Bródno jak Wenecja: 10. odsłona Parku Rzeźby będzie naprawdę inna

8
Share

Artyści z Muzeum Sztuki Nowoczesnej na tydzień zmienią w dzieło sztuki nie tylko park, ale… całe Bródno. I każdy może zgłosić jakieś miejsce do tego projektu.

 

Tegoroczna edycja Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim będzie już dziesiąta, a więc jubileuszowa i wyjątkowa. Do tej pory park co roku wzbogacał się o jedną rzeźbę – trwałą albo tymczasową, mniej lub bardziej kontrowersyjną. W 2018 roku będzie inaczej: w wystawę sztuki ma się zmienić całe Bródno!

Artyści zatytułowali tę wystawę Weneckie Biennale na Bródnie, nawiązując do najstarszego i najbardziej znanego cyklicznego wydarzenia artystycznego na świecie, jakim jest Biennale Sztuki w Wenecji. Wystawa obejmie wiele elementów osiedla: witryny sklepowe, balkony, boiska szkolne, a nawet wnętrza prywatnych mieszkań. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 23 czerwca – 1 lipca 2018 roku.

Autorami tegorocznego programu Parku Rzeźby są dobrze nam znany Paweł Althamer oraz polska artystka mieszkająca w Londynie Goshka Macuga. Na ostatni tydzień czerwca planują oni zmienić Bródno w wystawę sztuki współczesnej – a teraz poszukają osób, miejsc, przedmiotów i budynków, które zostaną włączone do programu wystawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło właśnie otwarty nabór do udziału w jubileuszowej edycji Parku Rzeźby na Bródnie. Jeśli znacie miejsca, które powinny znaleźć się na mapie wystawy: kolekcje, prywatne muzea, przedmioty, niedostępne budynki i ogrody, balkony, dzieła sztuki i warsztaty lokalnych artystów lub rzemieślników – oraz chcecie o nich opowiedzieć – teraz możecie to zgłosić.

Kuratorzy Parku Rzeźby na Bródnie czekają na zgłoszenia do 15 kwietnia 2018 r. Zgłosić można mejlem na adres: park@artmuseum.pl, telefonicznie: tel. 22 596 40 10 lub listownie na adres: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa, z dopiskiem „Biennale”.

X rozdział Parku Rzeźby na Bródnie będzie nietypowy, ale podczas Biennale będą użyte też tradycyjne narzędzia współczesnego muzealnictwa: katalog, oprowadzanie z przewodnikiem, strona internetowa, zwiastun filmowy. Częścią jubileuszowego programu Parku Rzeźby na Bródnie będzie też współpraca z siostrzaną Srihattą – centrum sztuki i parkiem rzeźby w Sylhet w Bangladeszu, który został zainicjowany w 2016 roku instalacją Pawła Althamera.

 

5 lat temu Park Bródnowski już zmienił się w Wenecję – zobacz pływającą po parku gondolę

 

Park Rzeźby na Bródnie – przeczytaj nasz subiektywny przewodnik

 

 

zdjęcie na górze: Paweł Althamer, „Gondola”, 2013, fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx