 1954 roku budynek przy ul. Samarytanka od dawna nie jest w stanie pomieścić.

Zaciszańska szkoła wynajmuje dodatkowe pomieszczenia w dwóch innych budynkach, lecz to niewiele pomaga. Dzieci z SP 52 dalej nie mieszczą ani w salach, ani w świetlicy, ani na stołówce, ucząc się w ścisku na dwie zmiany. A zimą dochodzi jeszcze jeden problem: lekcje w-f z powodu zimna i smogu nie mogą się odbywać na boisku – zaś sala gimnastyczna ma ograniczoną pojemność – więc dzieci ćwiczą na korytarzach i w piwnicy.

Przynajmniej ten ostatni problem możnaby stosunkowo szybko rozwiązać, przykrywając szkolne boisko na zimę balonem – czy, mówiąc bardziej fachowo, przenośną halą pneumatyczną. Ostatnio takie balony stały się na Targówku bardzo popularne. Władze dzielnicy zafundowały je już podstawówkom na ul. Krakusa, Remiszewskiej i Trockiej, OSiR-owi przy Łabiszyńskiej i Orlikowi im. Eusebio przy Remiszewskiej/Handlowej. Balony mają niemal wszyscy – oprócz najlepszej i najbardziej zatłoczonej szkoły w dzielnicy.

 

Szkoła podstawowa nr 52 przy ul. Samarytanka na Zaciszu / fot. targowek.info

 

Dyrekcja i rodzice z SP 52 walczą wspólnie o postawienie balonu w ich szkole już od roku. I są coraz bardziej rozgoryczeni sposobem traktowania ich przez władze Targówka. Zarząd dzielnicy przez cały rok na przemian obiecywał inwestycję i wyszukiwał wymówek, dlaczego nie może tego zrobić.

„Wiosną w trakcie spotkań osobistych z panem burmistrzem Antonikiem byliśmy zapewniani, że następny balon będzie dla naszej szkoły” – mówi Mariusz Pietraszek, przewodniczący rady rodziców w SP 52. – „W listopadzie szkoła otrzymała pismo dające do zrozumienia, że balonu nie będzie”.

A odkąd zaczęła się zima, nikt w urzędzie dzielnicy w ogóle nie ma już ochoty spotykać się z rodzicami z Zacisza.

Obecna zima za chwilę się skończy, więc stawianie teraz balonu właśnie traci sens… ale w szkole martwią się przyszłym rokiem, gdy w przepełnionym budynku przy ul. Samarytanka będzie się uczyć jeszcze więcej dzieci niż dzisiaj (bo po raz pierwszy pojawią się klasy ósme).

Rodzice ze szkoły im. „Alka” Dawidowskiego czują się oszukani i lekceważeni, więc ogłosili mobilizację: we wtorek 13 lutego (o godz. 17) w urzędzie przy ul. Kondratowicza odbędzie się posiedzenie komisji edukacji rady dzielnicy Targówek, na której dyskutowany będzie temat balonu nad boiskiem SP 52. Zaopatrzeni w symboliczne baloniki rodzice zamierzają walczyć o pieniądze dla szkoły w budżecie dzielnicy – skoro nie tej zimy, to przynajmniej na zimę 2018/2019.

„To jest ostatnia szansa na wpisanie tej pozycji do budżetu. Oczekujemy oficjalnej deklaracji władz dzielnicy, najlepiej pisemnej, że taki balon będzie w naszej szkole działał. Jeśli to się nie uda, to ze względu na wybory samorządowe temat może zostać odsunięty w bliżej nieznaną przyszłość” – podkreśla Mariusz Pietraszek z rady rodziców.

Koszt podstawienia standardowego balonu nad boiskiem to około 700-800 tys. złotych. Na jego montaż i rozbiórkę wystarczy kilka dni. W skali dzielnicy to niewielkie pieniądze. Np. 25 mln złotych ma kosztować nowa szkoła podstawowa dla 800 dzieci, która ma zostać zbudowana na dawnym polu PGR. Szkoła ma zostać otwarta we wrześniu 2019 roku i wtedy z pewnością nieco odciąży podstawówkę na ul. Samarytanka. Tyle, że odsuwana przez lata budowa na polu PGR miała ostatecznie ruszyć pod koniec 2017 roku – ale jak dotąd się nie rozpoczęła.

 

Balon nad boiskiem szkoły podstawowej nr 114 przy ul. Remiszewskiej na Targówku Mieszkaniowym / fot. targowek.info
PRZECZYTAJ TEŻ:

35 komentarzy na temat “Najlepsza podstawówka w dzielnicy walczy o balon

 • 12 lutego 2018 o godz. 09:03

  PO to szuści. Oni mają kase ale nie dla rodzin i dzieci . Jakby dla LGBT to kada by była.

 • 12 lutego 2018 o godz. 09:13

  A gdzie i co zrobili za-radni z komisji edukacji ( J. Miśkiewicz, J. Kunowski ) z Rady Nadzorczej Dzielnicy, bo taką funkcję mają? Są nadzorcą dzielnicy i zarządu, co powiedzą ma być zrobione bo inaczej na bruk. Hej Panie Poczesny z Zacisza czy za mało tipów Pan dostał, przewodniczący rady to za mało? Radny Harasim tutaj nie Siedlce i już Pan prezydentem nie będzie, ale może jeszcze ostatni raz zostanie Pan zapamiętany nie jako członek z SLD tylko jako nie zrzeszony prawdziwy Obywatel Targówka.

 • 12 lutego 2018 o godz. 09:19

  Mniej przeznaczyć na wydziwianie w Parku Bródnowskim, to pieniądze się znajdą.Np zamiast osławionej Mediateki

 • 12 lutego 2018 o godz. 09:27

  Szkoła zatłoczona, ale jak zatłoczona jest ul. Samarytanka… Często nie można tamtędy przejechać, bo ulica zagracona nieprawidłowo zaparkowanymi autami. Smog oczywiście nie z rur wydechowych tych aut.

 • 12 lutego 2018 o godz. 09:36

  Dlaczego Pani Stop przychodzi tam do pracy o 7.50 skoro ma czas pracy od 7.00?!

  Często wcale jej nie ma!!!!!!

 • 12 lutego 2018 o godz. 10:31

  „Zarząd dzielnicy przez cały rok na przemian obiecywał inwestycję i wyszukiwał wymówek, dlaczego nie może tego zrobić.”

  -Zacisze to nie ich elektorat. To nie Spółdzielnia Bródno. Jak ogólnie wiadomo, radni reprezentują głównie interesy Spółdzielni i jej członków!!
  – Mediateka – jak podsumował temat pewien znany osobnik- „chodzi o to aby budować, a nie wybudować”

 • 12 lutego 2018 o godz. 11:15

  Niby w czym ta szkoła najlepsza? Bo jest na etacie trzech katechetów? A może sporo pań od historii z Pcimia, które słowa o dzielnicy czy Zaciszu dzieciom nie powiedzą, bo nic nie kumają?
  Już wiem, najlepsza pod względem zastawienia wszystkich chodników samochodami przez rodziców przywożących swoje miernoty z ulicy 200 m dalej.

 • 12 lutego 2018 o godz. 11:16

  Jedyna taka szkoła w okolicy do której ulica dojazdowa jest codziennie zastawiona dziesiątkami całkiem drogich samochodów z czego spokojnie połowa posiada tablice rejestracyjne z poza Warszawy.
  Dlatego dzieci uczą się w ścisku ponieważ są dowożone samochodami czyli nie mieszkają w okolicy a patrząc po tablicach przyjeżdżają nawet z innych województw.
  To może rodzice zrobią zrzutkę społeczną skoro stać ich na wożenie dzieci z innych miast na Zacisze do szkoły ;-) Roszczeniowe podejście mamy ale samochodzik na tablicach LLU, LBL, TKI, TOS, BWM, BSI, LKR, LRA.
  Jakoś pod innymi szkołami na Bródnie czy Targówku takiego carmagedonu jak na Samarytanki nie widać więc o czymś to świadczy, a nowobogaccy rodzice jak by mogli to by swoimi furmankami na boisku szkolny parkowali albo w drzwiach wejściowych.

 • 12 lutego 2018 o godz. 11:22

  Balon na Trockiej nie powstał z pieniędzy gminy. Dzielnica ani miasto nie dała ani złotówki.

 • 12 lutego 2018 o godz. 11:25

  Balon jest potrzebny. Walczymy o niego. Jest potrzebny i będzie.

  PS. Ja prowadzę Komisje Edukacji więc temat jest procedowany na komisji.

 • 12 lutego 2018 o godz. 14:15

  Dh. Jędrzej Kunowski lata świetności w działalności społecznej ma poza sobą.
  Niewątpliwą zasługą było organizowanie wystawiania kontenerów na śmieci wiosną i jesienią.
  J.Kunowski wsławił się zorganizowaniem progów zwalniających na jezdni ul.Gilarskiej.
  Balon pewnie dobra rzecz, ale nie trwała i w dłuższym czasie kosztowna. Może jako prowadzący Komisję Edukacji pomyśli druh o rozwiązaniu trwalszym, rozbudowie szkoły!
  Wiem że do wyborów czasu mało a po wyborach zapał uleci jak powietrze z balonu.

 • 12 lutego 2018 o godz. 17:50

  Balon to samo zło, można się przeziębić, lepiej niech nie będzie, starta kasy, wf też niepotrzebny, dzieci go nie cierpią, dajcie spokój

 • 12 lutego 2018 o godz. 21:01

  Artykuły i tytuły jak w onecie o Kubicy. Najlepsza w dzielnicy. W czym? Bo jestem ciekawy

 • 12 lutego 2018 o godz. 22:39

  a PO co wam balon?????
  szkoda naszych pieniędzy,jak POstawią balon to już nasze dzieci w piłkę tam nie POkopią.
  będzie komercja – gmina i szkoła wynajmuje za kasę i to nie małą – około 250 za godzinę –
  tak,tak to nie błąd dyrekcja szkoły za to przytula kasę,płacimy u ,,trenerów” bez paragonów,
  faktur lub kp. / np. szkoła na trockiej/. jeszcze jedna sprawa balony są nie ogrzewane, jest tylko
  nawiew zimnego POwietrza, zimno jak w przysłowiowej psiarni.a więc pytam PO co to ? komu nabijamy
  kasę , kto uważnie czyta ten wie , czy dotacji które daje gmina nie można wykorzystać w inny sPOsób,
  bardziej uczciwy,ale kończą się rządy ……… ………….. wasze dni są POliczone.

 • 13 lutego 2018 o godz. 08:24

  Tadek, masz to napisane w drugim zdaniu artykułu. Ale rozumiem, że zatrzymałeś się na pierwszym …

 • 13 lutego 2018 o godz. 09:50

  Precz z balonem

 • 13 lutego 2018 o godz. 12:18

  Na tytule się zatrzymałem.

 • 13 lutego 2018 o godz. 13:37

  Artykuł dokładnie pokazuje po co szkole balon.
  Część osób zamiast wymiany argumentów, obrzuca innych obelgami i błotem. Nie rozumiem tej zawiści i braku taktu. Tam uczą się tylko dzieci, a nie miernoty, ciemnogród itp. Nie będę z tym polemizował, bo takie obelgi na merytoryczny argument nie zasługują.
  Jeśli ktoś nie rozumie po co się kształci dzieci i po co im są dobre warunki, to tym osobom mogę odpowiedzieć, że jak za kilka lat będą na emeryturze, to będą pracować na to by państwo zapewniło im godne warunki życia. Nie życzę tym osobom by wtedy powiedziały, a po co im lekarze, emerytury itp. Tak to działa.
  Pozdrawiam

 • 13 lutego 2018 o godz. 13:39

  Oczywiście dzieci z tej szkoły będą pracować na tych co są na emeryturze. I to one wtedy będą rządzić i będą decydować o losie przyszłych emerytów.

 • 14 lutego 2018 o godz. 02:00

  Taaaa już widzę te dzieci jak pracują chyba w Mordorze produkują tabelki w exelu bo z siedzenia na fejsie instagramie i innych bzdurach stolarzy mechaników i innych przyzwoitych zawodów potrzebnych do funkcjonowania kraju nie będzie. Ale za to wszyscy będą magistrami marketingu i zarządzania po super prywatnych prestiżowych uczelniach i będą wymądrzać się na forach jak tutaj ich rodzice w walce o balon potrzebny na plaster do d*.

 • 14 lutego 2018 o godz. 12:36

  Niestety po wczorajszych posiedzeniu komisji edukacji pozostaje jedynie niesmak jak nieudolnych mamy radnych. Nowe ogromne osiedla powstają w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia budowy. Pozwolenia na takie inwestycje wydaje się szybko i bez refleksji. Na modernizację dróg, remonty przedszkoli i szkół w pobliżu czeka się latami bo burmistrzowi nie udaje się zgromadzić pieniędzy. SP 52 bez remontu od lat, z salami w piwnicy zalewanymi notorycznie przez deszcz i lekcjami przenoszonymi na korytarz lub na stołówkę, od lat słyszy nie ma pieniędzy.
  Ciekawe ile lat burmistrz będzie budował szkołę na polu PGR, przetarg rusza wkrótce…

 • 14 lutego 2018 o godz. 13:04

  Głęboko refleksyjna była tylko reforma oświaty na którą gmina musiała przeznaczyć do tej pory 9 mln.

 • 14 lutego 2018 o godz. 13:52

  Rozumiem, że Targówek jest jedyną gminą, która musiała zapłacić za reformę?
  a może jak to powiedział jeden z radnych, winni są wszyscy Ci co kiedyś rządzili – a nie my:)

 • 14 lutego 2018 o godz. 16:04

  my nie chcemy żadnego balonu, pod nim jest zimno, jaki sens go budować, dzieci się przeziębią, tfu

 • 14 lutego 2018 o godz. 16:48

  niech latają a nie stoją,będzie im ciepło

 • 14 lutego 2018 o godz. 18:52

  Do Jarolalo, gok. Szkoda czasu na dyskusję z Wami. Życzę by frustracja Was aż tak nie zżerała, bo szkoda życia. A nasze dzieci dadzą sobie radę, a Wy dalej klepcie sobie na forach internetowych. Pozdrawiam i szczęścia w życiu życzę, nie tylko zgryzot:)

 • 15 lutego 2018 o godz. 11:44

  kończąc dyskusję:
  niezależnie czy szkoła jest najlepsza czy najgorsza w dzielnicy, czy dzieci dowożone są autami z rejestracją WJ czy LB, czy są biedne czy bogate, to zasługują na naukę w lepszych warunkach – co zależy od nas dorosłych.
  a Jarolalo, gok i pokrewnym również życzę dużo szczęścia, uśmiechu i mało zgryzot:)

 • 16 lutego 2018 o godz. 04:14

  Tak tak sobie tłumaczcie jak chce się mieć roszczenia to trzeba też dać coś od siebie. Kiedyś ludzie byli biedniejsi więc dawali swoją pracę w czynie społecznym. Jak zaoszczędzacie taką „kupę” kasy ;-) na OC mieszkając tu już po 10 lat albo i więcej a auta nadal zarejestrowane na wichurze to może dorzucicie się do tego całego „balonu” skoro tak bardzo jest wam potrzebny ?
  A rozumiem jestem wariatem bo mówię prawdę :-) No cóż ja od ponad 20 lat płacę OC za auto zarejestrowane w Warszawie natomiast mój syn nie był wożony do szkoły samochodem a szkoła ta nie posiadała balonu i chłopak ma się świetnie. Niestety jego pierwsze auto będzie również zarejestrowane w Warszawie bo nie ma innego wyjścia biedaczysko ;-)
  I nie musisz mi moja droga życzyć dużo szczęścia ani uśmiechu bo pierwszego mi nie brakuje a drugiego mam pod dostatkiem czytając komentarze zblazowanych nowobogackich słoi.
  Co najważniejsze nie zżera mnie z powodu omawianego tematu frustracja ponieważ nie uważam aby balon na boisku był najważniejszy dla życia moich dzieci i nie widzę problemu w tym, że niektóre szkoły posiadają taką instalacje a inne nie.
  A kończyć dyskusje to może osoba która ją rozpoczęła a nie jakaś tam zainteresowana albo anonimowy koleś bez pomysłu na „nickname” mierzący wszystkich swoją miarą

 • 17 lutego 2018 o godz. 07:20

  Ten jarolalo to sam siedzi na forach i pewnie w mordorze pracuje i te uczelnie o których pisze skończył.

 • 17 lutego 2018 o godz. 09:07

  NA KONIEC !!!!!!
  BUDOWAĆ BALONY OGRZEWANE , ALBO NIE BUDOWAĆ WCALE!!!!!!!!!!
  dzieci rozebrane do koszulki się nabiegają , spocą , staną – bo pan od wf
  coś tam im opowiada / sam stoi w grubym dresie / a później choroba -grypa,angina ,
  zapalenie płuc itp. itd. Szkoły tak to robią specjalnie aby dzieci nie chodziły na zajęcia.
  W SZKOŁACH SĄ SALE GIMNASTYCZNE – WIĘC PO CO BALON
  /nie znam tej szkoły – jest stara – może w niej nie ma -jak była to zrobili w niej pracownie ????

 • 17 lutego 2018 o godz. 12:02

  Panie Jarolo. Zostawimy tu Pana z ta Panska obsesyjka. Widac Pan juz tak ma, wiec prosze sobie dalej klepac komentarze na forum. Skoro to Panu pomaga zyc…Pozdrawiam.

 • 17 lutego 2018 o godz. 16:45

  Mieszkaniec przestań klepać te oklepane frazesy jak polityk na spotkaniu z mieszkańcami. Bredzisz coś o merytorycznej dyskusji mieszając tematy i fakty z bajkami.
  Nikogo nie obrzucam błotem tylko opisuję jak ja to widzę i jakie są fakty być może bolesne z twojego punktu widzenia.
  Bredzisz o edukacji w dobrych warunkach ale co ma do tego balon z zimnym nawiewem powietrza ? Dzieci będę miały tam zajęcia z przedmiotów ścisłych ? Od trenowania sportowców są szkoły sportowe ewentualnie dodatkowe treningi w określonej dyscyplinie w dodatkowym czasie po szkole.
  Szkole jeśli już potrzebna jest solidna rozbudowa albo szybko nowy budynek gdzieś w okolicy a nie trwonienie kasy na balon w którym dziecko pobiega 2 razy w tygodniu godzinę lekcyjną – balon nie zrobi z niego sportowca z sukcesami medalowymi tym bardziej że to tylko podstawówka ze zwykłym WF. Więc cały ten balon potrzebny jest jak k……e majtki .
  A teraz skup się człowieku bo najważniejsze – mam 42 lata do emerytury ponda 20 lat a w ZUS już od lat nie ma kasy i za 20 lat tym bardziej jej nie będzie wiec nie serwuj mi tutaj bełkotu że ktokolwiek poza mną samym zapewni mi jak i obecnym dzieciom godną starość. Nie zapewni mi tego nikt, ani to państwo, ani super dzieci biegające dziś pod balonem jeśli nie zrobię tego sam. Nie serwuj mi takiego bełkotu bo nie jestem programowanym przez mainstreamowe media lewackim przygłupem.
  Tadek 1 – Ty już nie płacz, pocisk dostałeś pod innym artykułem to teraz nie przychodź skamleć pod następny. Chcesz podyskutować to się postaraj ale nie pisz płaczliwych bajek na mój temat. Nawet nie ogarniasz w czym ta podstawówka jest najlepsza ale próbujesz tu pisać jakieś wypociny.

 • 23 lutego 2018 o godz. 12:32

  Jarolalo, sprzedaj swoją „rezydencję” na Zaciszu to Ci nawet na 2 domy na podlasiu starczy i OC będziesz miał tańsze :) Patrzenie ludziom w portfel i dowód osobisty to największe prostactwo i buractwo jakie można w życiu spotkać, czytając komentarze takich ludzi jak ty wstydzę się, że jestem rodowitym Warszawiakiem.
  Jesteś zwykłym zazdrośnikiem/zawistnikiem i osobą zapewne totatlnie nie zadowoloną z życia (czyt. nieudacznikiem) jedyne co Ci zostało to puszczanie takich słabych pierdów na forach żeby się tylko dowartościować i dopiec innym – typowy „polaczek” z przerośniętym nadmuchanym ego.
  Zakładam, że jesteś typowym PiS(d)owcem, który podbudowuje się gdy innym jest gorzej – to taki wasz PiS(d)owski tok myślenia. Powodzenia i więcej empatii w życiu ;)

  PS. Lepeiej uważaj żeby Tobie całe w/g ciebie „lewactwo” pocisku nie zrobiło na tym portalu bo będziesz musiał na żoliborskich stronach szukać sobie kompanów do dyskusji.

 • 19 marca 2018 o godz. 20:05

  Nie chcemy balonu ! Czy ktoś widział z czego te balony są robione ? To dwie albo trzy warstwy folii a miedzy nimi folia bąbelkowa. Drogie to w postawieniu i po dwóch sezonach jest do wyrzucenia. Po za tym na terenie szkoły potrzebne jest miejsce na dwa budynki do przechowywania i do ogrzewania tego balonu. A ogrzewanie kosztuje tyle co złoto. Nie ma sensu . Najmniejszego. Żeby postawić balon to trzeba zrujnować boisko bo ten balon musi być do czegoś przyczepiony ( żeby nie odleciał ;) ) czyli jakiś fundamentów i ogromnych kołków albo np. kotew. Lepiej nazbierać na normalną salę gimnastyczną niż stawiać ten badziewny balon.

 • 21 marca 2018 o godz. 08:46

  Na normalną salę gimnastyczną nie ma kasy, na remont tej szkoły ani jej rozbudowę też nie ma kasy. W zamian za to jest kasa na wynajmowanie od prywatnych osób powierzchni na szkoły. Kuriozum w sp84 która ma 4 placówki, w tym jedna wynajmowana jest za grube miliony od osoby prywatnej. Pozwolenia na budowę ogromnych osiedli urzędnicy wydają bezrefleksyjnie – bez zabezpieczenia miejsc pod budowę nowych szkół i przedszkoli. Szkoła na Targówku czeka na budowę 30 -40lat, Nowotrocka tak samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.