Klęska przetargu na „obwodnicę” Targówka! Remontu nie będzie?

13
Share

Chętni na remont tzw. obwodnicy Targówka Mieszkaniowego chcą za to aż 4 razy więcej pieniędzy, niż planowali urzędnicy.

Oczywiście chodzi o ciąg ulic Handlowa, Ossowskiego, Barkocińska, Myszkowska, który niewiele zmienił się od czasu budowy Targówka Mieszkaniowego w czasach PRL. Dwa lata temu miasto ogłosiło, że chce przeprowadzić generalny remont tej drogi. Jak ma wyglądać nowa „obwodnica Targówka” pisaliśmy już rok temu.

Pozostał „drobiazg”: wyłonienie wykonawcy tego remontu. Miasto w 2017 roku planowało przeznaczyć na to 10 milionów złotych, inwestycja się przesunęła i w budżecie na rok 2018 przewidziano na prace już tylko 7 milionów.

Zaś na początku marca Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w ogłoszonym przez siebie przetargu. Dobra wiadomość: wykonaniem prac jest zainteresowanych dwóch wykonawców. Zła wiadomość: obaj chcą za remont naszej „obwodnicy” dużo ponad 20 milionów złotych!

Najkorzystniejszą cenowo ofertę (jeśli można tak powiedzieć) przedstawiła firma IDS – BUD S.A. – która życzy sobie kwotę 23 923 500,00 zł brutto. Druga oferta – od firmy Planeta sp. z o.o. – proponuje kwotę 29 438 020,70 zł brutto.

Żądane sumy przekraczają więc kilka razy stawkę, którą planowali wydać miejscy radni…

Obecnie nie posiadamy całej kwoty na zaplanowane prace – przyznaje oficjalnie ZDM. – W związku z tym zwróciliśmy się już do Rady Warszawy o dodatkowe środki na tę inwestycję. Radni podejmą decyzję w tej sprawie na marcowej sesji. Jeśli radni przychylą się do naszej prośby, będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg i przystąpić do prac w terenie. Wyłoniony wykonawca będzie miał za zadanie wykonać roboty do listopada 2018 r.

Wspomniany termin wykonania robót od razu możemy włożyć między bajki. Znając „hojność” Rady Warszawy dla Targówka, nie za bardzo też liczymy na dorzucenie przez miasto brakujących milionów. Na zejście firm budowlanych z ceny o 70 procent tym bardziej nie powinniśmy mieć nadziei. Więc niezależnie, kto przesadził – czy urzędnicy, zaniżając wartość inwestycji, czy firmy, zawyżając swoje oczekiwania (nie nam to oceniać) – remont „obwodnicy” odsuwa się w nieokreśloną przyszłość.

****

Jak będzie wyglądać „obwodnica Targówka Mieszkaniowego” po remoncie (jeśli do niego dojdzie)?

Na jezdni ulic Handlowej, Ossowskiego, Barkocińskiej i Myszkowskiej zostanie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, zaś na pozostałej przestrzeni wyznaczonych będzie 140 miejsc do parkowania. Istniejące skrzyżowania ul. Handlowej z ul. Gorzykowską, ul. Pratulińską i Kołową zostaną przebudowane na ronda. Powstaną nowe przejścia dla pieszych przez ul. Handlową (między ul. Lusińską a ul. Kołową, przy ul. Lusińskiej, ul. Mokrej i ul. Szczepanika) i przez ul. Myszkowską (przy ul. Hodowlanej). Na wszystkich przejściach będą azyle (wysepki) dla pieszych.

Wyremontowane zostaną zniszczone chodniki, które pamiętają jeszcze czasy budowy osiedla Targówek. Na całym ciągu powstaną wydzielone drogi dla rowerów o długości ponad 3 km, a także pierwsza po prawej stronie Wisły ścieżka biegowa o nawierzchni nieutwardzonej. Staną nowe ławki, stojaki na rowery i latarnie typu LED. Zostanie posadzonych w sumie 211 nowych drzew: głównie klony, jesiony, graby i brzozy, a także aż 28 tys. krzewów: tawuły, śnieguliczki, róży, forsycji, pięciorników i innye gatunki.

Obecnie „obwodnica Targówka” jest częściowo rozkopana w związku z budową II linii metra. Z tego powodu zablokowany jest przejazd ul. Ossowskiego. Wykonawca metra ma odtworzyć obszar zajęty pod budowę stacji, jednak, chociaż miało stać się to jesienią 2017 roku, prace nad odbudową ul. Ossowskiego wciąż się nie zaczęły.

Pomniejszona wersja koncepcji przebudowy. Pełną wersję można ściągnąć stąd (uwaga, duży plik pdf)

zdjęcie na górze: ulica Handlowa – fragment „obwodnicy Targówka” / fot. archiwum targowek.info

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx