Szkoła na Gilarskiej powstanie dużo później? | targowek.info

Szkoła na Gilarskiej powstanie dużo później?

Flagowa inwestycja obecnych władz Targówka jest poważnie zagrożona.

 

Szkoła przy ul. Gilarskiej, planowana na znikającym polu PGR, ma być pierwszą nową publiczną podstawówką na Targówku od dobrych 30 lat. Przyszła placówka ma mieścić 800 uczniów w 24 klasach. Przy niej powstanie publiczne przedszkole dla 250 dzieci w 9 oddziałach. W tej kadencji to jedna z największych dum rządzących Targówkiem samorządowców – większość dużych inwestycji w dzielnicy powstaje z budżetu całej Warszawy, a szkoła na Gilarskiej ma być dziełem naszego samorządu. I teraz okazuje się, że jest poważnie zagrożona.

Informację tą podał wiceburmistrz Grzegorz Gadecki, a przekazali dalej targówkowscy radni Jolanta Miśkiewicz i Jędrzej Kunowski: „Szkoła na ulicy Gilarskiej może powstać później niż planował to Urząd Dzielnicy Targówek. Winny tego jest brak umowy przekazania gruntów na drogę dojazdową przez dewelopera Dom Development. Brak podpisania tej umowy spowodował wstrzymanie wydania pozwolenia na budowę nowej Szkoły” – alarmują radni.

Konkretnie chodzi o wąski kawałek gruntu przy skwerze Dubickiego. Choć sama szkoła ma stanąć na gruncie należącym do m. st. Warszawy, to jedną z bocznych dróg dojazdowych projektanci zaplanowali na skraju działki należącej do firmy Dom Development, budującej tuż obok wielkie osiedle Amsterdam.

Radni informują, że Dom Development nie podpisał umowy na przekazanie gruntu miastu, ale oficjalnie nikt nie podał szczegółów tej umowy, nie znamy więc przyczyn tej decyzji. Nie wiadomo też, dlaczego w projekcie, który powstał na zlecenie Urzędu Targówek już po sprzedaży działek na polu inwestorom, zaplanowano drogę na prywatnym terenie.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie przedstawicieli firmy Dom Development, i gdy tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją na targowek.info. Więcej być może dowiemy się też podczas posiedzenia komisji Rady Dzielnicy Targówek, która ma zajmować się tym problemem we wtorek 20 marca.

Prace budowlane przy nowej szkole pierwotnie miały się rozpocząć na przełomie 2017 oraz 2018 r. – ale o ich pierwszym opóźnieniu informowaliśmy już dawno temu. Uczniowie i przedszkolaki teoretycznie mają pójść do nowej placówki we wrześniu 2019 roku, lecz w tej chwili ten termin wydaje się nierealny.

 

Projekt przyszłej szkoły. Placówka ma się znajdować na gruntach miejskich, ale południowa droga dojazdowa (na planie oznaczona „111KDD”) leży na działce dewelopera.

 

Deweloper odpowiada: przekazaliśmy urzędowi prawo do działki na budowę szkoły (kliknij tutaj)

 

 

zdjęcie na górze: szkoła przy ul. Gilarskiej / wizualizacja UD Targówek

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

33 komentarzy na temat “Szkoła na Gilarskiej powstanie dużo później?

 • 16 marca 2018 o godz. 08:36

  Brawo projektanci i brawo dla urzędnicy. Należy się wam nagroda za wykonaną pracę.

 • 16 marca 2018 o godz. 08:49

  A dziady z DD obiecywali, że dołożą wszelkich starań, aby nie utrudniać a panoszą się jak u siebie… Po wjechaniu w publiczny chodnik już było wiadomo, że mają wszystko w poważaniu…

 • 16 marca 2018 o godz. 09:27

  Uff… w takiej sytuacji okoliczne szkoły podstawowe będą pracować na trzecia zmianę.
  Już teraz SP 52 kończy zajęcia około godz.-17, nie mówiąc o tym,że wynajmuje się okoliczne budynki na klasy szkolne.
  Wielkie Brawa dla naszych kochanych Bezradnych.!!

 • 16 marca 2018 o godz. 09:39

  Dodam jeszcze, że w polskim języku istnieje zwrot ” chodzenie do szkoły.” Szkoła bez uliczki dojazdowej nie byłaby wcale takim złym rozwiązaniem. Odrobina ruchu, tylko poprawiłaby kondycje zdrowotną dzieciaków i ich rodziców.

 • 16 marca 2018 o godz. 09:42

  Radni, deweloperzy, bloczki, getta, parkingi, szkoły dla potomstwa słoików- kogo ten cały syf obchodzi na TGK?

 • 16 marca 2018 o godz. 09:45

  Jak można zaplanować ulicę na prywatnym terenie? Urzędnicy, którzy się pod tym podpisali teraz za własną kasę powinni odkupić od DD.

  A swoją drogą DD jak chce, żeby ludzie kupowali tam mieszkania to niech też trochę łagodniej na to spojrzy i tak tam nic nie planowali stawiać, więc ten kawałek ziemi dla nich nie ma wartości.

 • 16 marca 2018 o godz. 10:39

  Ta szkoła to był kolejny chamski kit HGW. 12 lat zacofania i chańby.
  Mamy Was dość.

  POpatrzcie jak szybko urochomono program 500 plus. Trzeba chcieć.

 • 16 marca 2018 o godz. 10:43

  Kto chce szuka sposobu. Kto nie chce budować szkoły szuka POwodu.

  Na Żoliborzu powstanie szkoła z pidziemnymi parkingami i obserwatorium na dachu. Już wiemy czyim kosztem.

 • 16 marca 2018 o godz. 10:43

  JAK TO JAKA DECYZJA… WPŁAĆCIE 20 MLN I BĘDZIECIE MIELI DROGE! KTO MA UKŁADY I KASE TEN JEST PANEM TEGO ŚWIATA :)

  ZAPISY DO SZKOŁY TO PEWNIE BĘDĄ 5 LAT WCZEŚNIEJ

 • 16 marca 2018 o godz. 11:26

  Burmiszt TGK ma aż 4 zastępców (!). Na te osoby już nie głosujemy:

  Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy: Sławomir Antonik
  Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy: Grzegorz Gadecki
  Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy: Małgorzata Kwiatkowska
  Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy: Paweł Michalec
  Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy: Rafał Dworacki

 • 16 marca 2018 o godz. 12:04

  Standard…

  Na bloki kasa była a na szkołe już nie.
  trzeba było cieniasy tak podpisywac uowe z developerami, by Ci najpierw zbudowali szkołę a dopiero później osiedla… Ciekawe, kto za ten przekręt i ile dostałw w łape – tak , to jest PRZEKRĘT, stary jak urzędasy i developerka istnieje.

  Tak na Tarchominie szkoły i zlobki budowali.. że ludzie nie mogli miec dzieci przez parę lat.. i na co bylo im kupować tam mieszkania ?

 • 16 marca 2018 o godz. 13:14

  Ach wy mordeczki urzędowe, można na was zawsze liczyć, zawsze dbacie o dobro lokalnej społeczności, zawsze pomocni, uczynni i profesjonalni!!! Podziękujemy przy urnach!!!!

 • 16 marca 2018 o godz. 13:34

  Lepiej nie oceniać zbyt pochopnie bo sprawa może mieć drugie dno. Mówi się że deweloper miał wydzielić grunt i zbudować szkołę przy drugiej inwestycji przy Malborskiej, ale teraz się z tego wycofuje rakiem i toczy spór z ratuszem.

 • 16 marca 2018 o godz. 13:45

  Już pisałem o zasadzie wzajemności stosowanej w dyplomacji. Skoro inwestor Amsterdamu utrudnia robotę miastu, to miasto ma mnóstwo narzędzi do utrudnienia roboty inwestorowi. Jak osiedle będzie odcięte od dróg publicznych, prądu, kanalizacji, bo urzędnicy zastosują jakąś formę strajku włoskiego, to w podskokach sprawa się rozwiąże.

 • 16 marca 2018 o godz. 14:25

  Jak to super, że w tym roku są wybory, rachunek przy urnie za:
  – brak mostu Krasińskiego
  – brak otwartej Ossowskiego w terminie
  – prawdopodobny brak remontu „obwodnicy” Targówka mieszkaniowego
  – od dziesięcioleci budowaną „Nowotrocką”
  – brak przebudowy/poszerzenia Św. Wincentego, przy pozwoleniu na budowę dwóch dużych osiedli
  – rozbudowę spalarni
  – ogólne wieloletnie zaniedbania w inwestycjach przy wielkich obietnicach bez pokrycia

  Lista do uzupełnienia, bo na pewno powinna być dużo dłuuuuuższa.

 • 16 marca 2018 o godz. 15:46

  Czegoś tu nie rozumiem. Z planu wynika, że Miasto „przespało” sprawę uliczki oznaczonej jako 111KDo (to ma być chyba Mondriana- wynika z tego co pisano na potalu). Ślepa uliczka ma uniemozliwić budowę skoły? Dojazd ulicą 103k Bl (czyli chyba Rembrandta) jest niezagrożony? Tak samo dojazd od Nowogilrskiej- może rozpocząć tworzenie tej ulicy od fragmentu umozliwiającego dojazd do szkoły od strony Zacisza?
  pzdr

 • 16 marca 2018 o godz. 16:18

  do xyz:

  lista jest o wiele dłuższa :) Ale ciemny lud i tak się złapie na plakaty radnych, że dla nich Targówek to drugi dom… a potem znowu to samo. I tak od XX LAT

 • 16 marca 2018 o godz. 16:43

  @hirvi
  Ul.Rembrandta jest na terenie DD w znacznej części, własności biegną po skosie. Urzędnicy wyszli z założenia, że drogę wybuduje DD i przekaże miastu za złotówkę. Tylko zapomnieli taki drobiazg sformalizowac przed wydaniem pozwolenia na budowę DD. Urząd dał projekt Pani z Białegostoku pomimo, że przestrzeliła kosztorys (i inne miejskie przetargi na Targówku też) i Pani nie ogarnia warszawskiej rzeczywistości.

 • 16 marca 2018 o godz. 16:46

  Od jakich lat 30 nie ma nowej szkoly!!! Od 40!! Tyle lat temu zaczynalam edukacje i nic sie nie zmienilo na Zaciszu. Jak moje pierwsze dziecko szlo do szkoly lat temu 11 patrzac na ilosc pozwolen na bloki wydanych, prosilismy burmustrza o rozbudowr istniejacych dwoch szkol lub budowe nowej. Uslyszelismy ze nie ma takiej potrzeby. Teraz wiem dlaczego – to ta sama ekipa PO szukala lokali do wynajecia na zajecia szkolne 6 lat pozniej. Za kwoty zaplacone za wynajem milibysmy dwie szkoly!!! Nie mam watpliwosci, ze ktos mial w tym interes. Nie sa to mieszkancy podpowiem dla ulatwienia!

 • 16 marca 2018 o godz. 17:35

  znalazłem bardzo ciekawą stronę na temat sportu na Targówku – polecam.
  wygogluj ; apel widzom dlawas
  obejrzyjcie polecam

 • 16 marca 2018 o godz. 19:21

  Uwielbiam te komentarze. Artykuł jest o potencjalnym opóźnieniu w budowie potrzebnej szkoły a po części o niedomaganiach systemu planowania przestrzennego a większość komentarzy dotyczy… gustów oraz kondycji majątkowej i psychicznej naszego społeczeństwa. Taką kanapową aktywnością obywatelską z za ekranu laptopa / tabletu / telefonu nigdy daleko nie zajdziemy :)

 • 18 marca 2018 o godz. 20:01

  przestać budować osiedla, wieśniaki powinni siedzieć na wsi, a nie do miasta ich ciągnie, sprzeda taki morgi i już ma na mieszkanie w Warszawie, ma pretensje, że miejsc parkingowych mało i roszczenia jakby u siebie na wsi był, wynocha do domu krowy hodować, a nie zabierać rodowitym warszawiakom spokój i miejsce. To przez was szkoły są przepełnione, bo was tu nalazło.

 • 19 marca 2018 o godz. 13:12

  do gubernator: chłopie jakbys znalazł prace a nie siedział na zasiłku to jeszcze bym z toba pogadał a tak to , pakuj torby w krate i wracaj na wies.

 • 19 marca 2018 o godz. 16:32

  @Jan: Po co wracać jak można codziennie tak fajnie powku…ać rodowitych Warsiawiaków, tworząc korki, blokując miejsca parkingowe, zabierając przestrzeń i pracę. Szczególna radość powkur…ać tych wszytskowiedzących i zawsze mających rację.. Żyć nie umierać :)

 • 19 marca 2018 o godz. 20:11

  Apel w bardzo słusznej sprawie!! Tak się nie robi, że inni trenerzy zabieraja zawodników, każdy sobie rzepkie skrobie i Panie Mateusz i Boguś, to nie tędy droga, trzeba być normalnie być człowiekiem. NIE DLA TALENTU TARGÓWEK.

 • 19 marca 2018 o godz. 21:51

  Rodowite warsawiaki z bródna to zwykle dresy, co powyjeżdżały na wyspy składać kanapki. Druga połowa siedzi w starych blokach i wymądrza się na forach o tych przyjezdnych słoikach, co im korki robią.

 • 20 marca 2018 o godz. 02:12

  Modelowy bródnowski JANusz to sfrustrowany pięćdziesięciolatek plus, którego wyższy status społeczny wynika z faktu zamieszkiwania w otrzymanym z przydziału mieszkaniu na osiedlu zakładowym, posiadania od zawsze miejsca na parkingu społecznym oraz zdolności do kategorycznej i nieomylnej oceny wszystkiego i wszystkich.

  Mobilność, umiejętność adaptacji i zmiana wykraczająca poza zaszpachlowanie dziur i odmalowanie ścian raz na dwadzieścia lat, to symbole upadku a kredyt to przesłanka do napiętnowania i pogardy. Gardzi grodzonymi osiedlami ale ceni wygrodzenie połowy korytarza na klatce schodowej solidną kratą. Dla JANuszy dobrze to już było 30 lat temu a teraz wszystko jest gorsze więc pozostaje tylko obrona zasiedziałego status quo.

  Z tytułu bycia JANuszem przysługują same przywileje. Przywilej oceniania, przywilej komentowania, przywilej kategoryzowania. Jest JANusz, czyli wyższość nad wyższościami i wroga JANuszowi reszta.

 • 20 marca 2018 o godz. 08:09

  @Reszta ha,ha,ha… Janusza nie zobaczysz, Janusza nie usłyszysz, Janusza przeczytasz i poznasz po zwrotach i słowach kluczach: Kto to wymyślił, żeby… Po co to… Ktoś znów przytulil kasę za… Układziki… Bloczki getta… Słoje… Won na swoją wioskę … Janusz to stan umysłu.

 • 20 marca 2018 o godz. 09:50

  Komentarz ” reszty ” to sama prawda . Chylę czoła przed trafnością spostrzeżeń.

 • 20 marca 2018 o godz. 10:12

  Do”reszty” Doskonałym przykładem” Janusza ” jest często piszący komentarze „Jan” . Nienawidzi ludzi będących wyżej intelektualnie od niego.Zna się na wszystkim i wszystko wie najlepiej . Nie potrafi podać argumentów na swoje chore tezy , więc głównie ucieka się do szyderstwa . Modelowy ” Janusz”.

 • 20 marca 2018 o godz. 11:49

  Modelowy Janusz to nie rozwiązuje problemów on ich szuka, a gdy ich nie ma to je tworzy. Jest aktywny ale tylko w piśmie ale już tam gdzie trzeba faktycznie działać to go nie ma.

 • 20 marca 2018 o godz. 17:56

  Lokalni Janusze puszczają wodze fantazji, a tymczasem jak informują radni:

  „Dobre informacje w sprawie budowy kompleksu oświatowego przy ulicy Gilarskiej, umowa na projekt drogowy podpisana, wystąpiono o pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o pozyskanie terenu pod placówkę oświatową przy ulicy Malborskiej to decyzja podziałowa umożliwiająca zakup terenu niezbędnego dla budowy kompleksu oświatowego została podjęta. Przystępujemy do zakupu terenu za 1 zł + VAT/m2”.

  A teraz Janusze do dzieła!

 • 7 kwietnia 2018 o godz. 19:36

  A co z ta szkola, czy przetarg wystartowal, pozwolenie na budowe jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.