Najsłynniejszy artysta Targówka wyrzeźbił portret Lecha Kaczyńskiego. W brzozie

44
Share

Paweł Athamer nigdy nie stronił od kontrowersji, ale jego najnowsza praca przebiła wszystko.

 

Pawła Althamera przedstawiać nie musimy. Blisko związany z naszą dzielnicą rzeźbiarz, performer, twórca i opiekun Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim, już nieraz powodował artystyczne zamieszanie, które daleko wykraczało poza Targówek. Że wspomnimy np. o pomyśle przerobienia bloku przy ulicy Chodeckiej w wielką figurę Jezusa

 

Paweł Althamer podczas prac na nową rzeźbą dla Parku Rzeźby na Bródnie/ fot. MSN/archiwum

 

Wczoraj Paweł Althamer i związana z nim Fundacja Galerii Foksal poszli na całość: w przedzień 8. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej, odsłonięcia na pl. Piłsudskiego pomnika jej ofiar, a także wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Lecha Kaczyńskiego, bródnowski artysta odsłonił pod Pałacem Prezydenckim własny pomnik: portret zmarłego prezydenta wyrzeźbiony w grubym, mierzącym 4 metry i ważącym 400 kg, pniu brzozy.

Obiektywne patrząc, rzeźba Lecha Kaczyńskiego jest bardzo udana – to jeden z najwierniejszych i najbardziej podobnych portretów byłego prezydenta powstałych przez ostatnie osiem lat.

– Postanowiłem zrobić rzeźbę ofiarną i złożę ją w wyrazie współczucia i miłości wobec wszystkich, którzy cierpią – powiedział Wirtualnej Polsce sam Paweł Althamer.

Lecz oczywiście ocena tej akcji zależy od poglądów politycznych oceniających dzieło osób. Np. prorządowe TVP Info nazwało akcję artysty z Targówka „prowokacją”, za to opozycyjna Gazeta Wyborcza okrzyknęła brzozę z portretem „pomnikiem, który łączy”. Zaś złośliwi internauci natychmiast zaczęli tworzyć z rzeźbą Althamera różne memy.

 

Fotomontaż z satyrycznego portalu joemonster.org

 

Rzeźba Pawła Althamera pojawiła się wczoraj przed Pałacem Prezydenckim tylko na kilka godzin. Jeszcze nie wiadomo, gdzie stanie na stałe. Pojawiają się głosy, że może najlepszym miejscem dla Lecha Kaczyńskiego w brzozie byłby stworzony przez Althamera Park Rzeźby na Bródnie – ale to zdecydowanie niepotwierdzony pomysł.

 

zdjęcie na górze: Facebook/Fundacja Galerii Foksal

44
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx