Lusińska gotowa – zabytkowa ulica wygląda naprawdę świetnie

26
Share

Warto było protestować przeciwko pomysłom władz dzielnicy! Przedwojenny bruk znów jest równy i elegancki. A w najbliższych dniach do remontu idzie ostatni odcinek Lusińskiej.

 

Kto jeszcze pamięta konsultacje sprzed dwóch lat? W 2016 roku władze Targówka wymyśliły, żeby usunąć przedwojenne „kocie łby” z klimatycznej uliczki Lusińskiej i zastąpić je tandetną betonową kostką, od razu z progami zwalniającymi.

Ku zdumieniu urzędników, okoliczni mieszkańcy masowo i niemal jednogłośnie sprzeciwili się temu pomysłowi.

W rezultacie urzędnicy ugięli się i całkowicie zmienili koncepcję – na zdecydowanie lepszą. Kilka miesięcy temu pisaliśmy na targowek.info, że Lusińska przejdzie generalny remont, ale większość bruku ocaleje. I tak się stało – robotnicy właśnie zakończyli prace na uliczce, a my możemy zobaczyć ich efekt:

 

 

Całkowicie wyremontowany (podkreślmy – bo to nie jest normą – że w planowanym terminie, bez opóźnień!) został odcinek Lusińskiej pomiędzy ul. Borzymowską i Złotopolską.

Przy samych wjazdach od obu tych ulic położono kilka metrów kostki, ale dalej jest już ładny, równy i oficjalnie już będący zabytkiem bruk – na całej szerokości drogi, także na miejscach parkingowych po zachodniej stronie ulicy (po drugiej, wschodniej stronie brukowanej Lusińskiej będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania). Podjazdy do posesji wyłożono z betonowej kostki, a chodnik dla pieszych zbudowano z dużych betonowych płyt 50×50 cm. Postawiono też nowe latarnie.

Remont kosztował 795 tys. zł. Wykonawcą robót, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, był Zakład Robót Ogrodniczo Drogowych z siedzibą w Kobyłce.

Żeby w pełni docenić zmiany na Lusińskiej, przypomnijmy sobie, jak ta uliczka wyglądała jeszcze niedawno:

 

To jednak jeszcze nie koniec prac na Lusińskiej. Po zakończeniu prac na zabytkowej części ulicy zacznie się generalna przebudowa krótkiego, ale ważnego odcinka pomiędzy ul. Złotopolską i Handlową. Dziś pokryty rozsypującą się trylinką, zostanie zbudowany z ciemnoszarej betonowej kostki typu „Behaton”. Tutaj miejsca parkingowe powstaną po obu stronach ulicy. Podczas remontu powinno też zostać wreszcie zbudowane pełnoprawne skrzyżowanie z ul. Handlową, które zastąpi obecną wąską prowizorkę.

Prace na poboczach i chodnikach tego fragmentu już trwają, a od 4 maja ulica Lusińska między Złotopolską i Handlową będzie zamknięta całkowicie – do 20 maja 2018 r.

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx