Oficjalnie: na Bródnie będzie nowe liceum | targowek.info

Oficjalnie: na Bródnie będzie nowe liceum

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy zostało powołane do życia liceum ogólnokształące numer 162.

 

O tym, że nauczyciele i radni walczą o stworzenie na ulicy Turmonckiej 2 nowego liceum, pisaliśmy na targowek.info już w lecie ubiegłego roku. Wtedy jeszcze sprawa nie była pewna: początkowo burmistrz Targówka uważał, że powstanie takiej placówki nie jest możliwe. Kilka miesięcy negocjacji oraz ewolucja pomysłu sprawiły, że niemożliwe stało się możliwe.

Założenie nowego liceum ma oczywiście związek z likwidacją gimnazjów. Wygaszane gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów na ul. Turmonckiej zamieniło się w szkołę podstawową nr 379. Ale nauczyciele z Turmonckiej wpadli na pomysł, żeby w tym samym miejscu pojawiła się też szkoła średnia o profilu sportowym i ratowniczym.

Ma to dobre uzasadnienie – gimnazjum 144 ma świetną sportową infrastrukturę (m.in. nowoczesną halę sportową, siłownię, bieżnie), wykwalifikowaną kadrę trenerską oraz dużo sukcesów sportowych. W szkole działa też jedyna w Warszawie sala pierwszej pomocy oraz Młodzieżowy Oddział Ratowniczy.

Ostatecznie pomysł ewoluował – liceum ogólnokształcące o profilu sportowym nie zastąpi całkowicie szkoły podstawowej, ale będzie działać obok niej w tym samym budynku na ul. Turmonckiej 2. Dwa tygodnie temu poparcie dla powstania CLXII Liceum Ogólnokształcącego przegłosowali radni Targówka, ale ostateczna decyzja zapadła dopiero dziś, na sesji Rady Warszawy.

Decyzja Rady Warszawy była od początku praktycznie pewna. Stołeczni radni jednogłośnie (przy kilku głosach wstrzymujących się) poparli powstanie liceum nie tylko dlatego, że taka placówka zapewni pracę wykwalifikowaym nauczycielom oraz umożliwi wysportowanym uczniom kontynuację programu treningów po zmianie szkoły.

Przede wszystkim CLXII (162) LO zapewni nowe miejsca nauki dla podwójnych roczników dzieci kończących równocześnie wydłużoną szkołę podstawową oraz likwidowane gimnazjum w roku szkolnym 2019/2020. Powołanie liceum zabezpieczy miejsca przynajmniej dla części uczniów z podwójnych roczników kończących naukę, którzy będą mogli kontynuować kształcenie w dzielnicy Targówek bez konieczności podróżowania do szkół w innych dzielnicach Warszawy.

Po oficjalnej decyzji Rady Warszawy bródnowskie CLXII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Turmonckiej 2 rozpocznie działalność już 1 września 2018 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Oficjalnie: na Bródnie będzie nowe liceum

 • 1 marca 2018 o godz. 07:11

  „wparli na pomysł” literówka raczej chodziło że „wpadli na pomysł”

 • 1 marca 2018 o godz. 08:23

  Rusza (wreszcie) remont mostku nad kanałkiem Bródnowskim w ciągu ul. Krośniewickiej – Łokietka / Samarytanka. Znaki drogowe, ZAMYKAJĄCE ten mostek (zakazy wjazdów), już prawie gotowe. Ktoś, kto korzysta z tego mostku jako objazdu przez Zacisze, musi sobie poszukać innej trasy.

 • 1 marca 2018 o godz. 08:55

  super ale bardziej przydałyby się szkoły zawodowe i technika bo liceum nic nie daje to jest tylko przedłużenie podstawówki, chyba że konkretne liceum zawodowe

 • 1 marca 2018 o godz. 09:19

  Potrzabna pilna rozbudowa każdego LO

 • 1 marca 2018 o godz. 10:51

  super. Szkoda, że będzie poziomem porównywalne do Czarnieckiego na Żuromińskiej.

  Kiedyś XIII Lisa Kuli to była wyższa półka teraz nawet to liceum jest cieniutkie …

 • 1 marca 2018 o godz. 13:19

  No gdzie do pracy po tych technikach? FSO już zamknięto, samochodów tokarką (sterowaną ręcznie) i młotkiem się nie produkuje. Już od dawna nie potrzeba techników. Czasem inżynierów za 2000-3000 zł/m-c.

 • 1 marca 2018 o godz. 18:55

  Szkoła zawodowa przygotowująca do pracy w magazynach za grosze- tego potrzeba dla młodzieży Targówka.

 • 2 marca 2018 o godz. 08:19

  XCV – albo mieszkasz na Targowku , nalezysz jeszcze sam do mlodziezy i nie masz wiekszych ambicji , albo wlasnie tak wygladala lub wygląda Twoja „kariera” i Ci pasuje .W obu przypadkach uwazam ze jestes chory . Pozdrawiam

 • 2 marca 2018 o godz. 16:32

  3000 zł mc to w tej chwili w Polsce niezła pensja .

 • 2 marca 2018 o godz. 22:17

  Co wy chcecie od czarnieckiego. Ja je skonczylem i teraz tkuke kasiore tak cieniutko 15000 25000 na miesiac. Zaczynalem biznesy w czarnieckim

 • 3 marca 2018 o godz. 09:11

  I co będzie ten balon w tej podstawówce co tak rodzice walczyli?

 • 3 marca 2018 o godz. 10:00

  Jaromir, jakie są twoje ambicje, całe życie latać za kasą żeby ją przeżreć, wydawać na bzdety i sztucznie nadmuchane potrzeby, niewolniku ambicji i komercji- uważaj na zawały po 40.

 • 3 marca 2018 o godz. 22:38

  Teraz już wiadomo dlaczego blokuje sie powstanie 3 oddziału w najlepszym lo na Targówku. Mowa ocz. o lo na Olgierda…

 • 4 marca 2018 o godz. 07:46

  Ciekawe kiedy mrozy się skończą?

 • 5 marca 2018 o godz. 13:30

  BBQ HOUSE FAMILY – porażka, Ogińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.