Budżet na wybory samorządowe: zbudują nam (prawie) wszystko

27
Share

Na wczorajszej sesji Rady Warszawy Targówek dostał blisko 30 milionów złotych na inwestycje. Sprawdźcie, co ma za to wkrótce powstać.

 

Pół roku przed wyborami samorządowymi rządzący Warszawą radni PO nie mieli problemów ze znalezieniem pieniędzy na inwestycje. W nowelizacji budżetu miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej w skali całej stolicy dorzucili 200 mln złotych – z tego spora część ma trafić do naszej dzielnicy.

Na co się znalazły pieniądze w budżecie?

Przede wszystkim radni bez oporów dorzucili brakujące 18 mln zł na remont przy tzw. „obwodnicy Targówka” czyli ciągu ulic Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej. Pisaliśmy o tym na początku marca: w tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel tylko 7 mln zł, podczas gdy najtańsza oferta złożona w przetargu na wykonawcę opiewała na niemal 24 mln zł. Wydawało się, że remont oddali się w nieokreśloną przeszłość, ale w roku wyborczym nie ma rzeczy niemożliwych i Zarząd Dróg Miejskich już wczoraj ogłosił, że dzięki decyzji radnych przetarg zaraz zostanie rozstrzygnięty i rozpoczną się prace w terenie. Jak będzie wyglądać „obwodnica Tgk” po remoncie – piszemy tutaj.

Inna duża nowa inwestycja to 8 mln zł na rozbudowę Domu Kultury Zacisze przy ul. Blokowej. To pokłosie nieudanego projektu budżetu partycypacyjnego o nazwie „Szklana góra”: mieszkańcy zagłosowali za budową szklanej przybudówki przy Domu Kultury Zacisze, która miała kosztować 400 tys. zł. Ale po kilku nieudanych przetargach stało się jasne, że za tak niską kwotę pawilonu nie da się zbudować. Pomysł więc ewoluował i za przyznane wczoraj pieniądze DK Zacisze ma być rozbudowany solidniej, m.in. o salę widowiskowo-koncertową. W tym roku ma powstać projekt tej rozbudowy, a realizacja inwestycji ma nastąpić w 2019 roku.

Trzeci duży projekt, na który Rada Warszawy przeznaczyła pieniądze, to 2,9 mln zł na rozbudowę przedszkola nr 120 przy ul. Tokarza na Bródnie – choć szczegółów tej rozbudowy jeszcze nie znamy.

Trochę szkoda, że w nowelizacji budżetu ktoś nie dopisał jeszcze z powrotem budowy Trasy Krasińskiego, Nowotrockiej czy remontu św. Wincentego, bo w przedwyborczym zapale stołeczni radni przegłosowaliby pewne także i te inwestycje ;) Ale i tak mieszkańcy Targówka mają powody do zadowolenia z wczorajszych decyzji. O ile oczywiście zostaną one zrealizowane, bo niestety wykonanie budżetów wychodzi naszym urzędnikom zdecydowanie gorzej niż ich planowanie.

 

fot. Pixabay/e-gabi

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx