Oficjalnie: na Bródnie będzie nowe liceum

15
Share

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy zostało powołane do życia liceum ogólnokształące numer 162.

 

O tym, że nauczyciele i radni walczą o stworzenie na ulicy Turmonckiej 2 nowego liceum, pisaliśmy na targowek.info już w lecie ubiegłego roku. Wtedy jeszcze sprawa nie była pewna: początkowo burmistrz Targówka uważał, że powstanie takiej placówki nie jest możliwe. Kilka miesięcy negocjacji oraz ewolucja pomysłu sprawiły, że niemożliwe stało się możliwe.

Założenie nowego liceum ma oczywiście związek z likwidacją gimnazjów. Wygaszane gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów na ul. Turmonckiej zamieniło się w szkołę podstawową nr 379. Ale nauczyciele z Turmonckiej wpadli na pomysł, żeby w tym samym miejscu pojawiła się też szkoła średnia o profilu sportowym i ratowniczym.

Ma to dobre uzasadnienie – gimnazjum 144 ma świetną sportową infrastrukturę (m.in. nowoczesną halę sportową, siłownię, bieżnie), wykwalifikowaną kadrę trenerską oraz dużo sukcesów sportowych. W szkole działa też jedyna w Warszawie sala pierwszej pomocy oraz Młodzieżowy Oddział Ratowniczy.

Ostatecznie pomysł ewoluował – liceum ogólnokształcące o profilu sportowym nie zastąpi całkowicie szkoły podstawowej, ale będzie działać obok niej w tym samym budynku na ul. Turmonckiej 2. Dwa tygodnie temu poparcie dla powstania CLXII Liceum Ogólnokształcącego przegłosowali radni Targówka, ale ostateczna decyzja zapadła dopiero dziś, na sesji Rady Warszawy.

Decyzja Rady Warszawy była od początku praktycznie pewna. Stołeczni radni jednogłośnie (przy kilku głosach wstrzymujących się) poparli powstanie liceum nie tylko dlatego, że taka placówka zapewni pracę wykwalifikowaym nauczycielom oraz umożliwi wysportowanym uczniom kontynuację programu treningów po zmianie szkoły.

Przede wszystkim CLXII (162) LO zapewni nowe miejsca nauki dla podwójnych roczników dzieci kończących równocześnie wydłużoną szkołę podstawową oraz likwidowane gimnazjum w roku szkolnym 2019/2020. Powołanie liceum zabezpieczy miejsca przynajmniej dla części uczniów z podwójnych roczników kończących naukę, którzy będą mogli kontynuować kształcenie w dzielnicy Targówek bez konieczności podróżowania do szkół w innych dzielnicach Warszawy.

Po oficjalnej decyzji Rady Warszawy bródnowskie CLXII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Turmonckiej 2 rozpocznie działalność już 1 września 2018 roku.

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx